Народно събрание

Станислав Анастасов: ДПС е загрижено за бъдещето на хората в комплекса "Марица-изток"

Въпросът за бъдещето на комплекса „Марица-изток” е с огромна обществена и политическа чувствителност. Там работят много хора, които издържат семействата си и гласуват за всички партии, представени тук в тази зала. Движението за права и свободи също има голям брой избиратели в този район и е нормално и ние да сме загрижени за бъдещето на поминъка им и за работните им места. Това заяви зам.-председателят на ДПС и депутат от Движението Станислав Анастасов във въпрос по темата към министъра на енергетиката Росен Христов. Той бе на изслушване в парламента.

Разглеждани ли са, и ако да – какви, варианти за бъдещето на комплекса „Марица-изток” в контекста на Зелената сделка, Fit for 55, бъдещето на схемата за търговия с емисии ETS, и по-специално ETS-2, и европейското законодателство, което предстои да влезе в сила, така че производството да бъде модернизирано, а заедно с него и работните места да бъдат запазени, попита Анастасов

Имате ли готови сценарии, включително с времеви разчети, които ще намалят емисиите на комплекса при запазване, а защо не и увеличаване на ангажираността за работната сила там, продължи депутатът от ДПС

Ние се състезаваме с часовника, тъй като много закъсняхме с модернизацията на тези енергийни мощности. И на практика ETS-2 скоро ще ги доведе до доста сериозни финансови затруднения, особено с намаляването на локацията на безплатни квоти, каза Станислав Анастасов.

Когато говорим за хора и осигуряване на заетост, темата е много близка до енергийна сигурност. Каква беше основната тема в енергетиката през последните месеци? Диверсификация, алтернативи. Ако искаме да гарантираме трудова заетост, а анализите показват, че районът може да увеличи работните си места, ние трябва да говорим за диверсификация, отговори министър Росен Христов. Тоест говорим за алтернативни производства, без значение колко дълго ще работят въглищните мощности, допълни той.

Няма нищо лошо тези хора да имат алтернатива, няма нищо лошо тези градове и села в района да се разрастват, младите хора да остават там и да имат избор къде да работят. Многократно съм обяснявал, че непосредствена опасност от загуба на работни места в региона няма, категоричен бе министърът на енергетиката.

Поради огромната територия, поради необходимостта от рекултивация и въобще цялостно преобразуване, ние на сегашните заети в минния сектор работа за следващите 10-15 години можем да осигурим. Какво правим след това? 10-15 години спокойствие и после пак се чудим откъде да го подхващаме, продължи Христов.

Индустриални предприятия не се отварят от днес за утре. Много хора говорят – искате да строите възобновяеми енергийни източници, но те не заемат толкова работници, колкото въглищната електроцентрала. Така е. И ние никога не сме предвиждали възобновяемите енергийни източници да бъдат център на заетост. Те имат функция за енергийния микс и за техническото съществуване на въглищните електроцентрали като балансиращи мощности. Заетост идва от индустрия. Индустрия, която отваря високоплатени работни места, която използва натрупаните компетенции в региона, обясни Христов.

И ако ние още днес не започнем да работим в това направление, след 10 години, когато се вижда краят на работата на мините, вече ще е твърде късно, подчерта той.

Подготвяне на индустриални площадки, презентации, разговори с инвеститори. Всички знаете колко фирми идваха в България, немного останаха. Виждате Кремиковци. Какво стана с Кремиковци? Не можеше да бъде затворен. Къде е сега Кремиковци? Къде са работниците? Няма ги, повечето карат такси. Или не са в България изобщо. Така че не може да разчитаме на една индустрия в един регион да гарантира за следващите десетки години работата на хората, посочи още Росен Христов.

И призова: „Да се хванем сериозно и да започнем да отваряме на тези хора алтернативни работни места. А който иска да работи в мините следващите 10-15 години, той такава възможност ще има. Въпросът е, че хората трябва да имат алтернатива, сигурност и районът трябва да се развие индустриално, ако искаме работа да има не за следващите 10 години, а за следващите 100.”.

В близкото столетие въглищата по един или друг начин ще бъдат изведени от експлоатация. 26-а, 35-а, 38-а, 40-а, 50-а – това не е от значение. От значение е в момента да започнем да търсим алтернативи, защото те стават бавно. Възобновяеми енергийни източници ще построим, те се изграждат по-бързо. Но те работни места не отварят. Те създават зелена енергия, която много индустриални предприятия търсят. Те създават зелена енергия, която търси балансираща мощност, което пък обуславя работата на въглищните електроцентрали. Но искаме хората да работят и те трябва да имат алтернатива, каза министърът.

И призова да се търсят инвеститори. Кой каквито контакти има, трябва максимално бързо да осигурим всички средства по Плана за възстановяване и устойчивост, Плана за справедлив териториален преход и това да се налее в региона, така че хората да получат работни места, заключи министър Христов.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност