Народно събрание

Джевдет Чакъров: Закъсняваме с разплащането на предишния програмен период. Изплатени са едва 61 процента от евросредствата

Трябват по-ефективни усилия, за да се ускори реализацията на проектите от предишния програмен период (2014-2020) и разпращането им, както и да се ускори отварянето на програмите от настоящия програмен период. Това заяви депутатът от ДПС Джевдет Чакъров по време на парламентарния контрол.

Той попита вицепремиера Атанас Пеканов очаква ли България да загуби средства по програмите за периода 2014-2020 година, какви мерки се предприемат, за да не се случи това и кога се очаква да бъдат одобрени и да започнат да се реализират програмите за новия програмен период 2021-2027 година, както и какви действия се предприемат това да стане в ускорени срокове.

На практика остава само една година до крайната дата на допустимост на разходите за предишния програмен период, който приключи преди две години, но реално изплатените суми по оперативните програми финансирани от структурните и кохезионния фонд на ЕС са далеч от сто процента, заяви Чакъров. Той добави, че към днешна дата по данни на ИСУН по трите най-големи програми ситуацията е следната. По ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ са изплатени 64 процента, по ОП „Околна среда“ – 58 процента, по ОП „Региони в растеж“ – 72 процента. Или средно по оперативните програми са изплатени малко над 61 процента.

Две години след началото на новия програмен период 2021-2027 година в сегашния програмен период следва да действат десет програми, каза Чакъров. Към датата на внасяне на моя въпрос беше публично известно, че Европейската комисия е одобрила само три програми – „Развитие на човешките ресурси“, ОП „Образование“, Програма за храни и основно материално подпомагане. След това вие съобщихте, че са одобрени още четири програми „Конкурентоспособност иновации в предприятията“, „Транспортна свързаност“, „Околна среда“ и „Техническа помощ“. Едва в началото на този месец бяха изпратени за одобрение в Европейската комисия още две програми „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ и Програмата за „Морски дела, рибарство и аквакултура“, добави депутатът от ДПС.

Той се обърна към Пеканов като заяви, че всички знаем кои са причините е доста сериозното закъснение на отварянето на оперативните програми от новия програмен период, но сега трябва да се положат енергични усилия и по ОП „Околна среда“, и по ОП „Транспорт“. Това са необходими средства за инфраструктурата в страната ни, припомни Чакъров.

Не искам да навлизам в подробности колко средства са необходими за ВиК структура, същевременно ние не може да ги реализираме тези средства в инфраструктура в България. Това е една много сериозна тема, така че всички сме длъжни, най-вече изпълнителната власт трябва да направят необходимото да има съответен напредък, каза още депутатът от ДПС.

Той припомни, че това е третият програмен период за нас и досега трябваше да бъдат представени и одобрени всички оперативните програми.

В началото на първия програмен период - 2007 година, министърът на транспорта Петър Мутафчиев и аз като министър на околната среда и водите още през ноември подписахме одобрени и представените оперативни програми и на първи януари стартира новия програмен период. Това го казвам не за да се изтъкнем, а напротив, за да ускорим работата. Да започне работа трябва да сме си научили урока, защото тези средства са необходими за страната ни, каза още Чакъров.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност