Приветстваме позицията България - лоялен член на НАТО и максимум усилия за дипломатическо решаване на кризите. Това е позиция на нашата партия ДПС, заяви зам.-председателят на Движението и на парламентарната му група Йордан Цонев по време на изслушването на премиера Кирил Петков в пленарната зала. Темата бе конфликтът Русия - Украйна, напрежението НАТО - Руска Федерация и ролята на България в процеса на вземане на решения в НАТО по темите, както и по разполагане на съюзнически въоръжени сили на територията на Република България.
Тезата, че ние няма да бъдем консуматори на национална сигурност, не е вярна. Идеята в НАТО да членуват малки страни като България е именно да консумират сигурност. Ние сме малка държава и нямаме нито икономика, нито ресурс да си осигурим самостоятелна защита, подчерта Цонев. И допълни: "Въпросът е, като консумираме тази сигурност да бъдем лоялен, предвидим член и да носим своя малък дял".
Доколкото тази криза все пак е непредвидима, всички вярваме, че ще се избегне горещ конфликт, но така или иначе студеният конфликт е налице и той може да ескалира до санкции, които да засегнат икономически България, каза още Йордан Цонев. И обясни: "Ясно е, че България зависи суровинно от Русия. Ясно е, че по принцип икономиката ни е зависима от много такива фактори и при едни по-сериозни санкции или при една ескалация на конфликт, или при не дай, Боже, горещ конфликт – би могла да рухне в буквалния смисъл на думата".
Предвижда ли правителството кризисен сценарий, при който ще има достатъчно ресурси, за да покрие България евентуалните нужди, дефицити, загуби? И в частност – попълнен ли е напълно резервът, бе въпросът, който Йордан Цонев отправи към премиера Кирил Петков. Цонев поиска да знае попълнен ли е резервът от енергийни суровини, от храни и всичко останало, от което страната ни би имала нужда при евентуална кризисна ситуация.
Доколкото видях варианта на бюджет, такъв сценарий няма, а би трябвало да има, коментира Цонев.
Да, в момента се анализират различните сценарии, така, както направихме със здравната криза - целта е да сме преди самата криза и ако тя дойде да имаме готовност, а не да мислим мерки, когато кризисната ситуацията е вече факт, отговори Кирил Петков.
Най-важната част е енергийната ни сигурност. За гарантирането й имаме няколко директни предложения, които биха компенсирали в голяма част риска за националната сигурност. Надявам се, че българските домакинства и българският бизнес няма да усетят сериозна криза от тази гледна точка, обясни премиерът. Той съобщи, че финансовият министър Асен Василев не е предвидил в бюджета остри военни положения. Но има буфери, които могат да се използват в момент на криза, заяви Петков.
Нашата задлъжнялост като процент от БВП е сравнително ниска, така че ние винаги имаме капацитет да актуализираме и да вземем допълнителни заеми, ако някаква невероятна криза излезе. Така че, мога да успокоя всички българи, че независимо какъв сценарии дойде при нас, ние имаме различни варианти, каза още премиерът.