Интервюта

Хамид Хамид: Ако имаше "извиване на ръце", щяха да бъдат подкрепени и нашите предложения за Изборния кодекс

Не е имало остри реплики, нито изнудване в разговорите с ГЕРБ по отношение на вдигането на прага на преференцията. Това каза днес пред БНР зам.-председателят на парламентарната група на ДПС и зам.-председател на Правната комисия в НС Хамид Хамид за приетите тази седмица промени в Изборния кодекс.

Според него се акцентира силно върху текстовете за преференциите, а не се говори за текстовете „където наистина се отнемат права“.

„ДПС предложи да отпадне уседналостта за европейски избори и за местни! ДПС предложи да отпадне лимита от 35 секции, който е обиден и който лишава от права. Ако гласът на ДПС можеше да се чуе, ако имаше такова извиване на ръце, щяха да бъдат подкрепени истинските предложения, а не сега да се използва отвличане на вниманието“, каза Хамид в предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“.

Депутатът от ДПС нарече „медийна дъвка“ обясненията за преференциалния вот.

„За какви личности говорим, когато в някои Общински съвети тези личности влизат с 35 гласа? За какви личности говорим, щом има претенции този човек да е личност да разчита на 7% от партийния вход? А какво става с 93% този вот? Това прилича на болшевизъм, по-скоро не меншевизъм. Това е диктат!“

Политикът изтъкна, че и в настоящия закон е уреден въпросът за изцяло мажоритарен избор, но няма личности, които да искат да вляза в политиката като независими кандидати.

„Никакъв мажоритарен елемент не лице, което е решило с хората от фирмата си и с няколко приятели да вкара синчето си в парламента“, допълни той.

Сега чрез мажоритарния елемент в някои общински съвети се правят „групички“, които обслужват само една фирма, каза Хамид. Това според него става, защото във всички партии процесът по номинации тръгва отдолу - местните структури номинират, а централното ръководство утвърждава.

„Няма как една партия да е застрахована от тази грешка на някои от последните места да попаднат хора, зад които стоят съмнителни капитали“.

„ДПС внимателно подбира своите хора, но никоя партия не е застрахована как ще бъдат подведени местните структури по места и как някой млад, амбициозен татко или някоя млада амбициозна компания с няколкостотин работника ще реши да си направи групичка в съвет или в парламента ще си вкара някой депутат, който да изпълнява недотам нормални функции...“, каза депутатът от ДПС.

Омбудсманът Мая Манолова вече съобщи че изпраща промените в Изборния кодекс в Конституционния съд.

Хамид изтъкна, че очаква съдът „да се произнесе спрямо Консултацията“.

„Когато се говори за отнемане на права, трябва да се чете малко по-внимателно, според мен. Никакви права не се отнемат! Може би се засяга правото на сенчестия бизнес да си прави групички по общинските съвети“.

Според ДПС в закона е необходим по-ясен механизъм кога могат да се правят промени при изтичане на мандата на ЦИК.

Той оцени като „лоша практика в парламента“ това, че много от публичните органи, които НС избира, се избират месеци, след като изтече мандата на предишния състав.

„Нищо лошо не се случва с тези органи. Те си довършват правомощията до избиране на нов орган, така че не мисля, че се е случило нещо кой знае колко извънредно. За съжаление, практика е в НС“.

Хамид отрече ДПС да е стратегически партньор на управляващите в НС и заради вота за изтребителите Ф-16 и изборните правила.

„ДПС е начертало своя евроатлантически път, далеч преди да се появи на политическа сцена партия ГЕРБ! ДПС първа дефинира въобще в публичното пространство пътя на България в НАТО, така че изборът ни тук е напълно естествен и няма как тук някой да ни пришива към някой.

Трябва ли да кажем за БСП, че са стратегически партньор на управление, защото беше подкрепено тяхно много важно искане в няколко текста - отпадне втория екземпляр от секционния протокол. Трябва ли сега да си вадим извод?“.

Цялото интервю може да чуете ТУК.

(БНР, 17.02.2019)

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност