Народно събрание

Станислав Анастасов: Герои от криминалната приватизация са свързани с Джемкорп

Поне четири са констатациите, които са предостатъчни, за да си направим доста ясни изводи как се е управлявала държавата по времето на кабинета на Кирил Петков, кой с кого е търгувал, кой е спазвал законите, както и какви са били ценностите на експремиера Кирил Петков, който лично присъства на церемонията в Гранитна зала по подписването на меморандума. Това заяви заместник-председателят на ДПС Станислав Анастасов по време на дебатите около доклада на парламентарната комисия за сключването на меморандум с базираната в Лондон "Джемкорп корпорейшън" и американската "Ай Пи Три корпорейшън".
Първо, по отношение на начина, по който се случва този меморандум - без съгласувателна процедура, без да се спазва Закона за администрацията. Има едва няколко писма и няколко имейла, които откъслечно, не дават цялата картина каква комуникация се водела, но при всички случаи ни дават възможност да направим ясния извод, че основната комуникация по подготовката на този меморандум е водена в частни разговори, в устна форма без по никакъв начин да бъде оставена следа. Това е
доста симптоматично как се е управлявала държава, заяви Анастасов.
Второ, по отношение на контрагентите по този меморандум. В случая държавата подписва меморандума с два бизнес субекта, което между другото не е практика. Практиката е или държавата да подписва с други държави, т.нар. government-to-government споразумения или да използва субекти, които са псевдодържавни и да подписва B2B, business-to-business споразумения, добави зам. председателят на ДПС.
Той заяви, че е още по-интересен факта, че „преди да подпише меморандума, тогавашния министър на енергетиката Александър Николов дава ясно становище, че е против и няма практика държавата да подписва меморандуми с частни контрагенти. По-късно той си променя мнението тихомълком и подписва този меморандум от името на държавата. Така и не става ясно какво го е накарало да си промени вътрешното убеждение и дългоспазваната практика“.
Трето, по отношение на репутацията на контрагентите. Докато тази на IP3 Corporation има някаква история, репутацията на Gemcorp holdings limited доста данни, че те се занимават със спорадични сделки, които целят бърза печалба . Още по-лошото е, че те очевидно са обвързани както с руски капитали, не искам да продължавам, защото част от информацията е защитена, но са обвързани и с добре познати български герои, които бяха част от криминалната приватизация от 90-те г. в България, каза още Станислав Анастасов и допълни:
„Длъжен съм да отбележа, че същите герои опитаха да направят подобни сделки след 2001 г., но много бързо бяха отстранени от тогавашното правителство и от тогавашната главна управляваща партия. Но това са същите добре познати герои от прехода, които по едно време бяха създали една представа в лондонското Сити, че България е бананова държава, в която всеки може да идва и да прави сделки на гърба на държавата и да реализира бърза печалба“.
Анастасов опроверга представителите на ПП, че няма щети от меморандума.
„Щетите са два вида – едните са нематериални щети, за които ние тепърва ще разбираме. Все още не знаем каква част от информацията за българската енергетика е попаднала в Gemcorp holdings limited, за която е ясно, че има връзки с близкото обкръжение на управляващите Руската федерация. Затова и тепърва ще разберем каква част от тази информация ще вреди на България.
Другите са материалните щети, за които както е казал народът – рано е да се каже. Чл. 7 от меморандума предвижда двугодишен срок, в който всяка от страните може да заведе претенции срещу другите две. Така че има още година и 11 месеца, за да разберем какви материални щети ще донесе това на България“, твърди членът на парламентарната комисия.
Четвърто, най-важното е времето, в което е подписан този меморандум на 23 март 2022 г. - месец след военната агресия на Руската федерация в Украйна, с компания, за която има предостатъчно данни, че е пряко свързана с управлението на Руската федерация, и то в сектор, за който към онзи момент вече тече дебат в Съвета на Европейския съюз, припомни Станислав Анастасов.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност