Несъстоятелни са доводите на Австрия и Нидерландия против влизането на България и Румъния в Шенген. Това заяви зам.-председателят на Народното събрание Филиз Хюсменова по време на конференция „Мост на очакванията. Значението на Шенген за България и Румъния“, организирана от делегацията на ДПС в Европейския парламент. В нея участваха още зам.-председателят на ДПС Халил Летифов, лидерът на Европейските либерали Илхан Кючюк, народните представители Ертен Анисова, Ализан Яхова и Валентин Тончев, румънският евродепутат Влад Ботош, посланикът на Румъния в България Н. Пр. Бръндуша Предеску, посланикът на България в Румъния Радко Влайков.
Шенгенското пространство винаги е било подложено на натиск, винаги е имало проблеми и решенията са търсени в движение. Затова е неприемливо първо да се решат проблемите по шенгенските граници, да се извършат реформи и едва тогава да се приемат България и Румъния, категорична бе Хюсменова.
Тя се аргументира с примери от последните години от функционирането на Шенген. Имаше наистина големи и сложни предизвикателства пред Шенгенското пространство, заяви зам.-председателят на НС.
„Няма да забравим последиците от бежанската криза от 2015 г. – стотиците, които потъваха във водите към европейския континент, и снимката на мъртвото сирийско момиченце, която обиколи света, както и задъхването на социалните системи на най-развитите държави в Евросъюза, както и етнокултурните различия, страха и нетолерантноста.
Да си спомним и обратното – когато заради кризата с ковид 19 бяха затворени границите и тази криза беше на път да заличи едно от най-големите постижения на европейската интеграция – Шенген”, подчерта Филиз Хюсменова.
Тя настоя, че Шенгенската система не е постройка от кубчета, които България и Румъния ще съборят. От 1985 г., т. е. от нейното създаване, тя се променя, непрекъснато се модернизира, технологизира, отговаря на различни политически ситуации, реагира на нови терористични атаки, дава нова все по-обхватна сигурност на европейските граждани.
Шенген не е даденост. Като всяка система, се нуждае от обновяване, и забележете, се променя с гласовете на всички страни - членки, включително и на България, и на Румъния. Наистина парадокс – ние работим за правната му регулация, за развитието на системата, а несправедливо не сме част от нея, посочи още народният представител от ДПС.
Отделно, Хюсменова обърна внимание на действията на ДПС за преодоляване на проблема за България. За Нидерландия, подчерта тя, е важно привеждането на състава на Висшия съдебен съвет в съответствие с евопейските стандарти, както и подобряване функционирането на Инспектората на ВСС, и завършването на реформата, свързана с Комисията за борба с корупцията. Заради тези промени ДПС стана част от мнозинството за реформа в съдебната система.
За пореден път ДПС постъпва зряло, действа като отговорна политическа сила. С подкрепата си, ДПС има реален принос в работата за приемането на България в Шенген. Това е политическата далновидност на ДПС в действие, каза Филиз Хюсменова.
В края на изказването си тя изрази надежда политическите партии да си направят правилни изводи и това да проличи в кампанията за Европейски парламент следващата година.
Халил Летифов, председател на парламентарната Комисия по транспорт и съобщения, говори за ефекта върху транспортния сектор заради бариерите по границите. "Двете държави търпят загуби, но такива търпи и цяла Европа", каза Летифов.
Той съобщи, че според изчисления на Съюза на международните превозвачи у нас около 100 млн. лева са загубите на година за транспортния бранш заради това, че България не е в Шенген. Забавянето по границите, а също и замърсяването на въздуха от работата на камионите на място, докато чакат да преминат граничните пунктове, също са част от щетите за двете държави.
България и Румъния трябва да бъдат приети в Шенген, заявиха евродепутатът Илхан Кючюк и румънският му колега Влад Ботош по време на конференцията в Русе, която днес продължава и в Гюргево.
"Това е поредна инициатива, определяна като изключително важна, защото темата Шенген, освен национален и европейски характер, има и регионален - особено за градове като Гюргево и Русе", каза Кючюк.
Влад Ботош, който е заместник-председател на Комисията по регионално развитие в Европейския парламент, заяви, че България и Румъния са изпълнили всички условия за членство в Шенгенското пространство.