Интервюта

Рамадан Аталай: Някои националисти са се самозабравили

Защо ДПС отказа да подкрепи предложението за доброволни отряди и се превърна в причина за трус между парламентарната група на патриотите и ГЕРБ. Ще предлагат ли наистина по-евтини горива бъдещите държавни бензиностанции, какви са рисковете пред поредния етап от либерализацията на енегийния пазар. На тези въпроси отговаря депутатът Рамадан Аталай от ДПС. Питаме го и какви са перспективите пред неговата партия и има ли шанс за успех на нови политически формации.

- Г-н Аталай, защо ДПС подкрепи намаляването на ДДС на 9 на сто за ресторантьори и хотелиери?


- Най-потърпевш от извънредното положение, свързано с пандемията се оказа туризмът и в частност ресторантьорите и хотелиерите. Затова подкрепихме предложението за намаляване на ДДС, за да могат да излязат от кризата. Намаляването на ДДС на 9 процента няма да доведе и до намаляване на цените за потребителите. Средствата ще останат при ресторантьори и хотелиери. Идеята на ДПС основно беше за сваляне на ДДС за детските храни като грижа за бъдещето на нацията. Подкрепихме и намаляването на налога за книгите, защото по този начин ще стимулираме възможността за достъп на по-голяма част от населението до книгите.


- Вашата партия се оказа причина за поредния трус в управляващата коалиция. Защо сте против създаването на доброволни отряди?


- Защото идеята на ДПС и на всяка демократично управляваща се държава е, че с престъпността трябва да се справя законната власт - МВР. Питам какво стана с предизборното обещание на ГЕРБ, че във всяко село ще има назначен полицай. Според нас не е необходимо да се създават групи от определени политически формации, които да действат срещу други групи от граждани. Тяхната презумпция е че малцинствата създават проблеми. И предлагат да се създадат доброволчески групи от мнозинството, които ще се борят с малцинствата. Пътят за разрешаването на тези проблеми според ДПС е по-различен - първо, малцинствата трябва да бъдат ограмотени, образовани и социализирани. Второ, да им даде възможност представители от малцинства да влязат в силовите структури, за да могат те сами да участват в контролирането и опазването на реда в самата общност, където живеят. Всички друго е разделение и насаждане на омраза. Това, което искаха да направят с доброволните отряди не води България в демократична посока. Патриотите с предложенията си вкарват ГЕРБ в задънена улица. Някои техни представители вече напълно са се самозабравили. Стигнаха дотам да казват кой ще е следващият бизнесмен който ще бъде арестуван. И институциите не предприемат никакви действия срещу тези техни представители.

- А какво биха могли да направят?

- Да им поискат доказателства за твърденията. Ако имат доказателства за извършени престъпления, те би следвало да ги предадат на институциите. Стигнахме дотам Валери Симеонов да казва кои бизнесмени трябва да бъдат арестувани, кога и къде трябва да се формират групи за бързо реагиране, кои предприятия и кои сектори трябва да бъде национализирани. Обществото трябва много сериозно да се замисли по тези въпроси. По тях трябва да си помислят управляващите и особено премиерът.

- Предлагам да преминем към вашата област, енергетиката. Кажете в крайна сметка от първи юли по-евтино или по-скъпо парно и топла вода ли ще плащаме.

- От първи юли прогнозната цена, която определи КЕВР е с 15 процента по-ниска, от цената която бе определена за 2019 г. С една дума - ако миналата година сте плащали 100 лева, тази година ще пращате 85 лева. Публикациите в определени медии и спонтанното реагиране на премиера доведоха до смут в общественото пространство, но смятам, че вече всичко е изяснено. КЕВР е независим енергиен регулаторен орган. Дълги години се борихме политиците да не оказват влияние над него и Министерския съвет да не отговаря за цените на електро и топлоенергията. Затова недоволните от цените на ток и парно вече протестират пред КЕВР. Дано спонтанната намеса на премиера не изтегли всички протести към Министерски съвет.


- От първи октомври и малките фирми излизат на пазара за електроенергия. Какви са рисковете?


- Закъсняхме с либерализирането на пазара на електроенергия. Закъсняхме, защото винаги си мислим, че сме по-хитри от европейските структури и не транспонирахме навреме европейската директива за либерализиране на енергийния пазар. На регулирания пазар трябва да останат единствено битовите абонати. До октомври около 300 000 малки фирми ще трябва да си изберат търговец, който да им доставя електроенергия. И тук притесненията ми са: Първо, срокът до 30 октомври е много кратък. Второ, няма достатъчно разяснения как и по какъв начин и най-малката фирма от най-малкото населено място да си намери доставчика. Необходима е мощна разяснителна кампания, в която да се включат, министерство на енергетиката, депутатите, търговците на електроенергия, крайните снабдители, за да може да има положителен изход от следващия етап от либерализирането на енергийния пазар. Ако това не се случи недоволството ще бъде много сериозно. За да не останат малки фирми да купуват електроенергия от доставчик последна инстанция, където цената при всички случаи ще бъде висока, трябва да се направят между първо и второ четене предложения, които да улеснят тези фирми да намерят съответния търговец.


- Кажете, ще има ли по-евтин бензин за шофьорите, с каквото твърдение излязоха управляващите, лансирайки идеята за държавни бензиностанции?


- Нормално е държавата да създава правилата за работа на всички институции - държавни, общински и частни. По конституция държавната, общинската и частната собственост са равнопоставени. Идеята за създаване на данъчни складове при наличие на свободни вместимости на държавата е добра. Любопитно е обаче защо досега не са ги експлоатирали. Необяснимо е при наличие на такива свободни вместимости да си оставил всички горива да минават през складовете на един частен монополист. Няма нищо лошо в това да се създадат държавни данъчни складове, както и да се даде възможност и на други фирми, които оперират на пазара да съхраняват горива в тези складове. Както и досега контролът на входа и на изхода ще се осъществи пак от държавните структури - митниците и НАП. Кой ще контролира наличието на горивата в тези складове, защото през 2009 г. проблемът беше в складовата наличност. Може ли да се направят и държавни бензиностанции? Няма никакви пречки дори и конституционни. Следващият въпрос, който възниква обаче е: Необходимо ли е това при наличие на 3 300 бензиностанции. Ако държавните бензиностанции работят по всички правила и закони на свободната търговия няма проблем. Но ако на държавните бензиностанции, от държавните складове доставят гориво на преференциални цени, това вече не е пазарен принцип. Държавата ако има съответните средства, да си създава данъчните складове. След това е редно да се направи анализ дали ако се построят държавни бензиностанции те ще бъдат рентабилни, или ще бъркат в джоба на данъкоплатеца.


- Няма как да пропусна и политическите въпроси. За 26 април беше насрочена националната конференция на ДПС, имате ли нова дата?


- За 26-ти имахме съответната подготовка, бяхме си провели общинските и областните конференции, но пандемията ни възпрепятства. Все още не са приключили мерките, които да ни позволят свикване на централен съвет, на който да определим нова дата. Но това нас не ни притеснява по простата причина, че си спазваме устава, изпълняваме решенията на Централното оперативно бюро и мисля, че в близко време ще определим следваща дата за конференция. Ако някой очаква, че в ДПС може да има резки движения, с които да зарадваме определени политически среди, които по една или друга причина не харесват ДПС, ще остане разочарован.


- Стои ли пред движението въпроса за избор на нов лидер?


- ДПС преживя период на еднолично управление на партията от един нарцис. С преминаването на този период направихме преход от еднолично към колективно управление, направихме и обновяване на партийните структури. В ДПС на ръководни позиции вече е следващото поколение, на което ние се радваме. Показваме на всяка друга политическа формация, че когато си подготвяш кадрите и си близко до избирателя няма как да не си постигнеш целите.


- Какво имате предвид като казвате, че България има нужда от правителство с ускорена програма за икономическо развитие? Това развитие на идеята ви за правителство на националното съгласие ли е?


- От началото на мандата на това правителство ДПС ясно изрази позицията си, че това управление с участието на националистите е вредно за България и за Европа. Тази формула на управление не е полезна и за ГЕРБ, не е полезна и за премиера. Задавам си въпроса как ЕНП приема участието на националистите и всички техни предложения и изнудвания на основната политическа формация ГЕРБ. На това управление му липсва енергия, която се дава от обществото, за да могат да се случат реформите. Ако нямаш подкрепа от обществото ти не можеш да направиш реформи. А реформи са необходими в здравеопазването, в образованието, в икономиката... Затова предложихме всички формации да направим план за ускорено икономическо развитие - той би могъл да бъде с три или с пет национални цели... Незабавно трябва да се съберем и да направим и националния план за усвояване на евросредствата за прехода след пандемията и за прилагането на зеления пакт като част от плана за ускорено икономическо развитие.


- Планът за ускорено развитие означава ли и създаване на консенсусно правителство с участието на всички политически сили?


- Без консенсусно управление няма как да има реформи и постигане на националните цели.


- Да не би да искате и нова кръгла маса?


- Замислям се дали вече не сме докарали държавата до това положение, че да променяме и конституционната основа. Основната ни идея е да дадем тласък на обществото, да отделим онази пяна, която е завладяла в момента управлението. Да отделим онези, които работят само за собствено благополучие. Не може денонощно те да си по медиите и да обясняват как ще национализират, как ще вземат главата на този или онзи или ще направят групи за бързо реагиране.


- Как си обяснявате последните арести на бизнесмени и на хора от властта?


- Ако някой е нарушил законите, трябва да си понесе отговорността. Но ако са посочени с пръст както прави Валери Симеонов, кой да е следващият арестуван, това е недопустимо.


- Има ли поле за нови политически проекти?


- Има място под слънцето за всеки, който мисли да създава нова политическа формация, стига да си намери последователи.

("Труд"; 12.06.2020)

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност