"Важен е диалогът между управляващи, бизнесът и браншовите организации, защото в рамките на този диалог се раждат добрите решения. Около Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) има доста наслоена сложност, но не мога да кажа, че има безнадеждност, защото има възможности за изпълнение на всички цели по него". Това заяви по време на форума "POWERS SUMMIT" социалният експерт на ДПС д-р Хасан Адемов.
Конференцията свързва индустрията и властта, в лицето на парламетарно-представените партии и служебното правилетсво в открит диалог и представя спешни приоритети на бизнеса, науката и гражданския сектор в България.
От страна на ДПС в "POWERS SUMMIT" участваха още здравният експерт на Движението доц. Нигяр Джафер и бившият народен представители Александър Несторов и Танер Кабилов, член на ЦОС на Младежко ДПС.
"Планът за възстановяване и устойчивост е призван да даде възможност за реализация на зеления преход, дигиталните технологии. Хората, които нямат базови умения в дигиталните технологии обаче са 2/3 от българските граждани. Именно затова усилията трябва да бъдат насочени към тях, защото без тези умения няма как да има конкурентна икономика", коментира Адемов.
Доц. Нигяр Джафер участва в здравния панел на форума. Българският пациент остава късно диагностициран и най-много доплащащ, каза доц. Джафер.
Българският пациент остава късно диагностициран и най-много доплащащ, каза парламентарният съветник доц. Нигяр Джафер. По думите й продължава да е проблем и темата за специализацията на лекарите в България. Според нея е изключително важно да се говори не само за пари, но и за превенция, допълнителна квалификация и подобряване на условията.
„Как да променим онзи фактор, според който България е първа по смъртност – не само по време на пандемията? Високите нива на детска смъртност? Ниската прогноза за продължителност на живота? Това не може да продължи така! Трябва надпартиен консенсус и конкретни стъпки за здравето. Искрено се надявам „надпартиен консенсус“ да не стане клише като „реформа“, каза тя.