Народно събрание

Парламентът прие закона за ДПС, който забранява износ на нефтени продукти

Забрана за износ на суров нефт и нефтопродукти, които са обект на дерогация, предлага ДПС със законопроект. Той бе приет на първо четене от парламента със 146 гласа "за". Проектът получи подкрепата на ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната", ДПС, "Демократична България", "Български възход" и независимия Явор Божанков. "Против" гласуваха БСП и "Възраждане".

Проектозаконът бе представен и защитен в пленарна зала от председателя на Бюджетната комисия в НС доц. Петър Чобанов.

Проектът предлага и режим на облагане по Данък добавена стойност и акцизи, който да гарантира внасянето в бюджета на дължимите вноски в кратък срок. Това ще позволи финансирането на компенсации за високите цени на горивата.

Предвидени са и административно-наказателни разпоредби за недекларирани и невнасяни в срок вноски.

В последните месеци тече дискусията защо цените на горивата са толкова високи, кои са методите и начините да бъдат намалени или да бъдат компенсирани потребителите. В тази посока е и нашият законопроект. Приемането му се налага, за да имаме истински контрол върху прилагането на дерогацията, обясни доц. Чобанов.

В обществото се създаде една дискусия, разбира се подкрепяна конкретно от определени страни, включително и от корпоративни субекти, че едва ли не става въпрос за бонус за определени стопански субекти. Повтарям, ние трябва да контролираме прилагането на санкции, а не да позволяваме привилегировано отношение поради дерогацията на конкретни стопански субекти, което да се превърне в бонус за тях, категоричен бе той.

Доц. Чобанов бе попитан от Николай Дренчев ("Възраждане") дали е истина твърдението на Министерство на енергетиката и Министерство на финансите, че не нарушаваме санкциите, ако изнасяме петролни продукти и затова можем да го правим.

Включително и официални институции твърдят, че не нарушаваме санкциите срещу Русия, че това са европейски продукти, тъй като са произведени вече в България и могат свободно да бъдат изнасяни. Това категорично не е вярно, обяви доц. Петър Чобанов. И допълни: "Понякога официалните институции могат да твърдят неща, които впоследствие се оказват неверни. Затова е контролът на законодателната дейност, на Народното събрание.".

"Затова сме предложили този законопроект - за да фокусираме дискусията. И видяхте, че в последния, девети, пакет санкции срещу Русия, текстове какво имаме и какво нямаме право да правим с готовите петролни продукти вече бяха уточнени.

Повтарям, регламентът е за санкции, а не за бонуси за конкретна компания, която да продължи да се възползва от привилегировано положение на пазара", каза Чобанов.

Уточненията, които са дадени, че за Украйна могат да бъдат изнасяни конкретни петролни продукти и за други страни, ние, разбира се, ще ги съобразим в предложение между първо и второ четене, така че отново да сме изцяло в духа на европейските регламенти, обобщи той.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност