Движение за права и свободи и нейната парламентарна група са постоянен стожер на разума, прагматизма и иновациите, както и блокада пред популизма в сектор енергетика във всички издания на Народното събрание. Това заяви зам.-председателят на Комисията по енергетика в 48-ото НС Рамадан Аталай на форума "Власт и бизнес заедно за чиста енергия", организиран от "Стандарт". Дискусията бе част от националната кампанията на медията "Да! На българската икономика". Във форума участваха министрите на енергетиката и на околната среда - Росен Христов и Росица Карамфилова, зам.-министърът на регионалното развитие Николай Шушков, представители на законодателната власт, бизнеса и научните среди.
Рамадан Аталай започна изказването си, изразявайки съболезнования към близките на хилядите загинали в опустошителните земетресения в Турция. Нека бъдем солидарни и да помогнем на десетките хиляди пострадали, призова Аталай.
"От 2017 г. ние като политическа формация отправихме послание, че еволюционното време е приключило, време е за революция. Радвам се, че енергийният министър Росен Христов намери време да направи това, което чакат целият бизнес и цялото общество - визия за енергийна стратегия. Похвално е това, има и какво още да се добави. Важно е да обърнем внимание на новите технологии и новите енергии - особено на водорода", категоричен бе Рамадан Аталай.
Ето какво още каза Рамадан Аталай:
Движение за права и свободи и нейната парламентарна група са постоянен стожер на разума, прагматизма и иновациите, както и блокада пред популизма в сектор енергетика във всички издания на Народното събрание.
Не случайно, формулирането на нашите нови партийни приоритети за България от 2017 г. - чиста храна, вода, въздух и енергия, придобиха общоевропейско измерение, наречено Зелен пакт. В този контекст ние винаги сме съобразявали развитието на енергетиката с общото развитие на икономиката. План, който без редовно правителство, е много трудно да се постигне.
Затова развитието на енергетиката следва да бъде съобразено с четирите стълба на плана за промишлеността в контекста на Зеления пакт - предвидима и опростена регулаторна среда, ускоряване на достъпа до финансиране, повишаване на уменията и отворена търговия за устойчиви вериги на доставки.
Движение за права и свободи е иноватор в още един паневропейски контекст, а именно - предложената схема за субсидиране на крайните потребители на енергия от свръхпечалбите на енергийните дружества и възобновяемите енергийни източници, която бе отхвърлена в 47-ото Народно събрание от всички други партии, след това бе облечена в европейско законодателство под формата на европейски Регламент, имайки пряко приложение в законодателните системи на страните-членки.
Този метод е и в основата на всички схеми за подпомагане на приети със Закона за държавния бюджет за 2022 г. и законодателната дейност на 48-ото НС.
В 48-ото НС, ние от Движението за права и свободи бяхме инициатор и подкрепяхме множество законодателни инициативи, затвърждаващи необходимата геополитическа ориентация на страната в контекста на новите международни реалности. Това включва помощите за потребителите на електроенергия, подпомагането на крайните потребители на моторните горива, както и закона за прилагането на дерогацията на износа на продукти от петрол. Тук следва да се добави и ключовата роля на ДПС в изготвянето на решението, с което се дава мандат на правителството за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост в частта енергетика.
ДПС винаги е настоявало за дългосрочна стратегия за развитието на енергетиката на България, обхващаща всеки един отрасъл на сектора. Същата стратегия следва за години напред да отговори на въпроси от рода на: какъв вид енергетика ще развива България занапред, как ще се променят отраслово базовите и допълнителните мощности, как България ще продължи да бъде износител на енергия и остров на стабилността в региона?
Във времето ние винаги сме настоявали за повишени инвестиции в електроразпределителните мрежи с оглед улесненията за пренос, търговия и добавяне на нови мощности. Този процес е ключов и за постигане на необходимите европейски цели, разпределени в годините за процентно производство на енергия от възобновяеми енергийни източници. Следва да се проучат допълнително и моделите, по които другите страни разработват офшорните си зони с оглед развитието на офшорната енергия и намирането на правилен вариант за прилагането й в България.
В сектор природен таз освен новите световни политически реалности, защо България да не използва и развива местните си ресурси, включително доброто си географско разположение. В тази насока бе направена правилна стъпка с подписването на споразумението между "Булгартрансгаз" и турската "Боташ". Политиците сме длъжни да упражняваме контрол относно това как се развива мрежата в страната и свързаността й със съседите, а също така и как да подсигурим възможности за контрол и развитие на евентуален местен добив - офшорен и на територията на страната. Всичко това, разбира се, трябва да бъде направено с умисъл и грижа за природата.
България изпитва огромни трудности в сектор вода с наличието на най-големите загуби във водопреносните си мрежи. Струва ми се, че с Плана за възстановяване и устойчивост не успяхме да заявим оползотворяването на всички възможности в този аспект. В 2023-та година на ХХІ век в България все още има населени места, които имат проблеми с водоснабдяването. Тук следваше да има и огромен акцент върху малките населени места.
Стратегията на България за развитие на енергетиката следва много конкретно да обуславя развитието на зелената енергия не само от слънце и вятър, но и геотермалната, приливната и най-вече различните форми на използването на водорода. Нямаше и концепция как научният капитал на държавата да бъде впрегнат в тази посока и как държавата да го доразвива.
Сформирането на редовен кабинет е основната материална предпоставка за отварянето на изброените теми по сериозен начин, без залитане в полето на популизма, както многократно бе на ръба да се случи, особено с помощите за домакинствата и крайните потребители. Без решение на политическата криза няма как да бъде решена енергийната и другите такива.