Народно събрание

Йордан Цонев: Защо се иска Конституционна комисия? Ще има промени в основния закон или за да се произнася преди КС?

Как се случваха промените в Конституцията? Те са правени няколко пъти без да има Конституционна комисия. Когато се внесе промяната, се прави временна комисия по промяна на Конституцията. Това заяви зам.-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев по време на дебатите по Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Повод бе предложението и в 49-ото НС да има постоянна Комисия по конституционните въпроси.

От това което се говори ние разбираме две неща. Първо – тази комисия се прави, защото може би ще има промени в Конституцията. Второ - да се произнася преди Конституционния съд по предмета на работата на Конституционния съд, каза Цонев.

Да, така излиза. Правна комисия го е правила това. Във всеки един парламент наблюдаваме едно разслояване на комисиите по предмет или по хоризонтални политики, или по вертикални. Така можем да сложим още десетки и десетки политики, които да имат комисия, подчерта зам.-председателят на ДПС.

Комисиите в началото бяха 12 или 14, станаха 24. Ако тръгнем по този принцип ще ги направим 40. По определена политика няма да има един закон в рамките на 4 години. Достатъчно е комисиите, които са създадени да се занимават с постъпилите законопроекти или политики. Нали това е работата на председателя на Народното събрание? Да прецени в коя комисия въпросният законопроект да бъде разгледан, подчерта Йордан Цонев.

За конституционната комисия предметът на дейност е това дали има проект за промени в Конституцията. Тогава се прави временна комисия. Или - няма проекти, няма Конституционна комисия. По всички останали въпроси има правна комисия, категоричен бе Цонев.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност