Събития

Мустафа Карадайъ: ДПС ще продължи да работи в подкрепа за членството на всички държави от Западните Балкани в Европейския съюз

"ДПС ще продължи да работи в подкрепа за членството на всички държави от Западните Балкани в Европейския съюз”, това каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ на откриването на конференцията “Среща на върха ЕС-Западни Балкани: Преглед и очаквания”. В своето приветствие Карадайъ припомни, че Българският етнически модел на толерантност и заедност, чиито идеолог и създател е почетният председател на ДПС д-р Ахмед Доган, може да служи за пример на държавите от Балканите за преодоляване на различията, натрупани от дълги исторически наслоения и тлеещи етнически конфликти, което ще отвори вратите на държавите по пътя им към ЕС.”

Конфернцията е организирана от евродепутата и съпредседател на партия АЛДЕ Илхан Кючюк. Приветсвие на форума отправи Н. Пр. Оливер Вархели европейски комисар по съседство и разширяване, панелисти Любомир Кючуков, директор на института за икономика и международни отношения, Майлина Брегу, главен секретар на Регионалния съвет за сътрудничество, Роман Якич, председател на Либералнатата мрежа на югоизточна Европа (LIBSEEN), Искра Михайлова, член на ЕП, зам.-председател на групата “Обнови Европа”, Емил Киряс, вицепрезидент на Либералния интернационал.

 

Целият текст на приветствието на Мустафа Карадайъ:

  • Целта на политиката за разширяване на ЕС е да обедини европейските държави в общ политически и икономически проект. Тя също така води до засилване на присъствието на ЕС на световната сцена. Това е геостратегическа инвестиция към стабилна, силна и обединена Европа, основана на общи ценности и предлагаща демократично управление и зачитане на основните права. 
  • Тази цел е близка на ДПС и е залегнала още при учредяването на ДПС. Първо, членство на България в НАТО и ЕС, второ, обединение на всички европейски държави в един силен икономически и политически съюз, в който различието се приема за богатство и е повод за нови мостове и живот в заедност, съюз, който в основата си е антипод на разединението и политиката на омраза и противопоставяне.
  • България в началото на 90-те, заедно с няколко бивши комунистически държави, стоеше като „черното петно“ на Европа. Но чрез вътрешнополитически промени, общи усилия и реформи ние успяхме да се присъединим към НАТО през 2004, а малко по-късно и към Европейския съюз през 2007 г. по време на участието на ДПС в управлението на страната.
  • ДПС се учреди като партия с тази цел – България и Балканите да поемат своето евроатлантическо развитие, да следват европейските ценности, да станат членове на НАТО и ЕС и да създадат гаранции за спазването на човешките права и свободи и осигуряване на достоен живот в правова държава в рамките на Европейската общност.
  • Това се случи официално веднага след падането на тоталитарната власт. ДПС се включи активно в изграждането на демокрацията. Европейските ценности и в началото, и сега са и наши ценности, Европа и по време на тоталитарната власт беше за електората на ДПС цел, беше символ на свобода, символ на човешки права и достоен живот. Голяма част от днешните избиратели са пряко засегнати от репресивната държавна машина на комунистическа България и продължават да носят следите от тези репресии тихо, без да позволяват на болката да вземе превес. Още тогава, в далечната 1990 г. пред ДПС стоеше въпросът за подхода за решаване на проблемите с правата и свободите на българските граждани. Тогава беше трудно да се наложи такова решение, но създателят на нашата партия и сегашен почетен председател д-р Ахмед Доган успя. И ДПС реши – мирно изграждане на демокрацията и не! на реваншизма.
  •  България успя да осъществи мирен преход от тоталитаризъм към демокрация благодарение на уникалния етнически модел, чийто архитект е д-р Ахмед Доган. Страната ни бе обединена от общата, консенсусна кауза за европейско развитие, изразяваща се в членството в НАТО и ЕС и успя да я реализира. Това се случи и благодарение на ДПС.
  • Активната роля на ДПС в лицето на нейния създател и първи председател е безспорна. Още докато съществуваше Варшавският съюз, г-н Доган от трибуната на Народното събрание чертаеше пътя на България. От този период е позната метафората, че пътят на България към Европа минава през Босфора – така г-н Доган показа, че условие за членството на България в Европейския съюз е членството в НАТО.
  • Днес, всички сме убедени, че ДПС имаше вярната посока, че България избра вярната посока. Убедени сме, че Българският етнически модел на толерантност и заедност може да служи за пример на държавите от Балканите за преодоляване на различията, натрупани от дълги исторически наслоения и тлеещи етнически конфликти, което ще отвори вратите на държавите по пътя им към ЕС.
  • Предпоставките са налице. Днес, повече от всякога Западните Балкани могат да разчитат на помощта и подкрепата на ЕС. След като дълго време цареше усещането както в европейските граждани, така и в гражданите на страните от региона, че политиката за разширяване на ЕС е загубила своята ефикасност и не носи необходимите резултати след себе си, което налага промяна на Копенхагенските критерии, то вече имаме нова реалност. Среща на върха ЕС-Западни Балкани в София през 2018 г. даде рестарт на европейската перспектива за региона, а лансираната нова преговорна методология направи процеса по-динамичен и ориентиран към конкретни и видими резултати.
  • Но наред с това, кризата от COVID19 показа колко силно Европейския съюз застава зад своите партньори и въпреки трудната ситуация спешно мобилизира 3.3 милиарда евро за страните за справяне с последствията от пандемията. Тази европейска форма на солидарност, която беше поставяна под съмнение дълго време, сега се доказа, че е реална. Нещо повече, тя не е еднократен акт, а началото на един дългосрочен процес, който цели да обвърже Западните Балкани икономически, политически и социално с ЕС преди формалното членство. 
  • Лансираният нов икономически и инвестиционен план за региона има точно тази стратегическа цел за изпълнение. Мобилизиране на средства за ключови инвестиции в областта на транспорта, енергетиката, зеления и цифров преход, които ще създадат така необходимите устойчив растеж, работни места и осезаеми ползи за компаниите и гражданите от региона. Инвестиционният пакет ще бъде ключов двигател за публични и частни инвестиции в региона, но прилагането му, разбира се, ще трябва да върви ръка за ръка с политическите реформи в страните, които да отговорят на очакванията най-вече на младото население там.
  • За съжаление, от 12 години се задълбочи един процес по разделение и противопоставяне, лансиран от националистически формации, започнал по-рано, и този процес донесе големи поражения на демокрацията и на държавността. Наред с корупцията, отнемането на човешки права и свободи, разделението и противопоставянето станаха основна характеристика на обществото. Омразата се превърна в официален език. ДПС продължи последователната си политика по отношение на евроатлантическите ценности и евроатлантическата ориентация на страната.
  • Днес най-големите опасения в региона за младите хора остават икономическата ситуация, корупцията и изтичането на мозъци, както и намаляващото доверие в правовата държава, медиите и политическите партии. Въпреки че гражданското общество и младежта са сред стълбовете на демокрацията и един от основните участници в решаването на важни реформи и проблеми в процеса на присъединяване към ЕС, те все още се сблъскват с пречки, които им пречат да упражняват пълния си потенциал в страните от Западните Балкани.
  • Надявам се тази дискусии за икономическия растеж и регионалното сътрудничество да  продължат и занапред. Ние като държава нееднократно сме заявявали нашата подкрепа за пълноправното членство на всички държави от Западните Балкани в Европейския съюз. И занапред ще продължим да работим в тази посока и въпреки, че все още съществуват някои спорни исторически въпроси между България и Северна Македония, очаквам те да бъдат разрешени в най-скоро време, за да започнат формалните преговори за членство.

 

20211008 095125

IMG 7069

 

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност