Народно събрание

Станислав Анастасов: Думите на Кирил Петков за бежанците вредят на България

Преди седмица научихме, че правителството е действало светкавично, когато имаше пряка опасност за българските граждани в Украйна, и заедно с партньорите ни сте извели 190 души от страната до България. Тъй като в такива моменти е добре да се чуват и малко добри новини, моля да ни разкажете с повече детайли за евакуацията на тези български граждани от Украйна. Този въпрос зададе зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов на премиера Кирил Петков по време на блиц контрол в парламента.

Много е важно да отчетем и ролята на българските служби, отговори Петков. Той разказа, че основният проблем бил липсата на отворен зелен коридор от българското посолство, което координирало евакуирането на 190 души Бяла Черква. Имахме 4 автобуса, които стояха там през нощта, но никой не смееше да ги вкара. И тук трябва да поздравя ген. Венев, който успя да организира всичко в 3 часа през нощта. Автобусите тръгнаха разделени един от друг, за да не се помисли, че са военен конвой, каза още Петков.

Господин премиер, от наш приятел между тези 160 души евакуирани, не 190, ние знаем, че операцията е била доста сложна. Слава Богу е протекла гладко. 36 часа пътуване за възрастни хора, деца, имало е дори и бебета. Всичко върви наред, според ситуацията, до българската граница. От там започват проблемите по-конкретно – липсата на каквато и да е организация, коментира Станислав Анастасов. И разказа: "Там, на нашата граница евакуираните са държани няколко часа. Нямало е осигурен зелен коридор вътре в България, нямало е медицински преглед. Правени са Ковид-тестове на всички на място, което е отнело доста време. Нещо, което можеше да се направи и по-късно по законовия ред. След това хората са оставени за настаняване на институции, които нямат пряка отговорност за това.".

Между другото имаме информация, че това в момента се случва и с бежанците, биват оставени на кметовете и те от там нататък, на база на някакви обещания и техните добри отношения с местните хотелиери, някак си се справят, каза още Анастасов. И допълнително попита Кирил Петков: "Каква организация направихте между Външно министерство, МВР в частност „Миграция” и пряко подчинените на Вас Държавна агенция „Бежанци”, Държавна агенция за българите в чужбина и Държавна агенция за закрила на детето за емигрантския поток? По данни в медиите вече има 25 000 бежанци от Украйна в България."

"И във връзка с това ще ви помоля да коментирате и собствените си думи, които предизвикаха не много положителен отзвук за България, а именно: „Това не са бежанците, с които сме свикнали.” Проверил съм думите, това са точните думи от видеото, г-н премиер: „Това са хора европейци, интелигентни, образовани, част от тях са програмисти, високо квалифицирани. Това не е бежанската вълна, с която сме свикнали и не знаем какво да правим – хора с неясно минало, дали са терористи или не – това са европейци.” Моля за коментар на собствените ви думи.", попита още Станислав Анастасов.

"Организацията е структурирана по следния начин: на границата се инсталират и в момента, в днешния ден, пунктове, през които ще се издават документи за временно пребиваване в България и ще имат номер, който всеки един украинец, който влезе на територията на България може да го използва като документ", отговори Петков. И продължи: "От там се изпраща сигнал към Министерство на туризма, които държат база данни за всички хотели, които са готови да настаняват бежанци. Те се насочват към тези хотели в координация с областните управители, така че да няма хаос и тези хора да бъдат настанени в нашите хотели, които в момента са извън туристическия сезон. След това, нашите хотели могат да дадат своите разходи от насочени украински бежанци, пребиваващи с обезщетение от 40 лв. на човек.".

Тези, които минават просто през България минават с туристическа виза, така че за тях държавата не прави нищо, те сами се оправят. Но тези, които искат да използват България като убежище минават по този канален ред и едновременно с това вече сме задействали платформа за възможност за бърза интеграция. Работодателите дават своите възможни свободни позиции, така че да могат тези хора бързо да се интегрират в българското общество, каза още Петков. И съобщи, че има специален щаб в МС, който прави координацията между институциите.

"По другата тема искам много ясно да кажа, за да не бъда грешно разбран – единственото, което имах предвид е, че украинските бежанци, някои от тях са и с българско малцинство, те говорят езика, те са много по-близки до нас като възможност за интеграция, но България е абсолютно отворена и няма никакви дискриминационни политики между различните видове бежанци", каза още Петков.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност