Интервюта

Ахмед Вранчев пред ФАКТИ: Не съм оптимист, но България и българското общество имат нужда от правителство, което да стъпи на солидна основа с ясна визия

- Г-н Вранчев, какъв извод може да си направите от разговорите при президента. Как определяте шансовете за кабинет…
- Определяме разговорите като знакови и конструктивни, защото от доста време насам самите политически партии имаха отговорно поведение и някак си за разлика от предходния път червените линии, които начертаха политическите партии, бяха свързани единствено с ограничаване на политически субекти, които са вредни за българската политика. Въпреки че лично аз не съм оптимист, бих казал, че България и българското общество имат нужда от правителство, което да стъпи на солидна основа с ясна визия и приемане на законодателство, което да освободи българските институции от зависимостите. Само така може да възстановим нормалността в държавата.
- От „Демокрация, права и свободи“ обявихте, че сте готови за преговори, но не с всички… Кои партии отпадат и защо…
- „Възраждане“ и коалиция Ново Начало. С „Възраждане“ имаме идеологически различия, а с въпросната коалиция на Ново Начало - за тях просто бих казал, че няма връщане назад!
- Как се структурира вече ДПС. Чувствате ли се по-стабилни…
- Това е дълъг процес. Стабилизирането на партията минава през преструктурирането на партията по региони, което да върне партийния живот по места и то такъв, какъвто сме имали винаги. А именно - активно участие на структурите в политическите процеси както на регионално, така и на национално ниво. Но, да, след всичко това, което изпитахме по време на кампанията, в момента се чувстваме много по стабилни като организация, защото тези над 200 хиляди избиратели дадоха урок по демокрация на всички, които участваха в този процес на фалшификация и ползване на властта за предопределяне на бъдещето ни.
- ГЕРБ обяви, че поема отговорност за съставяне на редовно правителство. От „Демократична България“ ще се включат. Какво става в ПП-ДБ…
- Това е въпрос, който трябва да се зададе на ръководството на коалицията.
- Виждате ли шанс парламентът да излъчи стабилно правителство, или по-скоро ще е кабинет с някакъв определен времеви хоризонт?
- Определено има шанс за съставяне на правителство. Дори и то да е с определен времеви хоризонт. Аз мисля, че държавата има нужда от редовно правителство, което да приеме бюджет 2025, да приеме законодателство, което да гарантира прозрачност в съдебната система и да върне България към своята същност на правова държава. В противен случай овладяването на българските институции и ползването им като бухалки за разчистване на политическия терен ще се продължи и ще се оформи политико-правов образ на държавата, който тотално ще унищожи държавността и демокрацията!
- И вие как се позиционирате в този сюжет?
- Ние - от ДПС, ще бъдем гарант за спасяването на държавността и демокрацията. Ние винаги сме били последователни и отговорни, когато са застрашени правата и свободите на българските граждани. В днешно време, за съжаление, сме изправени точно в такава ситуация - да устояваме основополагащите принципи на демокрацията.
- Работи ли санитарният кордон, който искат от ПП-ДБ, срещу ДПС-Ново начало?
- Сработи дотолкова, колкото да постави проблема в рамка, да фокусира общественото внимание върхо модела на завладяната държава, елиминирането на който е отговорност на всички политици и политически партии.
- Подкрепихте доц. Наталия Киселова за председател на парламента. Изобщо как гледате на този избор. Защо трябваше близо месец да се проточи?
- Ние от ден първи на 51-то Народно събрание сме последователни, принципни и заявихме, че ще подкрепим кандидати на политически партии, които са подкрепили декларацията за санитарен кордон. В момента, в който БСП подписаха декларацията за санитарния кордон, ние веднага подкрепихме техния кандидат в лицето на доц. Наталия Киселова. Трябва да е ясно, че през целия период сме се ръководели от това да отпушим парламентарната криза, в която изпадна НС.
- И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска за седмица три депутатски имунитета и все на хора от ПП… Как гледате на това?
- Ние винаги сме подкрепяли това прокуратурата да работи бързо, безпристрастно и съгласно българската Конституция и закони. В случая първо наблюдаваме много закъснели действия. Въпросът, които си задава българското общество, е: "Защо това се случва в ситуация на преговори за кабинет? Има ли политически нюанс в действията на прокуратурата?" Когато искаш имунитета на даден народен представител, това означава, че си събрал достатъчно доказателства за повдигане на обвинение. Кирил Петков депозира отказа от своя имунитет в НС, но прокуратурата не е повдигнала обвинение. Тези въпросителни карат всички нас, а и българското общество, да има огромни съмнения за истинската цел на тези действия.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“. Политика за поверителност