Депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов взе отношение по време на дебатите при второто четене на промените в Закона за здравното осигуряване, с които се регулира предоставянето на медицинска помощ на лицата, получили временна закрила. Украинците с такъв статут ще имат същите права като здравноосигурените български граждани.
Предложението, което правим, е свързано със заявката на управляващите, че ще възстановят парламентаризма, че парламентът ще бъде този, който ще решава всичко, а не да делегираме права на Министерски съвет, посочи депутатът и поясни, че това не трябва да се прави по стария модел на прословутата „джипка“.
Д-р Адемов обясни, че се предлага с постановление на Министерски съвет да се определят няколко параметри и ги прочете за да се види колко е абсурдно по думите му това предложение.
На първо място, вие предлагате с постановлението на Министерски съвет, да се определя доходът, върху който ще се осигурява. С подзаконов нормативен акт определяме дохода. Колеги, четете Закона за здравното осигуряване в чл.40. е записано върху какъв доход се осигуряват отделните групи български граждани. В това число и тези, за които говорим в момента, подчерта д-р Адемов, който е зам.-председател на Комисия по труда, социалната и демографската политика.
Той изтъкна, че председателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната“ е прочел предизборно изказване, предизборна платформа в която се казва, че има червени линии, които няма да бъдат преодолени. Една от тези червени линии е да има прозрачност. Къде е тази прозрачност, като ние възлагаме на Министерски съвет с постановление да определят дохода върху който ще се осигурят, попита д-р Адемов, който е и член и на Комисия по здравеопазването в МС.
Той поясни, че МС може да определи доход върху 100 лева, върху 1 лев. „Затова ние сме предложили, съгласно действащото законодателство, да се определя дохода съгласно чл.40. На следващо място, казвате, че в становището на Министерството на финансите е казано, че в чл. 19 от Закона за публичните финанси, нормативни актове, които предвиждат увеличаване на разходи по бюджети на държавата, на Националната здравна осигурителна каса, на държавното обществено осигуряване не могат да се приемат без промени в съответните закони. Ако се приемат, трябва да се приемат от началото на следващата бюджетна година. Някой може ли да ми каже, колко пари и къде е източника на финансиране за тази дейност, попита депутатът от ДПС
И поясни, че НС възлага на МС отново да реши този въпрос с постановление, а в закона за публичните финанси има ясен текст. „Казвате, че в чл.109., ал.3 от Закона за публичните финанси, Министерският съвет може да одобрява допълнително трансфери, разходи по първостепенни разпоредители бюджетни кредите,
посочи на следващо място д-р Адемов.
Той поясни, че с други думи МС може да прави трансфери към първостепенните разпоредители на бюджетни кредити. Може да прави трансфери към друг бюджет, какъвто е бюджетът на Националната здравно осигурителна каса. Но този трансфер трябва да бъде отразен в бюджета на касата. Д-р Адемов заяви, че такова отразяване ням и посочи, че това са големите въпроси, на които народните представители от ДПС търсят отговори със своето предложение.
Според него най-интересна точка е шеста. Вносителите на законопроекта са написали: източник на финансиране. Той посочи, че проф. Костадин Ангелов му е подсказал, че става въпрос за абсурд.
Народното събрание не иска ли да знае от къде ще се трансферират тези пари? От къде, от кои други дейности - както казва Асен Василев: „нали трябва да вземе от едни дейности, да ги дадем на други“. От къде ще дойдат тези пари, попита депутатът.
Той посочи, че мнозинството се опитва да положи мокър печат върху едно предложение, което нищо не казва. „Казва ни източник на финансиране. Ние сме предложили източник на финансиране – държавния бюджет“ заяви народният представител Уточни, че в закона на публичните финанси има различни инструменти. Единият е преструктуриране на разходи. „Най-важния въпрос според д-р Адемов е източникът на финансиране -ако ще са 100 млн., ако ще са 10 млн., ако ще са 20 млн. който не е ясен.
Той настоя някой да излезе и да каже по какъв начин ще бъдат дадени средства на Националната здравноосигурителна каса. Поясни, че постановлението трябва да се публикува, да бъде прието в едномесечен срок. Според изискванията на Закона за нормативните актове постановленията подлежат и на обществено обсъждане - още един месец. „Тези украинци, бягащи от войната, може да ги няма в България тогава. Ние ще приемаме постановления“. заяви депутатът от ДПС.
Д-р Адемов поиска някой от вносителите да излезе и да обещае от тази трибуна, тъй като в Закона за бюджета на НЗОК има текст, който казва, че за непредвидени и неотложни разходи са заделени 174 млн., че тези средства няма да бъдат пипани за разходи за украинските бежанци. „Знам, че не могат да ги пипат, но искам някой да излезе да каже, че това няма как да се случи“ посочи д-р Адемов.
Той заяви, че в тази дискусия, свързана с възможността да се подобри предложеният проект, ДПС няма да позволи да бъде обвинява, че е против, а да се реши проблемът със здравното осигуряване на бежанците от Украйна.
„Няма такова нещо! Няма такъв човек в тази зала или ако има са малко от една определена парламентарна група“, заяви д-р Ааемов и подчерта, че доц. Тонев е казал, че „изключително важно е тази подкрепа да бъде навременна“. Навременна, ама постановление на Министерски съвет един месец, публично обсъждане - 1 месец. Искам да чуя отговор на тези въпроси! Иначе няма как да гласуваме“, заяви в заключение депутатът от ДПС.