Народно събрание

Йордан Цонев: Кирил Петков бламира българския национален интерес

Позицията на ДПС по разширяването на ЕС към Западните Балкани е ясна от много, много години. Ние сме категорично „за”. Да припомня тази позиция - ние смятаме, че българският национален интерес е всички страни от Западните Балкани да станат членки. Като казвам „всички страни” нямам предвид само Албания и Македония, а и Сърбия и Турция, да станат членки на политикоикономическия клуб, в който членуваме ние, това е ЕС и на военния клуб, това е НАТО. Това заяви зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев, изразявайки отношението на ПГ на Движението след изслушването на външния министър в оставка Теодора Генчовска по темата Северна Македония. Изслушването бе поискано от ИТН.

Някои от тях вече са във военния клуб, повечето. Защото само в това членство може да се гарантира стабилността, мира и сигурността на Балканите. Цялата история показва, че друг път няма, каза Йордан Цонев.

"Какво, обаче, се случи по сагата „Македония”? Днешният дебат показа няколко много тежки грешки: първо, г-н председател, да се обърна към вас, тази процедурна грешка да не закриете заседанието тя има и още едно измерение – не е вярно, че в секретна секция можем да прочетем материалите, ходихме. Първо ни казаха, че служителите са тук и председателят не ги пуска, защото всеки момент може да започне закрито заседание – добре, тогава не ни пращайте в секретна секция да четем. Ние искаме да четем и да питаме. Второ, след това се разбра, че Вие още не сте подписали документите, за да бъдат те на разположение в секретна секция – това го казвам в 12:55, за да е ясно и твърдя, че това е така. Тук имаше процедурни хватки, които не са достойни по такава важна тема", подчерта още Цонев.

Тук имаше и опити да се противопостави темата „бюджет и социална политика” с темата „Македония” – това изобщо ще го оставя без коментар. Ако някой в тази зала смята, че промяната на бюджета за тази година, поредната промяна, е по-важна от такъв сериозен външнополитически въпрос, какъвто е членството на Македония, значи нещо си е объркал професията и няма място в тази зала, категоричен бе народният представител от ДПС.

Ето какво още каза Йордан Цонев:

Какъв е, според нас, отговорът, който даде министърът на външните работи на въпроса на г-н Карадайъ с „да” и „не”, отговорът беше много ясен – да, съдържат се такива данни, че министър-председателят е поемал ангажименти, които не са в съответствие с документите. Да, г-н Гюров, Министерски съвет осъществява външната политика, да, министър-председателят също, не съветниците, нито по документ, нито по правилник на Министерски съвет, нито по Конституция, нито по закони, не знам коя е госпожа Чернева и въобще не ме вълнува, но да пише това и онова, нали... това може да го прави само министър-председателят, тя може да го прави от негово име, но по съответния начин с неговия подпис и т.н.

Стана ясно, че са поемани такива ангажименти, ние се постарахме да ви обясним без да имаме достъп до секретна секция, че наши външнополитически партньори са ни го казвали, че е поемал.

Мога да ви кажа кой и къде, но след като прочета документите в секретна секция ще ви го кажа, за да си го потвърдя, но знам, че е така, знам и какво има и ние цялата група знаем.

Поемани са такива ангажименти, които не са в съответствие с документите, с договора, с решението на Министерски съвет, с позицията на КСНС.

Какво трябваше да направи министър-председателят – да започне дебат първо тук, да променим тук, да намерим консенсус и да тръгнем да решаваме въпроса, защото с тази позиция на поемане на ангажименти тип „аз ще ви свърша работа” фактически той бламира българският национален интерес, бламира и македонския. Защото ние трябваше да убедим българското обществено мнение, че влизането на Македония е съществен въпрос за националната ни сигурност – ние, които сме тук, а не министър-председателят.

Ако той си е въобразил, че една птичка пролет прави чака го тежко разочарование, може да го чакат и по-сериозни законови неща, не знам.

Затова смятам, г-н председател и колеги, че днес трябваше наистина да проведем един дебат, в който да видим тези неща. Аз ви уверявам от името на нашата парламентарна група, че след като прочетем документите, паметните записки, които не са листчета, паметната записка е документ с официално съдържание – нищо, че е записка, нищо, че е паметна, тя по съответен ред върви и т.н. В момента, в който ние прочетем и видим, че други хора, други наши външнополитически партньори казват това, че той е поемал пред тях ние ще го направим достояние на българската общественост.

Няма никакво значение дали е секретно, дали не е – секретни неща от българския народ по тази тема няма да позволим.

 

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност