Интервюта

Хамид Хамид, зам.-председател на ПГ на ДПС: ДПС настоява цялата информация по казуса "Магнитски" да се предостави на комисията

- Г-н Хамид, ДПС настоява институциите в България да извадят всички факти и обстоятелства както за наложените на Делян Пеевски санкции по закона "Магнитски", така и дали ДАНС и прокуратурата разполагат с информация за негови действия. Какво очаквате да се случи? Ще разберем ли някога истината?
- Още от първия ден настояваме всички държавни институции и учреждения, които имат каквото и да е отношение по темата, да ни предоставят изчерпателна информация, ако има такава при тях. За нас е от първостепенно значение всичко по казуса "Магнитски" да излезе публично, да се обяви пълната информация по тази тема, за да не може да има по-нататъшни спекулации и инсинуации с тази тема. Защото, когато няма предоставена информация, всеки може да си тълкува, да си говори и да си прави свободни съчинения. Затова ще настояваме ДАНС и прокуратурата да предоставят на временната комисия по "Магнитски" пълната информация, ако има такава и каквато и да е тя, за да стане достояние на обществото.
Поискали сме от ДАНС да ни предоставят включително и кореспонденцията с прокуратурата, която им забранява да дават тази информация. В случай че тези писма, ако ги има, бъдат предоставени, ние ще се обърнем и към прокуратурата, за да разреши на ДАНС да представи информация за ангажираността на Пеевски по темите, които се визират в мотивите на акта "Магнитски".
Имаме отговор от няколко институции, които опровергават твърденията в акта "Магнитски". Единият е от министъра на правосъдието проф. Янаки Стоилов. В него се казва, че в частта, в която процедурата по българско гражданство се разглежда от министерството, няма данни за участие на Пеевски за лобиране при получаване на българско гражданство.
Отговор за липса на каквато и да е информация за това получихме и от президентството. Вицепрезидентът, който отговаря за получаване на българско гражданство по закон, ни отговаря любезно, че такива данни няма и че президентството събира само официална информация от официални учреждения. Така че едно от трите твърдения в мотивите на акта "Малштски" вече е оборено по несъмнен начин. Затова смятаме, че тук става въпрос за подвеждане на служителите в OFAC (Службата за контрол на чуждестранните инвестиции към Министерство на финансите в САЩ) да вземат такова решение. Не е тайна, че такова подвеждане може да стане от евентуални лобисти, но ние се питаме -някой им плаща ли и с какви аргументи.
- А кой може да е той?
- Нямам представа. Затова търсим всяка информация. За нас е важно да се види има ли информация, или се касае само за инсинуации, интерпретации или лобизъм.
- В ДПС сте категорични, че разширяването на списъка по закона "Магнитски" в България е незаконно. Предприехте активни политически и дипломатически действия в ЕС и САЩ. Към кого се обърнахте и какви са отговорите?
- При анализ в европейското законодателство, което е част от нашето, има няколко регламента и директиви, които определят реда за приложение на закони на трети страни. Категорично реагирахме, че, това решение, което взе Министерският съвет -441, за разширяване на този списък е незаконно, но това не е само наше мнение.
Това е и официалното становище на Европейската комисия, която в доста гневно писмо към българското правителство категорично заяви, че едностранните действия на която и да е държава членка противоречат на правото на ЕС и няма как членка едностранно да взема решения и да налага санкции.
Поискахме информация и от OFAC, и от Държавния департамент на САЩ. Оттам получихме отговор, че този закон има приложение само на територията на САЩ и по никакъв начин не ангажира територията на България. За нас от отговорите на тези институции категорично се налага, че решението е абсолютно незаконно. То е атакувано и пред българските съдилища и чакаме решение. Решението не е влязло и в сила, защото не е поискано предварително изпълнение, така че то не съществува в правния мир.
- Да се върнем в България. Отново няма правителство. Пак отиваме на избори. Защо втори парламент не успя да състави редовно правителство? Кой е виновен?
- Още след изборите през април се появиха т.нар. нови партии или партии на протеста, които заявиха, че народът иска промяна и е ред те да сформират кабинет. За огромно съжаление на всички техни избиратели, а и на българското общество, те не можаха да съставят правителство и заявиха, че това ще го направят след изборите през юли. Виждаме абсолютен провал на тези партии. Те не направиха кабинет, защото, от една страна, лицемерно и популистки говореха за диалог и вместо да направят такъв с всички партии в парламента, те начертаха такива разделителни линии, че минираха всички опити и разговори за съставяне на правителство. По този начин сами начертаха своя провал. Затова вината да ходим пак на предсрочни избори е изцяло на тези нови партии, които нарекоха себе си партии на промяната.
През годините много пъти сме заявявали необходимостта от диалог и за връщане на парламентаризма. Наблюдаваме в говоренето на новите партии силен реваншизъм, който с методите на вече отречен модел иска да промени този модел. Но няма как с недемократични методи да се възстановява демокрацията.
- Съгласни ли сте с вашия колега Йордан Цонев, който каза на ИТН, че правителство няма как да направят, защото в него не са посочени министри на Прокопиев? Толкова ли е важен Прокопиев? И защо смятате икономическия екип на служебния кабинет за икономическото крило на кръга "Капитал"?
- Г-н Цонев тук визира ситуацията, в която абсолютно неочаквано техните партньори от "Демократична България", защото се заявяваше, че ще управляват заедно, с една декларация в НС оттеглиха подкрепата си именно заради персоналните проекти в този проектокабинет. Затова се наложи изводът, че всичко е било, за да се включат хора, посочени от "Демократична България". Това го чухме от изявленията на г-н Трифонов и на ръководството на ИТН, че са им налагани минстри. Не е тайна, че става въпрос за министрите на г-н Прокопиев. Всъщност той е имал министри във всички кабинети досега, без да е участвал на избори. Това го чухме от самия бивш министър-председател Бойко Борисов, на когото са налагани министри и той ги е приемал. През цялото това време Прокопиев е управлявал цели сектори в държавата, без да се е явявал на избори, и няма как провалът за съставянето на първия кабинет с първия мандат да не е по негова вина.
- Очаквате ли политически проект на Кирил Петков да се появи още на задаващите се предсрочни избори и той може ли да промени картината в парламента?
- Има такива заявки. Добре са дошли на политическия терен. В нашата най-нова история са се появявали нови проекти, някои са оставали, други са си заминавали. Нека видим техните проекти, програми, нека те да се състезават за избиратели. Защото едно е да бъдеш избран, избирателят да те хареса, друго е олигархията да те назначи през задния вход като министър или вицепремиер.
- Защо поискахте комисия за Буджака? За да си върнете за Росенец ли?
- Не, не да си върнем за "Росенец". Публично известен факт е, че в района на Буджака са извършени огромни нарушения на българското и европейското право, унищожени са природни обекти, които принадлежат и на "Натура - 2000", и на защитените зони у нас. За съжаление, е извършено строителство, което е унищожило българско природно богатство, и тези факти трябва да бъдат установени. Кой, по времето на кое управление си е позволил в последните дни буквално да променя планове на защитените зони, да разрешава строителство в иначе абсолютно забранени територии? Мисля, че тази комисия ще установи достатъчно факти, за които обществото не знае.
- Ще дойде ли г-н Ахмед Доган на комисията за "Росенец"?
- Няма покана към него. Едно решение, взето без кворум от четирима души, няма как да е решение на цяла комисия. Нека да видим дали ще има покана. Нека г-н Доган я получи и той ще прецени.
- А ще поискате ли Иво Прокопиев да дойде в комисията за Буджака?
- Това ще бъде решение на колегите от комисията. Аз не съм неин член. Но комисията може да покани собствениците и ако Прокопиев е собственик, не виждам защо да не дойде да обясни как така е получил разрешение да строи в защитени от закона територии.
- В последните две предизборни кампании говорехте за връщане на нормалността в политиката. Каква е формулата, имате ли надежда тя да се върне след новите избори през ноември?
- Формулата за това е диалог и абсолютно спазване на конституцията и законите, а не погазването им, каквото виждаме и от новите партии в парламента. За да разградим веднъж завинаги порочния модел, наложен от ГЕРБ в последните години, който принизи институциите до рекордно ниско ниво, не можем със същите методи. Ако не възстановим държавността, ще видим разпада й. Длъжни сме да го направим.
- Влязохте във война с президента, оплакахте се от него в ЕС. Грешка ли бе подкрепата ви за първия му мандат?
- ДПС не е влизало във война с президентската институция и никога не е влизало в такава,с която и да е институция. Нашето настояване бе да се спазват законите в страната. За нас беше неочаквана реакцията на държавния глава, но не сме във война с никого.
Към 2016 г. политическото време изискваше от политиците да създадат определен политически продукт и той беше създаден. Дали е бил успешен, или не, предстои да бъде направена оценка на целия мандат на президента Радев и тогава ДПС също ще даде своята. Но избирателите на ДПС са достатъчно мъдри, за да дадат и адекватен отговор на изказванията на определени политици. Очакваме да се появят кандидат-президенти. Ще анализираме техните качества, програмите им и колективните органи на партията ще вземат своето решение.
- Вие ще издигнете ли кандидат за президент?
- Това също не сме решили. Предстои да го обсъдим. Ще е тема на колективните ни органи -Централния съвет и Централното оперативно бюро. Не се съмнявайте, че решението ни ще е адекватно на политическата ситуация.
- Без ДПС няма избран президент. Ако вашите евентуални кандидати не стигнат до балотаж, кого ще подкрепите - всеки кандидат срещу Радев?
- Много условности станаха, за да можем да отговорим категорично.

в. 24 часа04.09.2021 г.)

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност