Народно събрание

Николай Денков в отговор на Джейхан Ибрямов: Водим разговори с Австрия и Нидерландия за приемането ни в Шенген

Г-н премиер, преди няколко дни казахте, че Нидерландия чака доклада за България за върховенството на закона и ще реши дали да ни пусне в Шенген. Също така Нидерландия очаква от нас да преодолеем различията си с Австрия – другата страна, която е против приемането ни в Шенген. Това заяви народният представител от ДПС Джейхан Ибрямов по време на блиц контрол в парламента, задавайки въпрос на министър-председателя акад. Николай Денков. Ибрямов цитира думите на премиера: „Разбрахме се с австрийския канцлер да посетя Австрия възможно най-скоро, въпреки че имаше скорошни визити, за да представим резултатите от пилотния проект, който започва през март.”

Моят въпрос относно върховенството на закона в България и нейното приемане в Шенгенската зона е свързан с това, че имаше доклади наскоро – преди няколко дена излезе нов, които посочват предизвикателствата, пред които е изправена България в областта на правосъдието и борбата с корупцията, посочи Джейхан Ибрямов. И заяви: „Моля да ни информирате за мерките, които вашето правителство и Вие ще предприемате за укрепването на върховенството на закона и подобряването на правораздаването в страната.”.

Действително излезе дългоочакваният четвърти годишен доклад за върховенството на правото в ЕС. В него бяха отчетени пет положителни тенденции – говоря за резюмето на доклада, иначе има доста по-детайлен преглед, но това е най-важното, отговори Денков.

Бяха посочени две слабости –ще ги прочета дословно. В същото време ЕК посочва, че остават притесненията, свързани със състава на ВСС и на инспектората към него. Отбелязва се, че значителен брой съдии са командировани за продължителен срок. Втората критична бележка е: „Критични са констатациите в сферата на превенцията и противодействието на корупцията, като се подчертава липсата на осъдителни присъди за корупция по високите етажи на властта.””, заяви още премиерът.

Той съобщи, че следват две препоръки. Едната е свързана с реформиране на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Втората - с изменение на Конституцията. Това, което се вижда много ясно от тези препоръки, е, че те са изключително в правомощията на Народното събрание и на съдебната власт и съответните структури. Така че, това, което ние поемаме като правителство, е да активизираме работата по защита на границата на България, да активизираме работата в МВР за борба с незаконния трафик на мигранти, обясни министър-председателят. Но това, което най-вече очаква Комисията, е активна работа в НС и в правораздавателната система, за да може в края на краищата да знаем, че имаме правораздаване в областта на корупцията, което очевидно в момента страда от сериозни проблеми, заяви Денков.

Вие цитирахте последния доклад с петте положителни и двете отрицателни препоръки, във връзка с механизма за сътрудничество и проверка. Това са стъпки за окончателното затваряне на този механизъм, като ще остане общият хоризонтален европейски механизъм за върховенството на правото, коментира Джейхан Ибрямов.

Като цяло за мен големият проблем е в стратегията за политическото поведение на правителството въобще, допълни той. Затова отново ще попитам: Какви са основните критерии и стандарти, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде България приета в Шенген? Как се подготвя страната, за да отговори на тези изисквания и да докаже, че притежава силна правна система, способна да гарантира сигурността и законността на границите? И разбира се, както и преди малко попитах: Какво прави правителството за укрепването върховенството на закона и подобряване на правораздаването в България, с оглед приемането ни в Шенгенската зона, попита отново депутатът от ДПС.

Заедно с МВР ние активираме работата, свързана с координационния механизъм по трафика на хора. Това е работа, която е съвместно с Фронтекс и с Европол, отговори Николай Денков. Целта е да се ударят най-вече организаторите на трафика на хора. Тези, които на европейско ниво всъщност осъществяват един огромен бизнес, а в много случаи това са хората, които също осъществяват трафика на наркотици и други високодоходни контрабандни дейности, продължи премиерът.

България не би могла сама да се справи. Затова през последните месеци на европейско ниво, по инициатива на няколко европейски държави, са направени координационни групи, една от тях е локализирана в България, които да подпомогнат тази борба на европейско ниво, заяви Николай Денков.

Втората дейност, която е в правомощията на правителството, е свързана с т.нар. пилотен проект, който започна през месец март тази година, който има за цел да подобри борбата с пресичането на границата, основно турско-българската граница. За целта бяха отпуснати 45 млн. евро от ЕК, които ще се използват за закупуване на камери, на високопроходими автомобили,  за подпомагане на личния състав, който патрулира на границите и се бори с мигрантите. И третата част, която заедно с външния министър вече работим много активно, е да организираме необходимите срещи, най-вече с Австрия, каза още Денков. Той съобщи, че очаква посещение там.

Имахме вече разговори както с канцлера на Австрия и с премиера на Нидерландия, в които да им покажем какво прави България и да обясним ясно, че ние изпълняваме, особено ако изпълним законодателната част, всичко, което е заложено като очаквания от България в това отношение, обясни премиерът.

Това, което всички трябва да знаем, е, че има и политически елемент в решението. И аз смятам, че сегашното редовно правителство всъщност стои доста добре политически, в сравнение с предишните правителства, които се опитваха да решат тези проблеми. Разбира се, накрая решението ще бъде вътрешно, на парламентите в Нидерландия и в Австрия, заяви Денков.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност