Народно събрание

Елван Гюркаш: Целта за 3% бюджетен дефицит е амбициозна, но изпълнима

Трябва да похвалим Министерство на финансите, затова че успяха да се вместят в кратките срокове и да изготвят макрорамката на бюджета. Това заяви народният представител от ДПС Елван Гюркаш по време на дебатите по внесения от правителството проектобюджет за 2023 г. С него финансовото министерство планира да намали бюджетния дефицит на касова основа до 3% от БВП.

Законопроектът в новата си редакция има за цел да гарантира, че България отговаря на критерия за бюджетен дефицит от Маастрихт за приемане на еврото, тъй като новото правителство приоритизира началото на 2025 г. като целева дата за влизане на България в еврозоната, посочи Гюркаш.

Забелязваме значителни промени в планираните приходи и разходи през 2023 г. в сравнение с проектобюджета, представен ни от служебното правителство само преди 3 месеца. Финансовото министерство очаква 4,7 млрд. лв. повече приходи спрямо плановете на служебния кабинет, разчитайки основно на подобряване на събираемостта на данъци. Министерството включва в приходната част и нов транш от 1,4 млрд. лв. по Механизма за възстановяване и устойчивост в планираните приходи, изземване на 100% от дивидента на държавните дружества, както и съкращения на поддръжката и капиталовите разходи. Няма изненади, няма революционни решения, каза още народният представител от ДПС.

Тя припомни, че служебното правителство не планираше в своя проектобюджет България да получи нови траншове по Плана за възстановяване през 2023 г. поради забавяне на приемането на необходимото законодателство и продължаващото предоговаряне на Плана в енергийната му част.

Най-значимата разлика в двата бюджета е свързана с решението на новото финансово министерство да задължи държавните предприятия да внасят 100% от печалбата си като дивиденти в бюджета, вместо предвидените от служебния кабинет 50%. Мярката се очаква да увеличи приходите в бюджета с 670 млн. лв., има риск но всичко има цена, подчерта Елван Гюркаш.

По отношение на разходите МФ предлага съкращение на планираните разходи с 3,6 млрд. лв. спрямо сметката на предишното правителство. Съкращенията представляват най-вече намаляване на капиталовите разходи с 1,9 млрд. лв. и разходите за издръжка на държавните институции, които ще бъдат намалени с 1,5 млрд. лв. За целта държавните служители, които не са получили увеличение на заплатите през 2022 г., ще получат увеличение на заплатите си с 10% от юли 2023, заяви Гюркаш.

Учителските заплати ще бъдат увеличени до 125% от средната работна заплата, минималните заплати на лекарите и медицинските сестри ще се вдигнат съответно на 2000 лв. и 1500 лв. С 12% ще се вдигнат пенсиите от 1 юли по швейцарското правило. Ще харчим толкова, колкото имаме, категорична бе тя.

Считаме целта за бюджетен дефицит от 3% от БВП през 2023 г. за амбициозна, но изпълнима според предприетите мерки, които са предвидени, продължи Елван Гюркаш.

Правителството ще разчита на по-висок държавен дълг за покриване на бюджетните дефицити през следващите няколко години. Финансовото министерство определи таван на новия дълг, който може да бъде емитиран през 2023 г., на 7,5 млрд. лв., включително вече емитираните през януари еврооблигации за 2,9 млрд. лв. България ще използва както вътрешния, така и международния пазар, за да набере останалите 4,6 млрд. лв. през второто полугодие на годината, посочи тя.

Макроикономическата прогноза на правителството от 1,8% ръст на БВП през 2023 г. и средна инфлация от 8,7% за 2023 г. може да се счита за оптимистична в сравнение с по-умерените прогнози на МВФ, Европейската комисия и Световната банка, а БНБ беше значително по-резервирана през последната си прогноза, като очаква само 1,0% ръст на БВП за 2023 г., каза още Гюркаш.

И заяви: "Инвестициите ще бъдат основният икономически двигател през 2023 г., като се очаква те да нараснат с 6,3% на годишна база. Смятаме, че увеличението се предвижда на фона на публичните инвестиции, докато частните инвестиции ще останат по-ограничени предвид средата, в която се намираме.".

"Във връзка с всичко това, нашата препоръка към правителството и Министерството на финансите при редактирането на бюджета между първо и второ четене е:

- Преглед на макрорамката и залагане на по-консервативна прогноза за ръст на БВП и средногодишна инфлация.

- Преглед и ясно оповестяване на мерки и очаквания за допълнителна събираемост на приходи, особено от ДДС и акцизи.

- Преглед на риска от неполучаване на втория транш от Националния план за възстановяване и устойчивост и предвиждане на буфери в случай на неговото неполучаване.

- Устойчива фискална консолидация в средносрочен хоризонт, като се предвиди силен набор от мерки за ограничаване на бюджетния дефицит, които не включват мерки с временен характер,

- Ние подкрепяме усилията на МФ да запази текущите ставки на преките данъци. Това е важно условие за поддържането на конкурентоспособността на българската икономика и на ценовата стабилност в страната.

- Ние препоръчваме повече прозрачност в планирането на финансирането на дефицита, както и предвиждане на възможност за допълнително дългово финансиране с цел покриване на евентуални по-високи бюджетни дефицити.", изложи позицията на ДПС Елван Гюркаш.

В тази връзка искам да изразя позицията на ДПС, че ще подкрепим проектобюджета така представен на първо четене и се надяваме, че между първо и второ четене ще има преглед на предложените мерки, заключи Гюркаш.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност