Уважаеми господин Председател,
Уважаеми дами и господа народни представители,
От трибуната на Народното събрание, се обръщаме със съпричастие към вас уважаеми учители, училищни дейци, родители, деца и ученици по повод първия учебен ден на новата учебна година.
С дълбока убеденост припомняме ценността на училщето - храма на знанието. То винаги е било и ще бъде неизчерпаем източник не само на познание, а и на сила и просперитет.
Най-вълнуващ 15-ти септември е за първокласниците, които с трепет за пръв път ще прекрачат прага на родното училище, мястото, където ще навлязат в нов свят, труден, но интересен и където, надяваме се, ще се превърнат в осъзнати личности.
Нека първият училищен звънец, скъпи ученици, постави началото на устремът Ви към знания, вълнуващи преживявания и предизвикателства.
Бъдете упорити в стремежите си да търсите и преоткривате себе си в безграничния свят на познанието, защото образованието е това, което ще допринесе за пълноценната житейска и професионална реализация.
Образованието е най-ценното богатство.
То е нуждата, благодарение на която човечеството съществува и е оцеляло. И днес то …
Ние от Движение за права и свободи сме убедени, че образованието трябва да бъде национален приоритет. Убедени сме, че Образованието, обучението и ученето могат да способстват младите хора в България да бъдат отговорни и активни, достойни граждани с непрекъснат стремеж към усъвършенстване. Само образовани, те ще могат да посрещнат новите предизвикателства и да градят бъдещето на нашето общество.
Уважаеми госпожи и господа, народни представители
Над 700 000 ученици влизат днес в класните стаи. Заедно с тях над 70 000 учители и над 2000 психолози и педагогически съветници ще открият тържествено новата учебна година. 60 000 първокласници за първи път ще чуят школския звънец. Емоция, която остава за цял живот. Ден за ново начало, но и ден за равносметка.
Образованието е дългът на настоящето към бъдещето. Нашият дълг към децата ни. Изпълняваме ли го?
Да, много от училищата са ремонтирани и санирани, заплатите на преподавателите бяха увеличени, а мерките срещу отпадането на деца от учебния процес - завишени. Но трябва и да признаем, че все още образованието в България се движи на две скорости. В някои училища то е модерно, технологично, иновативно, в други – далеч от желаното.
С тревога прочетохме последния доклад на УНИЦЕФ, излязъл само преди ден. Той предупреждава за влошени образователни резултати, отпадане от училище, увеличаване на случаите на насилие и липса на базови знания и умения при учениците в България.
Организацията отчита и много малък напредък по ангажимента за трансформиране на образованието.
Най-притеснителни обаче са данните от тазгодишното национално външно оценяване, които разкриват влошаване на резултатите на учениците, завършващи 4-ти клас. Това допълнително задълбочава така наречената образователна бедност.
Данните за учениците, завършващи 7-и клас, пък показват незначителен напредък по български език и среден резултат от 35 точки по математика малко над прага от 30 точки.
11,2% от децата на възраст от 3 до 6 години и 5,7% от децата на възраст от 7 до 10 години не посещават училище.
Днес отчитаме и лоши последици от принципа „парите следват ученика“. Дългогодишното неглижиране на професията на учителя в трудните години на прехода също изигра своята роля и днес преподавателите в средното образование са дефицитна професия.
Какво е решението?
За Движение за права и свободи, образованието е национален приоритет. И той трябва да бъде формулиран в стратегия за развитие на модерно, дигитално и иновативно средно образование, съобразено със световните тенденции.
За нас, Движение за права и свободи, образованието в неговото многообразие, част от което е и обучението по майчин език, е основна ценност. Майчиният език пази корените и традициите, пренася ценностите на отделните етнически групи в бъдещето. Езикът е културният код, който прави възможно опознаването и приемането на различния. Той е средството, което ни пренася в света на другия.
Наш обществен и национален дълг е да подготвим младите хора за професиите на бъдещето. Те са част от общия европейски пазар на труда и трябва да бъдат конкурентни на връстниците си от ЕС. Ако днешният свят е на уменията, на можещите, то утрешният, в който ще властва изкуственият интелект, ще е на знаещите.
Познанието е сила. Нека я дадем на децата на България!