Народно събрание

Станислав Анастасов: Бързият влак на "Промяната" се движи с 5 месеца закъснение. Защо инвестираме повече от милиард и половина в батерии, а не в мрежа за зелена енергия

Колеги, законопроектът ви за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници е напълно закъснял, направо си е ретро. С тези думи зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов се обърна към мнозинството по време на дебатите по темата в пленарна зала. Поправките са внесени на 11 март.

Това, което ни предлагате, не е отговор на последните предложения на Европейската комисия, по-популярни като „repower you“, а е отговор на първите препоръки на ЕК от 13 октомври миналата година. Тоест бързият влак на "Промяната" се движи с 5 месеца закъснение, коментира Анастасов.

Второ - предлагате ни да приемем 2 параметъра, които вече не са актуални. За тавана от 5 мегавата вече има съгласие да бъде повишен на 10 мегавата, съобщи Анастасов. И заяви: "Колеги, нищо не ви спира да правите работи, които в момента са утвърдени и не нужно да чакаме директивите да бъдат гласувани и утвърдени. Можем да бъдем малко по-иновативни примерно от гледна точка и на това, че България има и по-голям проблем с енергийната независимост и сигурност на електроенергийната система. Знаете много добре защо.".

Вашето предложение е съсредоточено единствено до фотоволатични инсталации в урбанизирани територии, каза Анастасов. И изброи поне 4 проблема в проектозакона. Ако те бъдат отстранени, ДПС може да подкрепи проекта.

Ето какво каза Станислав Анастасов:

Първо защо само фотоволтаични инсталации, кой ви подсказа това?

Аз стоя зад технологична неутралност, тоест зад всякакви технологии, включително биомаса, водород. Има много други иновативни технологии, които в момента се комерсиализират. Няма абсолютно никаква нужда да се ограничаваме само до една технология. Има много производства, които знаете, могат да ползват отпадни за тях суровини.

Второ, защо само в урбанизирани територии? Наистина не разбрах това! България няма ли сектори като селско стопанство, горско стопанство и други, които имат към себе си преработвателни мощности, които изискват електрическа енергия? Няма ли домакинства, колеги? Вие сте писали, че законопроектът ви се отнася само за стопански небитови потребители. Явно, не!

Това намирам аз като отговор във вашия законопроект или те просто не са в полезрението на тези, които са съсредоточени в големите фотоволтаични ферми.

Трето, какво точно ни предлагате и какви са политиките на ЕС? Вие ни предлагате ВЕИ за собствено потребление без присъединяване към мрежата. Това пак е съвсем различен фокус и е насочено към онези, които търсят къде да си вложат средствата като инвестиция във ВЕИ, а не е насочено към домакинствата и онези малки и средни предприятия, които трябва да си намалят разходите за електроенергия и всякакъв друг вид енергия, включително и топлинна, и което е фокусът на политиките на ЕС.

Защото предизвикателството, което има ЕС и в частност България, е именно енергийната ефективност, енергийната независимост и сигурността на енергийните доставки.

Четвърто, колеги, липсва нещо огромно, което не е намерило място в законопроекта ви, което е изключително много спира и бави процедурите за изграждане на всякакви видове мощности, дори ако искате на най-обикновените фотоволтаици, за които вие сте се фокусирали тук.

Липсва промяна в закона за опазване на земеделските земи. Много добре знаете, всички които изграждат мощности, дори фактически, дори технологично, е ненужна смяната на предназначението. Това е една от най-тежките процедури. Комисиите заседават на много големи периоди, много тежко е и се плащат едни излишни средства от инвеститора, които отиват в държавата. Това също трябва да намери място между първо и второ четене, ако искате подкрепа за законопроекта.

Накратко - ние ще ви подкрепим, но под условие. 6 месеца нищо не направихте по тази тема. Това е първият ви проект и ние ще го приветстваме.

Надяваме се в него да намерят отражение всички бележки, които направихме. За да получите подкрепа, законът трябва да придобие такъв вид, че да решава проблемите на домакинствата, на малките и средните предприятия. Да им намалява сметките за ток и да позволи да се изграждат така наречените микрогридове. Дори да ми кажете, че мрежата не е готова, аз веднага мога да ви задам въпроса защо трябва да инвестираме повече от милиард и половина в батерии, а не в мрежа, която се развива. Защото знаете, че държави, дори нашите съседи, които са на север и имат по-малко слънцегреене, изграждат малки и микрогридове от фотоволтаици и други видове ВЕИ-та, които са свързани и са присъединени.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност