„Общата селскостопанска политика е една от най-важните, ако не и най-важната политика на Европейския съюз, не само защото представлява 1/3 от бюджета, но и защото е пряко свързана с осигуряването на прехраната и продоволствената ни сигурност и е основополагаща за зеления преход“, заяви евродепутатът Атидже Алиева - Вели от ДПС/ “Обнови Европа“ на брифинг, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България по темата.
„Тази седмица в пленарна сесия на Европейския парламент ни предстои да гласуваме пакета от регламенти, които ще определят правилата за прилагане на ОСП. До този момент бяха проведени множество срещи с представители на браншовите организации на европейско ниво, водеха се тежки преговори, последвани от трудни компромиси свързани с екосхемите, новата зелена архитектура, разпределенията на средствата и нивата на финансиране“, допълни българският евродепутат.
Kато член на Комисия по земеделие и развитие на селските райони, Алиева - Вели поясни: „Централно място за новия период заема прехода към зелена икономика и земеделие, щадящо околната среда. Макар този преход да не е лесен, както ОСП, така и Зелената сделка предоставят възможности за българското земеделие и от нас зависи как ще ги използваме, защото ако досега Европейската Комисия определяше какво и как следва да се подпомага, то с новите правила, всяка държава сама ще определя мерките, които ще прилага и то в диалог със земеделците. Така този път не Брюксел, а самите ние ще можем мотивирано да определим мерките, от които имаме нужда и с предоставянето на тази възможност от всички нас ще зависи догонването на средноевропейското земеделие. Разбира се осигуряването на справедливи доходи за земеделците остава сърцевината и фундаментът на ОСП от самото й създаване. Новите правила търсят баланса между малките и семейни фермери и големите земеделски производители, цели насърчаването на младите хора да се занимават със земеделие, тъй като те все още представляват едва 6%. За целта се предвиждат различни възможности, от улеснен достъп до земя, условия за финансиране и консултиране, като не е маловажно и запазването на финансирането за основни услуги в селските райони, които да осигурят достъп до услуги и инфраструктура. Продължаваме да работим по темата за запазване на нивата на обвързаната подкрепа и за продължаването на преходната национална помощ. Не на последно място, в новата ОСП като хоризонтални приоритети са заложени и дигитализацията и иновациите, които ще бъдат неизменна част от целите на политиките на ЕС през следващите години. В тази връзка важно е, за да имаме модерно и иновативно земеделие, новите инструменти да бъдат в синергия и допълняемост с традиционните от ОСП, а българските земеделци да се възползват и от финансиране по други програми - например по линия на Хоризонт Европа, Фондът за справедлив преход и други.“
„Развитието на земеделието, използването на новите инструменти в пълнота и правилното дефиниране на нуждите ни е не само възможност, но и необходимост, която можем да постигнем само при добре координирана и планирана работа - с участие и на институциите и на земеделските производители“, подчерта Алиева-Вели.