В стремежа си да направи така, че желаното да стане реалност, премиерът Кирил Петков се е взел толкова насериозно, че се поставя като жалон, по който трябва да се равняват европейските партии - не само либералите, а и всички останали. Така народният представител от ДПС Рамадан Аталай отговори в предаването "Беновска пита" на коментарите на министър-председателя за евентуалното влизане на "Продължаваме промяната" в европейското либерално семейство. Петков заяви, че за да стане ПП част от "Обнови Европа" трябва да има "ясни правила, които да дават стандарт, че хора, които са с висок риск от корупция, не са членове там".
Бих му задал въпроса - той казва, че ще има нови стандарти. Той обвинява ли досега европейските лидери, че са корумпирани, той обвинява ли Макрон и другите да са нарушавали Конституцията, така както той я е нарушавал, той обвинява ли всички лидери в Европа, че не могат да управляват при кризисни ситуации, попита Аталай.
Кирил Петков казва - нямаме нищо против ДПС, а против определени личности в ДПС. Ние нямаме никакви претенции към "Продължаваме промяната" или подмяната. Нашите претенции са към Кирил Петков с нарушаването на законите, към Асен Василев, който се е взел много насериозно, каза още депутатът.
Когато ДПС или народен представител представя закон, застават с лицето, името и подписа си под проекта. Защо Кирил Петков, Асен Василев и правосъдният министър не застанат с името и експертността си зад законопроекта за черните списъци и не защитят пред обществото как чрез донос определени хора ще получават бонус, а други ще бъдат вписани в списъка “Магнитски” и без да минат през съда, как ще им бъдат отнети имущества, попита още Рамадан Аталай.
Той припомни, че ДПС е внесло няколко законопроекта, който са в интерес на обществото, но не бяха приети от правителството. В последствие обаче управляващите припознаха идеите като свои и рано или късно ще ги приемат.
"Щеше да бъде весело, ако не беше жалко. Очаквахме много от това правителство. Аз лично очаквах много от младежите. Но голяма част от тях напират да се изкачат наведени до върха на управлението, а друга си наведоха глави от действията на калинките, от действията на голяма част от правителството", коментира Рамадан Аталай.
"Свидетели сме на парцелиране, на разпределение на бизнеса, на министерствата, на липсата на комуникация в Министерски съвет, на взимане на оперативно решение от МС, а в последствие на отказ на министри да застанат зад това решение с имената си, на натиск към зам.-министри да изпращат писма към търговски дружества, за да се вземат определени решения, които са в ущърб на държавата. Ако се направи анализ, ще стигнем до извода, че правителството не е вредно за себе си, а е вредно за страната и би трябвало да се намери по-бързо решение”, подчерта Рамадан Аталай.
Беновска отбеляза, че Аталай намеква за решението на правителството да спре доставките на газ от “Газпром” с писмо от зам.-министъра на енергетиката. Аталай заяви, че са правени списъци колко са корумпирани действията на предишното правителство, но самите те са се включили в тези действия в последствие.
“В сферата на икономиката, преразпределението от предишното правителство и стремежът на новите да влязат в същите релси, за да се опитат по някакъв начин да управляват държавата - е факт”, каза още Аталай.
Рамадан Аталай подчерта, че кризата в страната се задълбочава, галопиращата инфлация може да доведе до продоволствена криза, газ и петрол са с 30-40 % по-висока цена от всички други държави.
Затова управляващите на България трябва да бъдат изправени пред съда, а не да се крият зад общите решения, които се взимат, защото решението за спиране на газа не е колективно, решението да говориш в Европа да се махнат ДПС, ГЕРБ и само Асен Василев и Кирил Петков да представляват България в европейските политически семейства е двойственост, обобщи Аталай.