Интервюта

Д-р Хасан Адемов: CОVID добавката от 120 лв. трябва да остане до края на кризата

Управляващите на висок глас заявиха, че няма да вдигат данъци и в същия момент говорят за увеличение на максималния осигурителен доход от средата на годината от 3000 лв. на 3450 лв. Предвиждат и увеличение на минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се и регистрирани земеделски производители на 700 лв. Не може да делим данъците на основни, които няма да пипаме и в същия момент да вдигаме други уж по-несъществени. Това казва в интервю за "Труд" д-р Хасан Адемов. Той е скептичен за преизчисляването на пенсиите през следващата година.

- Господин Адемов, всяко правителство, което идва на власт обещава да увеличи пенсиите, новото също не прави изключение. Ще успеели кабинетът "Петков" реално да увеличи доходите на възрастните?
- Със сигурност желанието на всяко правителство е свързано с намерението и обещанието да се увеличат социалните плащания. В повечето случаи придобилите право на пенсия разчитат единствено на пенсионните плащания. От тази гледна точка има сериозни очаквания днес и сега в условия на галопираща инфлация и покачване на цените да се увеличат чувствително всички пенсии. И нещо много важно -участието на "БСП за България" в управлението на страната засилва очакванията за изпълнение на предизборните обещания, свързани със социалния вектор. Друг аргумент в подкрепа на сгъстените очаквания за устойчивост или запазване най-малко на достигнатите нива са бодряшките обещания на премиера, на финансовия министър и на министъра на труда и социалната политика, че няма да има пенсии под нивата на линията на бедност - 413 лв. за 2022 год. - и няма да има пенсионер, който да получава след Нова година по-малко от това, което е получавал до сега. Всичко това звучи прекрасно, да се надяваме, че не само по Коледа се случват чудеса. Защо казвам това ли? Не, че не вярвам в искрените намерения на управляващите, но все още няма публични разчети за това колко ще струват предложените мерки и може ли бюджетът на Държавното обществено осигуряване и Държавният бюджет да покрият завишените разходи. Нека да припомним, че разходите за пенсии през изтичащата 2021 год. са с над 2 млрд. лв. повече в сравнение с 2020 год. и въпреки това не съм убеден, че има доволни пенсионери. Пенсионната система още от времето на Ото фон Бисмарк се крепи на трите китасолидарност, справедливост и доверие. Ако искаме като общество непрекъснато да не повтаряме мантрата, че сме държава с най- нисък размер на пенсиите трябва да се съгласим, че това има своята цена и ние трябва да сме готови да я платим. Много важен момент в тази политика е да запазим връзката между осигурителен принос и размера на пенсията. Това не е лесно, защото много често политически намеси изкривяват принципите на осигуряването и накърняват усещането за справедливост.
- От проектобюджета на служебното правителство, който бе изтеглен, се разбра, че практически пенсиите ще бъдат намалени след юни месец. Как може да се избегне това?
- Проектобюджетът на служебното правителство се провали с гръм и трясък и не случайно беше изтеглен. От изявления на служебния финансов министър стана ясно за запазването на COVID добавката от 120 лв. до края на месец юни 2022 год. След няколко часа администрацията на МФ опроверга своя началник. Появи се и допълнителна информация на следващия ден, че ще останат 60 лв. COVID добавки до края на месец юни и това предизвика тотално объркване. Този проект просъществува няколко дни и затова не си струва да го коментираме. Да се надяваме, че новият Държавен Бюджет, както и Бюджета на ДОО за 2022 год. ще предложат решение на всички въпроси, свързани със социалната сфера. За да не се стигне до намаляване на размера на получаваните пенсии е необходима политическа воля на управляващата четворна коалиция и сериозна експертиза, обществено обсъждане и труден диалог със социалните партньори. В противен случай се очаква сериозно напрежение и недоволство. Тази нова власт не съм убеден, че може да устои на натиск както отвън така и вътре между коалиционните партньори.
- Заложеният размер на минимална пенсия от 370 лв. означава, че доходите на възрастните ще са под линията на бедност за 2022 г. С добавки ли ще се реши този проблем?
- С приетата актуализация на бюджетите в края на 46 Народно събрание е предвидено минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст да се увеличи от досегашните 300 лв. на 370 лв. без COVID добавката от 120 лв. Тези, които след 25 декември ще получават минимална пенсия от 892 хиляди се увеличават на 1 млн. и 44 хиляди, тоест повечето от половината пенсионери ще са с минимален размер. Много голяма част от тях без необходимия осигурителен принос. Досега пенсионерът на минимален размер с COVID добавката получаваше за месеците октомври, ноември и декември по 420 лв. За да няма пенсии под линията на бедност - 413 лв. трябва през социалното подпомагане да бъде допълнен минималния размер, такова е обещанието на управляващите. Не става ясно дали ще се въведе характерния за подпомагането подоходен критерий. Предстои да видим.
-Трябва ли да се запазят COVID-добавките към пенсиите?
- COVID -добавките от 120 лв. бяха въведени по предложение на ДПС до края на 2021 год. с Актуализацията на Бюджета за 2021 год. По информация на г-н Асен Василев тогава служебен финансов министър това беше възможно без увеличаване на дефицита поради завишените с над 2 млрд. приходи. Нашето мнение е, че докато продължава COVID кризата трябва да се намери начин да се запази тази добавка за всички пенсии, без да се прибягва до дългово финансиране. Управляващите твърдят, че осем дори 10 млрд. лв. годишно не влизат в бюджета и отиват в нечии джобове. Сега имат възможността тези допълнителни приходи да ги използват включително и за по високи пенсии. Много често се задава въпросът защо всички получават по равно? Това е така защото COVID кризата по различен начин засяга хоризонтално всички и универсализирането, а не диференцирането дават отговор на този въпрос.
- Какви са вариантите за реално и осезаемо увеличение на парите за старост?
- За да очакваме да покрием съдържанието на термините реално и осезаемо трябва да сме наясно, че в пенсионната система рядко се случват чудеса. Важен показател за това дали пенсионните плащания са адекватни е т. нар. Коефициент на заместване на доходите от труд преди пенсиониране. В България този Коефициент е малко над 42%. Надеждите тук са достигане на поне 75%, за да няма рязък спад на стандарта на живот след пенсиониране.
- Как може да се случи това?
- Като променим икономиката на база зелена и дигитална трансформация с инвестиции във високи технологии с по-висока добавена стойност, повече високо платени работни места и оттам по-високи приходи в осигурителната система. Ние от ДПС отдавна говорим на тази тема и имаме програма за ускорено, догонващо развитие на страната. Изключителна отговорност на управляващите е да не допускат увеличаване на трансфера от Държавния бюджет към Бюджета на ДОО, защото това ще увеличи натиска към публичните финанси и от това ще има напрежение в другите не по-маловажни секторни политики.
- Предвижда ли се преизчисляване на пенсиите през 2022 г., както настояват от БСП?
- От "БСП за България" години наред настояват за преизчисляване на пенсиите с осигурителния доход за 2018 год., който е 889 лв. и 90 ст. - с аргумента, че новоотпуснатите пенсии изпреварват в пъти т. нар. стари пенсии. На този етап това, което е известно от заседанието на експертите от управляващата коалиция е, че в 6 месечен срок трябва да бъде направен цялостен анализ на пенсионната система и да се предложи нов механизъм, каквото и да означава това. Ние от опозицията ще следим и ще настояваме за това да се изпълнят предизборните обещания. Ясно е, че на този етап, скъпо струващият инструмент на социалното осигуряване, наречен преизчисляване с нов осигурителен доход, ще бъде отложен, но не е коректно към избирателите, защото те ще се почувстват излъгани за пореден път. Когато си в опозиция настояваш нещата да се случат днес и сега, а когато си в управлението отлагаш най-важния си приоритет.
- Има разнобой в коалицията за отпадането на тавана на пенсиите, какво е вашето мнение по темата?
- Министърът на труда и социалната политика г-н Гьоков обяви, че ще настоява таванът да отпадне. Той демотивира работещите да се осигуряват на реални доходи и трябва да отпадне. Колкото по-рано, толкова по-добре. Фактът, че има максимален осигурителен доход не е аргумент, който да възпира отпадането на тавана.
- Декемврийското осъвременяване на пенсиите ще покрие ли разходите на хората, които са доста увеличени от инфлацията?
- От 25 декември предстои да влязат в сила важни промени в Кодекса за социално осигуряване. Те ще засегнат два милиона души и ще се извършат административно от НОИ. Гражданите няма да предприемат никакви действия. Тежестта на всяка година трудов стаж ще се увеличи от 1.2 на 1.35, като това ще доведе до повишение на пенсиите средно с 64 лв. Подчертавам, средно и това зависи както от трудовия стаж, така и от осигурителния доход. Възможно е, особено за пенсионерите с размер на пенсиите малко над минималния, повишението да не покрие дори и получавания с COVID добавката размер. И за тази група се очаква да има решение. Инфлацията е показател за ръста на потребителските цени и е много вероятно очакваното повишение да не може да покрие темпа на това нарастване и остава пенсионерите да разчитат на Социалното подпомагане, което от години "плаче" за сериозна реформа.
- Възможно ли е индексацията на пенсиите да доведе до вдигане на годините за пенсиониране?
- Такава дискусия на този етап не се води. Действащото законодателство урежда този въпрос още от 2015 година така, че не е необходима промяна в тези параметри.
- Ще се наложи ли увеличаване на осигурителната тежест, каквито опасения имат представители на бизнеса?
- Управляващите на висок глас заявиха, че няма да вдигат данъци и в същия момент говорят за увеличение на максималния осигурителен доход от средата на годината от 3000 лв. на 3450 лв., като това се предвижда да стане с Коефициент от средната работна заплата след консултация със социалните партньори. Предвиждат и увеличение на минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се и регистрирани земеделски производители на 700 лв. Това е картината на този етап. Не може да делим данъците на основни, които няма да пипаме и в същия момент да вдигаме други уж по-несъществени. Опасенията на бизнеса на този етап са основателни.
- Как гледате на идеята на БСП за семейно подоходно облагане, която влезе и в коалиционното споразумение?
- В действащото законодателство има елементи на семейно подоходно облагане. Данъчното законодателство трябва да се обсъжда като система, а не само отделни нейни части. Ако това не се случи рисковете за приходната част стават трудно управляеми.
- COVID кризата увеличи натиска върху социалната сфера, какви са механизмите за компенсации?
- Всички досегашни инструменти за подкрепа трябва да бъдат продължени поне до края на Извънредната епидемична обстановка. Разбира се, че трябва да отчитаме и темпа на възстановяване на икономиката и да прецизираме и таргетираме подкрепата до най-пострадалите бизнеси, както и за родители на деца от затворени училища, самоосигуряващи се и др.
- Възможно ли е според вас с десни мерки да се постигат леви цели, както обещаха новите управляващи?
- Нека да видим мерките първо и тогава ще оценим постигнатите цели. Радващо е, че управляващите вдигнаха високо летвата с техните обещания, но рискът да минат под летвата на този етап не е изключен.

(в. Труд„ 21.12. 2021 г.)

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност