Народно събрание

След въпрос на доц. Джевдет Чакъров - жп линията Самуил – Силистра ще бъде електрифицирана

Вече 71 години, откакто е изградена жп линията Самуил – Силистра с дълбина 113 км и 200 метра. Но до днес не е направено нищо, за да започне нейната електрификация. От тогава в този регион не е построен и един километър железен път. Това заяви народният представител от ДПС доц. Джевдет Чакъров в парламентарен въпрос към вицепремиера и транспортен министър Христо Алексиев.

Ако се погледне железопътната карта на страната, се вижда, че това е единственото отклонение от главната жп линия 9 към този регион, каза Чакъров като подчерта, че Видин и Силистра са двете области в България с най-нисък стандарт на живот и лошата инфраструктура като цяло е един от проблемите, който също обуславя това.

В Силистра един от основните проблеми е свързаността между населените места, както и свързаността на областта като цяло с останалите региони от страната. По посочената жп линия максимално разрешената скорост е 65 км/ч.

21-ви век сме. Според общодостъпна информация на НКЖИ, за да се достигне от Силистра до Добрич – двата основни града в Добруджа – са необходими цели 10 часа. С автомобил същото това разстояние се изминава за един час. От Силистра до Тутракан, Тервел или Шабла – основни населени места в Североизточна България, където се намира и Силистра, няма жп линия. Видно от железопътната карта на страната е, че Североизточна България е изолирана и недостатъчно добре свързана с основните жп линии на страната. Това допълнително натоварва и без това недобрата пътна инфраструктура в региона, подчерта доц. Джевдет Чакъров.

Предвид характера на климата в региона през зимата, нерядко се случва пътищата да бъдат затворени заради снегонавявания. Алтернатива за предвижване по друг начин обаче няма – там, където липсва железен път. В контекста на т.нар. зелена сделка на ЕС жп транспортът е основният вид транспорт, който трябва да замени замърсяващи видове транспорт. Всичко това безалтернативно обуславя необходимостта от електрификация на жп линията Самуил – Силистра, а в перспектива и изграждането на допълнителни жп линии, които да подобрят свързаността на област Силистра с останалите региони в страната, а също и свързаността между населените места в самата област и между населените места в Североизточна България, каза народният представител от ДПС.

И попита: "Предвижда ли се електрификация на жп линията Самуил – Силистра? Ако да – има ли проект за това, колко етапа включва той, каква е общата му стойност, в какъв период би се осъществил и с какво финансиране се предвижда да бъде включен в стратегическия план за развитие на област Силистра?".

Транспортната свързаност в Северен централен район е от изключителна важност както по отношение на достъпа до ефективен транспорт на жителите на населените места в региона, така и с оглед международната обстановка от последните месеци. Българската страна отдава приоритет на железопътния транспорт в съответствие с европейските изисквания, но той е и национален приоритет, и търсим начини за пренасочване на железопътния товарен трафик през нашата територия, отговори Христо Алексиев.

От началото на годината след блокадата на украинските пристанища износът на украинско зърно и други стоки е затруднен, което създаде предпоставки за промяна на транспортните коридори за внос и износ на стоки в посока направлението север-юг на територията на Югоизточна Европа. В координация с ЕК усилено се работи за развитие и осигуряване на бързи транспортни връзки чрез създаването на т.нар. коридори за солидарност. И тук много активно работим за предложения по т.нар. коридори за солидарност. В тази връзка в стратегията на НКЖИ са залегнали важни за реализация проекти – те са проекти в региона като цяло – като те са на първо място изготвяне на проектни проучвания с варианти за електрифициране на жп линията по направлението Разделна – Кардам – Негро вода, и от там на територията на територията на Румъния към пристанището Констанца, посочи още вицепремиерът.

Христо Алексиев изтъкна, че след това трябва да се изгради връзка към втори нов граничен комбиниран мост на река Дунав при Русе. Ние тук имаме изготвено споразумение, което е съгласувано между двете страни – между българската и румънската – и се надяваме декември или януари да подпишем това споразумение за изграждане на нов трети мост над река Дунав, съобщи вицепремиерът.

Другият проект, който в момента се разработва, е техническо проектиране и електрификация на връзката към границата ни с Румъния по Дунав мост-1. Също така в региона е планиран за изграждане и интермодален терминал в Северен централен район – в град Русе. Това, което обсъждахме и сме преценили, че трябва да се случи, е стартиране – и те съвсем скоро ще бъдат стартирани, в момента се прави заданието – на предпроектни проучвания за електрификация и модернизация на участъка Самуил – Силистра, както и за мост над река Дунав при Силистра – Кълъраш. Инициирали сме процедура, в момента се изготвят съответните задания и се надяваме до месец януари тя да бъде обявена, каза Алексиев.

Той изтъкна, че през годините са се търсили и в момента продължават да се търсят варианти за осигуряване на бързи и надеждни транспортни връзки.

Както отбелязвахте, понастоящем липсват ефективни възможности за предвижване на жителите между населените места в региона, което несъмнено оказва негативно влияние. Считам за целесъобразно да се постави акцент и да се насочат усилия към подобряването на свързаността на транспортните връзки както в област Силистра, така и в населените места в Североизточна България, допълни транспортният министър. Той информира, че в момента българската железопътна мрежа е със 75% електрификация, като само за последните 5 години се отчита ръст от 5% на електрифицираните жп линии, което ни поставя на едно от първите места в ЕС по отношение на електрификация. Посоката на развитие във връзка със зелената сделка е достигане на 90% електрификация през следващите 10 години.

До голяма степен мога да кажа, че сме удовлетворени от отговора, коментира Джевдет Чакъров. С електрификацията предполагам, че ще бъде заложена промяна в скоростта, заяви той. И изрази надежда, че в регионите, в които трябва да се подобри свързаността, както и условията и за инвестиции и по-добро качество на живот, ще бъде изградена съответната инфраструктура

Добре е да се помисли и за възстановяване на някои пристанища, например в Тутракан. Земеделците се обръщат, бизнесът се обръща, там да има по-добра комуникативност, защото транспортните разходи в днешно време, с оглед и на цените на енергоносителите и на горивата, са много по-високи. Това би дало допълнителен тласък за региона, подчерта Чакъров.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност