Народно събрание

ДПС представи на парламентарните групи промените в Конституцията. Търси консенсус за приемането им

ДПС представи на парламентарните групи в 47-ото НС идеите си за промяна в Конституцията като част от съдебната реформа.

Видяхме се с г-н Андрей Гюров, председател на ПГ на "Продължаваме промяната", с г-жа Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, с г-н Георги Свиленски, председател на ПГ на БСП, с г-н Костадин Костадинов, председател на ПГ на „Възраждане”, както и с г-н Тошко Йорданов и г-жа Виктория Василева от ИТН. Когато нашите сътрудници са потърсили представители на Демократична България, оттам са отказали да се видят с нас, но все пак им предоставихме нашите идеи за промяна, съобщи на брифинг в парламента лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

konstitucia4

Много политически формации и политици се упражняват в момента на тема реформи в съдебната система, но визират основно смяна на персони, а не реформи. Ние от наша страна възложихме темата на експерти, които да подготвят съответните промени, каза Карадайъ. Сред експертите, работи по проекта, е конституционалистът проф. Пламен Киров.

Експертите са взели под внимание всички изказани в публичното пространство у нас идеи за реформи в съдебната система, а също така и делата и мотивите в решенията на Европейския съд по правата на човека, становищата и препоръките на Венецианската комисия, докладите и препоръките на Европейската комисия.

konstitucia2

На тази база се направи проект за промени на Конституцията, които да могат да бъдат приети от обикновено Народно събрание, без да се налага свикване на ВНС, обясни лидерът на ДПС.

Днес представихме идеите си на нашите колеги, като им казахме, че предложенията ни са отворени за редакции, допълнения, отпадане, препоръки и коментари, за да може да съберем необходимия брой подписи за внасянето на тези промени в Конституцията. По-важното е да има консенсус в Народното събрание, за да се съберат нужните гласове за промени в Конституцията и реформата в съдебната система, подчерта Мустафа Карадайъ. Той съобщи предложените от Движението промени в Конституцията, които ден по-рано представи пред европейските партньори на Движението в Брюксел и получи подкрепата на Европа за тях.

konstitucia3

ДПС предлага разделяне на ВСС на два висши съвета - на съдиите и на прокурорите, които да се състоят от по 13 души. Членовете от квотата на парламента в тях ще се избират с мнозинство от 2/3. Движението предлага сегашните членове по право във ВСС - главният прокурор, председателите на ВАС и ВКС и министърът на правосъдието, да не участват в новите два съвета.

Разглеждаме и преразглеждаме въпроса с правомощията на главния прокурор. Прехвърляме надзора за законност от главния прокурор на съответните по-горни инстанции в прокуратурата. В полето на главния прокурор оставяме само методическите указания, такива каквито правомощия имат ВКС и ВАС за уеднаквяване на практиката на различните съдилища и прокуратури, каза Карадайъ.

Предлагаме да уредим и въпроса с индивидуалната конституционна жалба, съобщи още Мустафа Карадайъ. И допълни: "Като резултат от срещите, които проведохме в Брюксел с нашите партньори от ЕС, ЕП и ЕК, възникнаха допълнителни теми като членовете на Конституционния съд също да се избират с мнозинство от 2/3".

ДПС предлага премахване на изискването за липса на двойно гражданство на министри и депутати. Вместо да имаме нарушение на Конституцията, както в случая с Кирил Петков, ние предвиждаме това ограничение да отпадне, каза Карадайъ.

С промените в Конституцията затвърждаваме правото на глас и правото всеки български гражданин да бъде избиран като неотменимо. В момента това право е гарантирано от Конституцията, но с разни техники като настоящ адрес се отнема, заяви Мустафа Карадайъ.

Като резултат мога да кажа, че всички сме единодушни, че ако ще правим реформи в съдебната система, те минават през промяна в Конституцията. Затова трябва да търсим максимален консенсус, за да може да разглеждаме реформите не като смяна на персони, а като необходими и нужни реформи в съдебната система, категоричен бе лидерът на ДПС.

По повод отказа на ДПС да подкрепи създаването на временна парламентарна комисия за промени в Конституцията, Мустафа Карадайъ подчерта, че ДПС не бойкотира комисията, но смята, че тя дублира постоянната - по конституционни и правни въпроси.

Политическите разговори се водят по начина, по който ние го правим - написали сме си домашното, работили сме много сериозно и отговорно. Ангажирали сме експерти и специалисти. Влезли сме в разговори с другите парламентарни групи, за да търсим съгласие. А те предлагат комисия за водене на разговори. Какво ще прави тази комисия? С какво ще е по-различна от постоянната - по конституционни и правни въпроси? - попита Мустафа Карадайъ. И подчерта, че парламентът е създал временна комисия без предмет на дейност.

 

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност