Интервюта

Мустафа Карадайъ пред "Стандарт": Хората искат от нас незабавни действия

Ще предложим мерки в подкрепа за бизнеса при разглеждането на бюджета за 2022 г., казва лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ в интервю за в. "Стандарт"

- Г-н Карадайъ, на 4 януари 2022 г. ДПС стана на 32 години. Как се промени партията в този период?

- Днес е много модерно да се говори за промяна. Но истината е, че промяната в България започна преди 32 години със създаването на ДПС. Още тогава ние казахме НЕ на реваншизма, омразата и разделението.
И избрахме пътя на заедността, на демокрацията, на толерантността.
За 32 години доказахме, че в най-трудните за България моменти именно нашата отговорност и експертиза дават верните решения, а опитът ни се цени високо в Европа. Днес имаме талантливи и образовани млади политици, достойни наследници на основателите на ДПС и на заветите на предците ни.

- Кои от уроците на създателя на ДПС, почетния председател д-р Ахмед Доган, са най-важни за Движението днес?

- Толерантността и силата на заедността. Съчетаващи в себе си мъдростта на опита и енергията на младостта, днес имаме самочувствието да кажем: Ние сме ДПС - силата на заедността!

- Каква е равносметката Ви за изминалата 2021 г.?

- Тежка и трудна година, без действащо Народно събрание и редовно правителство, която ще запомним с кризи и избори.
Здравната криза породи икономическа и социална, в края на годината дойде и енергийната. На този фон България сама се въвлече и в политическа криза - три парламентарни избора и разделителни линии в Народното събрание. За съжаление, през 2021 г. продължиха още две кризи - на държавността и на демокрацията.

- Какъв е изходът?

- Възстановяване на диалога, демокрацията и държавността, тоест - на нормалността в политиката.

Днес ни предстои тежката отговорност без отлагане да започнем да решаваме кризите. Избирателите не дадоха власт на нито една партия, с което задължиха парламентарно представените политически сили да търсят максимално съгласие за решаването на кризите. Да възстановят диалога! Със старта и на 47-то НС и на новото правителство обаче видяхме обратното на диалог. Нищо ново под слънцето. Така започна и управлението на ГЕРБ – самодостатъчност, самонадеяност и самодейност в името на... същото, което се прокламира и днес.

- При старта на новия политически сезон направихте паралел между ГЕРБ и новите партии, формирали мнозинство и правителство. Защо?

- Новите “тинк-танк” проекти, които се появиха в полето на политиката, за сметка на политическите партии, се внедриха като заявка за новите месии - с лозунги като промяна, справедливост, морал, върховенство на закона, борба с корупцията и т.н. Така се появи и ГЕРБ - със същите лозунги и месианство. Когато говорим за справедливост, морал и върховенство на закона, нека първо самите ние да даваме личен пример като спазваме Конституцията и законите на страната.

- Как ДПС вижда възстановяването на нормалността в политиката, при положение, че е опозиция в 47-ото НС, а т.нар. партии на промяната продължават да се заричат да държат Движението в изолация?

- ДПС е опозиция. Но винаги сме подчертавали, че когато става дума за живота и здравето на нацията за нас няма управляващи и опозиция. Не случайно предложихме по мерките за справяне с Ковид-кризата да няма подобно деление. Но в момента не съществува дори идея за това. А следващата вълна вече чука на вратата и ние трябва да сме много отговорни към хората. Те очакват от нас действия, които да им помогнат да опазят живота и здравето си, да преживеят изключително тежката в икономически и социален план зима.

Както се видя при актуализацията на бюджета за 2021 г., работещите решения в полза на бизнеса, семействата и пенсионерите, бяха предложени от ДПС. Възрастните хора имаха три месеца по 120 лв. добавка, а и медиците, туристическият бранш, транспортът, общините, университетите получиха допълнителни средства.

- Енергийната криза се разраства. Адекватни ли са действията на правителството в подкрепа на бизнеса?

- Не подкрепихме налагането на мораториума върху цените на тока и парното, защото той противоречи на закона. А и тези, които не се отопляват с парно, плащат за парното на софиянци. Както се видя вече има сериозни последствия и за бизнеса. Отказаха да ни чуят, но, уви, отново се оказахме прави.

Бизнесът поиска среща с правителството, получи разговор с държавния глава. Ето затова казваме, че стабилизирането на политическия процес изисква осъзнато и практическо разделение на властите, възстановяване на парламентаризма, демокрацията и държавността. Решенията за излизане от кризите предполагат усилията на цялата нация и използването на всички ресурси и възможности. Има законови възможности да се помогне сега и веднага на бизнеса.

- За компаниите това е най-важният въпрос. Какви са те?

- Европейката комисия ни предостави един прекрасен инструментариум от 44 страници как ние не просто краткосрочно да реагираме на увеличените цени на тока, но и как в средносрочен план - 6 месеца, една година, да реформираме нашите системи и да направим инвестиции с парите от Плана за възстановяване и от националните програми, така че да се стабилизираме. В момента ние като държава сме извън този процес. И ДПС е притеснена от това.

- От тази гледна точка какви ще са приоритетите на ДПС за 2022 г. и конкретно в зимната сесия на 47-ото НС?

- Инфлацията с всеки изминал ден води до обедняване на хората. Бизнесът изнемогва и все по-често се говори за фалити. Затова България има нужда в най-кратки срокове да си напише домашното по Плана за възстановяване и устойчивост, оперативните програми, както и държавния бюджет, съобразен с тях.

Кабинетът обяви внасяне на бюджета за 2022 г. до края на месеца. Ще го разгледаме много внимателно и в хода на дискусията ще направим своите експертни предложения за защита на хората и подкрепа на бизнеса.

Българските граждани очакват от нас решения, които да повлияят положително върху техните доходи, стандарт на живот и сигурност.

Българските работодатели очакват да направим държавата и нейните институции техен партньор.
Европейските и натовските партньори очакват да бъдем предвидим и лоялен съюзник. И ДПС ще даде своя принос за реализация на тези очаквания. Ще дадем своя принос в подкрепа на благосъстоянието на гражданите.

- Според Вас кога реално ще видим резултат от Плана за възстановяване?

- Няма да е в първите 6 месеца на 2022 г. Изтече първата година от новия планов период 2021 - 2027. И докато други държави вече започнаха да си реализират оперативните програми, докато си получиха авансите от плановете за възстановяване и техните икономики вървят нагоре въпреки инфлацията, България тъпче на едно място.

Партиите у нас не последваха призива на ДПС през 2020 г. да направим програмно и експертно правителство, когато трябваше да се реши този проблем. Към днешна дата разбираме, че служебният кабинет абсолютно нищо не е свършил. Положени са били някакви усилия, но крайно недостатъчни.

Очевидно има недоверие от европейските институции и тепърва ще разберем дали това ще се задълбочи. Планът за възстановяване е финансов ресурс, който гарантира не само възстановяването от ковид-кризата, но и бъдещия растеж и трансформация на икономиката.

- Атаките срещу народния представител от ДПС Делян Пеевски заради закона "Магнитски" продължават. Какъв ще бъде отговорът на Движението?

- Вотът на българите, особено във Велико Търново, ясно показа, че за тях заклинанията и омразата нямат място в политиката. Няма нито едно доказателство срещу г-н Пеевски.

Нещо повече - по време на 45-ото и 46-ото НС ДПС отправи въпроси към служебното правителство по всяка една от точките, споменати в т. нар. акт "Магнитски", който не действа на територията на Европейския съюз, включително и България. Получихме от абсолютно всички министри, включително от служебния премиер, писмени отговори, че г-н Пеевски по никакъв начин не е замесен в тези неща.

Г-н Пеевски е сред най-активните народни представители на ДПС. Неговите законодателни инициативи започнаха още в първите дни на 47-ото НС.

- Предстои КСНС при президента Румен Радев за българската позиция към Северна Македония. Каква е позицията на ДПС по темата?

- Интеграцията на Западните Балкани и членството в НАТО и ЕС е приоритет за ДПС още от 90-те години. Българският етнически модел е пример, който може и трябва да бъде утвърждаван и развиван.

Историческият въпрос е важен, но разговорът за миналото не трябва да пречи на разговора за бъдещето.

Интеграцията на Балканите е от стратегически национален интерес за България. За ДПС най-важно е да възстановим доверието.

- През юни ДПС ще бъде домакин на конгреса на световните либерали. Какъв знак е това?

- Това е огромно признание за ДПС, знак за достиженията на партията в национален, регионален и световен план. ДПС се утвърди като универсален защитник на човешките права и свободи. Този висок форум е възможност да се поставят на дневен ред актуалните теми от интерес за целия регион.

(В. "Стандарт", 07.01.2022 г.)

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност