Във фокуса на вниманието на ДПС е темата „Лукойл“ и законопроекта на Движението. Това обяви зам.-председателят на 48-ато НС Йордан Цонев, заместник-председател на ДПС на брифинг на Движението в парламента.
Знаем, че ембаргото, което влиза в сила след 3 дни по отношение на руския петрол, наложено от ЕС, трябва да има някакво адекватно продължение от България като страна член на ЕС. Ние смятаме и, както знаете от нашия законопроект, сме предложили да бъде забранен износът, обясни Цонев. ДПС внесе законопроект за контрол на дерогацията, който спира износа на руски петролни продукти за ЕС.
Но днес дойде новината, че другата рафинерия, която „Лукойл“ има - в Италия, е минала под контрола на италианското правителство, за да не затвори рафинерията и за да може да обслужва стратегическите интереси на Италия във връзка с ембаргото, съобщи Цонев.
Тъй като се чуха много въпроси от различни страни, че ако износът спре, рафинерията може да спре работа и в България да има проблеми с доставката на дизелово гориво най-вече, искаме да заявим, че ние обмисляме законодателен вариант, при който българската държава да влезе във владение - в ръководството и в корпоративното управление на рафинерията. Ако има нужда от това, държа да го кажа, категоричен бе Цонев.
Знаете, че дерогацията за 2 години от ЕС е дадена заради българските граждани. Тя не е дадена, за да се правят печалби от страна на търговския субект „Лукойл“ или който и да е, който стои зад него, подчерта Цонев.
Нашата цел е, ако се забрани износа, с продължаването на работата на рафинерията да се осигури евтино гориво за българските граждани и да свалим цената на горивото, изтъкна той.
В момента търсим и тази възможност, която е направена в Италия, ако се наложи, по някакъв ред да я направим и в България. Ще продължим работа по темата. Дали ще бъде със законодателен акт, дали ще бъде чрез златната акция или по някакъв друг начин, но ще се опитаме да осъществим това свое намерение, което е в унисон с намерението и с решението на ЕС да наложи ембарго върху руския петрол и с това, че ЕС даде на България правото да ползва 2 години руски петрол. Но пак повтарям, че това право е дадено в интерес на българските граждани и българската икономика, каза още Цонев.
Направили сме питане до ЕК дали за износа също има ембарго. Отговор още няма. Но ние смятаме, че това е така. Направили сме законодателна инициатива, с която забраняваме износа на преработените продукти от руската рафинерия, съобщи Йордан Цонев.
Държавата трябва да упражни пълен контрол върху концесионираното пристанище Росенец. Това също влиза в нашите законодателни намерения, защото трябва да знаем точно какъв петрол откъде идва, кой е руски и кой не е, какви количества се преработват и накъде заминават, категоричен бе зам.-председателят на НС.
Второ, по отношение на тези продукти, които не могат да се ползват в България и трябва се изнасят е добре, ако държавата има контрол върху този процес и смятаме, че държавата ще намери начин да реши този проблем в унисон с нашите намерения, обобщи Йордан Цонев
Попитан за очакванията на ДПС към първия мандат за правителство, който президентът Румен Радев ще връчи в понеделник, Цонев коментира: „Нашите очаквания са да се водят сериозни разговори в българския парламент от първия мандатоносител, тъй като до този момент ние не сме водили никакви разговори по темата за съставяне на правителство. А за нас, за ДПС, това е най-важната, най-отговорната, най-сериозната тема, заради което българските избиратели ни пратиха тук всички 240 години. Това е темата на темите.”.
Така че очакваме ГЕРБ да се отнесе сериозно и да започне сериозни разговори за съставяне на правителство, тъй като те са натоварени от българския народ да носят тази отговорност. Ние, останалите партии, също сме натоварени. Но те са победителите, завърши Цонев.