- Ще подкрепи ли ПГ на ДПС проекта за изменение на Закона за здравето, г-н Хамид?
- Не сме имали обсъждане още на заседание на парламентарната група, но считам, че е наложително приемането на такъв закон, който ще позволи налагането на мерки извън хипотезата на извънредното положение. В този смисъл принципно сме в подкрепа на текстовете, внимателно ще направим своя прочит и там, където е необходимо, ще направим нашите предложения. Към момента принципно подкрепяме законопроекта, без да твърдя това за всеки отделен текст.
- Не се ли овластява много здравния министър с поправките?
- Не мисля. И сега в Закона за здравето в епидемични ситуации, както и в Закона за защита от бедствия и аварии се съдържат правомощия на министъра на здравеопазването, които може да осъществява с цел защита здравето на гражданите.
- От правителството ясно дадоха да се разбере, че влизането на поправките в сила трябва да се случат преди отпадането на извънредното положение на 13 май, за да продължат да действат мерките срещу COVID-19. Но какво се случва, ако президентът наложи вето на някои текстове?
- При подобна ситуация, първо - ветото е право на държавния глава и никой не може да му го отмени, то е гарантирано от конституцията. Но в тази хипотеза парламентът може да вземе друго решение и да удължи срока на извънредното положение, колкото е необходимо - няколко дни или седмица. Не може заради процедурни или конюнктурни или с политически намерения, някой да остави промеждутък от няколко дни и държавата без задължителните противоепидемичните мерки с цел гарантиране здравето на българите. Мисля, че всички политици ясно осъзнават своята отговорност и не мисля, че бихме били изправени пред подобна хипотеза. Но, ако бъдем, то парламентът има ресурс и описани в правилника правомощия, с които да вземе съответните решения.
(в. Труд, 06.05.2020)