По време на управлението на ГЕРБ се борехме парламентът да не бъде придатък към изпълнителната власт. Сега получаваме информация от Лена Бориславова. Това коментира зам.-председателят на парламентарната комисия по енергетика Рамадан Аталай в студиото на БНТ. Той даде интервю по горещата тема със спрените доставки на руски газ и последствията за бизнеса и хората у нас.
Дипломацията между българското правителство и "Газпром" е стигнала до онова равнище, в което взаимно се обвиняват в натиск. Би трябвало да се помисли в много по-дълъг период от време за сключване на договорите. "Булгаргаз" трябваше да направи всичко възможно преди "Газпром" да спре газа да уведоми българската общност, че преговорите няма да имат добър изход, а не да научим на следващия ден, категоричен бе Аталай.
Руският газ, който е спрян за България, отива в Гърция и от там България го получава, обясни енергийният експерт на Движението. Оказа се, че руският газ за 70 евро ще го получим за 100 и няколко евро от Гърция. Без значение откъде ще бъде газът - трябваше българската общественост да се успокои, да кажат, че е осигурен газ на по-ниска цена, за да няма фалирали бизнеси, за да не намалява "Топлофикация - София" с 10 градуса температурата на топлата вода или да купуваме стока на европейски цени. Говорих с работодателите - те са в ужас, подчерта Аталай. И допълни: Ако искаха фанфари, трябваше да осигурят 20 на сто по-евтин газ.”.
Рамадан Аталай за пореден път обясни, че е опасно вицепремиерът и финансов министър Асен Василев да се бърка в енергетиката, защото нищо не разбира от темата.
Аталай подчерта, че българската газопреносна система в момента позволява и износа, и вноса на газ. Тези 20 млрд. куб. м., които могат да текат по нея, не са от сега, допълни той.
Хванахме се на облог с министъра на енергетиката дали от 1 юли ще потече газ от газовата връзка с Гърция - няма да потече, заяви Рамадан Аталай. Според него, пътят на дипломацията не е бил извървян докрай.
В момента газ има, защото ЕС не взе решение изведнъж да прекрати доставките. На тях им е ясно, че няма как да осигурят 100 млрд., обясни Аталай.
Откъде ще доставяме газ, за да нагнетяваме нашето хранилище в Чирен? Ние в момента нямаме капацитет, попита Аталай.
Той е убеден, че трябва да се намери дипломатически език. Освен това, правителството няма капацитет за решения в екстремни ситуации.
Ние се готвим за предсрочни избори отдавна. Ако си отиде правителството, поне ще имаме нова алтернатива, каза още депутатът.
ДПС няма да прави зиг-заг ход, ще вземем точно онова решение, което е взел ЕС. Ще видите, отговори на финала Аталай на въпроса дали партията ще гласува за изпращане на оръжия в Украйна.