„От два месеца приканваме правителството да вземат решение за намаляване на цените и да повлияят върху инфлацията, която се случва в Европа и особено в България. Увеличаването на цените е основно от начисляването на електроенергията върху продукцията, която е произведена. Закъсняха и с компенсациите". Това каза народният представител от ДПС Рамадан Аталай, зам.-председател на парламентарната комисия по енергетика, в предаването „Беновска пита“ във връзка с предложението на ДПС за допълнителни отчисления от печалбите на ВЕИ-тата, АЕЦ и ВЕЦ във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“.
„Има компенсации, които държавата е определила, обаче тези компенсации се взимат от данъците на хората, а ние предлагаме много точен и ясен метод. Как да се направи така, че да се вземат онези необосновани печалби, които производителите на електроенергия в момента трупат в сметките си! Това са ВЕИ-тата, АЕЦ и разбира се ВЕЦ-овете. Всички държави намериха начин как да приберат тези необосновани печалби, за да могат да бъдат върнати обратно в бизнеса. Е, предложението на опозицията е част от тези пари да отидат в общините, в старческите домове, в училищата, в детските градини. Всички политически партии казват да, съгласни сме, но... „НО“-то идва от това защо сме го предложили ние, а не те!“, категоричен бе Аталай.
Той припомни, че в деня, в който бе внесен законопроектът, ДПС покани всички политически формации да се подпишат под законопроекта. Производителите на „зелена“ електроенергия в последните 6 месеца прибраха 360 милиона, в момента остава още 360 милиона да вземат, каза депутатът.
Рамадан Аталай заяви категорично, че Асен Василев не разбира от енергетика. Той продължи: „В последно време имам чувството, че Василев не може да събере и онези средства, които са необходими за държавата! Поне от нашите икономисти разбрах, че в бюджета няма пари. Средствата, които идват от АЕЦ, ги държат, за да могат да платят някакви бъдещи доставки, дали ще са от Америка или където и да е, но тези пари сега е моментът да влязат в икономиката! Сега е моментът да направим така, че хората да могат да вдигнат глава и да не им се намаляват парите, защото инфлацията галопира. Това е целта на нашия законопроект!“.
Рамадан Аталай коментира и намерението на вицепремиера да закрива топлоелектрически централи - „Бобов дол“ и „Брикел“. И призова „министър-председателя и по-големият министър-председател Асен Василев, да не се намесват в енергетиката!“
Народният представител бе категоричен, че „това управление още в началото дойде като социалистическо управление".
"Ако могат да съберат всички парични потоци и предприятия да минават през едно тясно място и то да се нарича Министерство на финансите, ще го направят. Тъй като са завършили в Харвард, имам чувството, че там са учили и за национализация по някакъв начин. Но това, което говорят в пространството – всяват смут и несигурност в инвестиционния процес. Ако сте чели Националния план за възстановяване от 6 април, там на хартия написани нещата придобиват друг вид, друг вариант. Пред обществото говорят, че няма да закриват въглищните централи, но в националния план за възстановяване пише, че през 2024-25 г. всички производители на електроенергия ще излязат на свободния пазар. И преди това обясняват как България ще си построи от 4 до 6 хиляди мегавата фотоволтаични централи. Или построяваме нови мощности, които ще заместват въглищните централи. И сега за пръв път от Вашия ефир им задавам въпроса – когато България ползва 4500 мегавата мощности в пиковите часове, като се построят 6 000 мегавата фотоволтаици, когато фотоволтаиците работят – въглищните централи няма да работят! Това означава, че в рамките на 1500 часа, включително и с батериите, които ще ги купят и пуснат в експлоатация, през голяма част от годината въглищните централи ще стоят и няма да работят", заяви енергийният експерт на ДПС.
И попита: "Задавам им въпроса тогава работниците какво ще правят, кой ще им плаща заплатите? По-добре да излязат пред Маришкия басейн и да им кажат – да, дами и господа, ние ви закриваме въглищните централи през 2024-25 година!“.
Рамадан Аталай обясни, че междувременно частните централи са започнали да търсят нови възможности. Това е започнало още по време на пандемията. Той продължи, че правителството твърди, че може да обезпечи доставките на газ в страната дори и при спиране на подаването от „Газпром“. Според него този процес на диверсификация би отнел време - от 7 до 10 години.
Нямаме цялостна стратегия за развитие на енергетиката на България! Скачаме като пчеличка от цвят на цвят! Сега развеждаме гръцкия министър-председател, за да можем да построим в Козлодуй още два блока, за да може да натрупваме ядрените отпадъци тук, а Гърция да получава чиста енергия. Не ги разбирам! Не я разбират тази игра! Не им е във възможностите!, категоричен бе Рамадан Аталай.
Народният представител заяви, че критиките му не са самоцелни, а са аргументирани и призова управляващите да се вслушат в тях. Той продължи: „Не казвам, че съм най-умния, че предлагам най-добрите неща, но те нищо не предлагат! Или са застанали зад производителите на „зелена“ електроенергия! Дано не е така! Но виждам, че сериозната защита и реакцията на вестник „Капитал“ ме навежда на мисълта, че сериозна връзка имат с производителите на „зелена“ електроенергия!“.
Във връзка с искането на ДПС премиерът Петков да се яви в парламента и да обясни действията на правителството в областта на енергетиката. Рамадан Аталай категорично заяви, че това, което в момента прави правителството, не е в интерес на икономиката, не е в интерес на намаляването на инфлацията, нито в интерес на инвестициите, които трябва да се случат в енергетиката! Кирил Петков трябва да отговори какво смятат да направят, защото дотук действията им, свързани с енергетиката, водят енергетиката до безизходица, заяви Аталай.