ДПС увеличи общото количество дървесина, което едно домакинство може да закупи за една календарна година. То вече е 15 куб.м. Внесените от Движението поправки в Закона за горите бяха приети на първо четене от Народното събрание със 126 гласа "за".
В брой 11 от 2023 г. на Държавен вестник бяха обнародвани промени в чл.111 от Закона за горите. С тях бяха създадени норми относно реда за ползване на дървесина от физически лица, които закупуват стояща дървесина на корен за лична употреба от държавните или общинските гори без право на продажба - така наречената дървесина за отопление. Промените влязоха в сила и се прилагат от 02.02.2023 година, припомни зам.-председателят на земеделската комисия в 49-ото НС Ализан Яхова, представяйки мотивите на ДПС за нови поправки в закона.
Прилагането на текстовете обаче предизвикаха сериозно напрежение сред населението в планинските райони, където липсват алтернативни методи и начини за отопление.
Причината е, че максимално количество дървесина, което едно домакинство може да добива за лични нужди - до 10 простраствени куб. метра е крайно недостатъчно поради по-дългия отоплителния сезон в планинските райони. Хората, живеещи там, са ощетени при възможността за добиване на дърва за отопление, посочи Яхова.
За отопление в тези райони са необходими по-големи количества дърва поради по-дългия отоплителен сезон и по-ниската калоричност на дървесината, отколкото в равнинните и предпланинските райони. Отоплителният сезон в общини, попадащи в планински район, започва от началото на септември и продължава до края на май, изтъкна още народният представител от ДПС.
Необходимото количество за едно домакинство за задоволяване на нуждите му от отопление с дърва за огрев е от порядъка на 23-25 пространствени метри кубични или около 14-15 метри кубични, съобщи Яхова. Всяко количество под тези параметри е абсолютно недостатъчно за домакинство за един отоплителен сезон в планински район, категорична бе тя.
Значителни тревоги и недоволство сред населението създава и задължението, вменено в ал.3 на сега действащите разпоредби на чл.111 от Закона за горите, според което физическите лица, закупили дървесина по реда на ал. 2, т. 2, извършват добива самостоятелно, ако притежават удостоверение по чл.230, ал.3 от Закона за горите, или възлагат добива на общинските горски структури, държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства, учебно-опитните горски стопанства или на физически лица, притежаващи удостоверение по чл.230, ал.3.
Физическите лица в планинските райони добиват сами и със собствени средства дървесината в условията на ползването на лични нужди (отопление), като основната причина за това е икономическият фактор – това е най-евтиният начин за отопление, и бързият начин за добив, обясни още Ализан Яхова.
И съобщи, че сега действащият текст многократно оскъпява добива на дървесина за лични нужди. А основната цел на законовия текст е постигането на социален ефект - осигуряване на икономически поносима възможност за населението да се отоплява през зимата.
Затова предложението на ДПС е този текст на ал.3 да отпадне, като това изключение да се отнася само за физическите лица, които добиват дърва в собствени гори или закупили стояща дървесина на корен за лична употреба от държавни или общински гори без право на продажба.
Сериозен проблем е и невъзможността при изпуснат срок на подаване на заявления, правоимащите лица да нямат възможност да подадат такова, което ги поставя в неравнопоставеност спрямо останалите, каза още Ализан Яхова. Предложено е създаването на нова алинея, с която се регулира подаване на заявления извън сроковете, регламентирани по чл.111.
Предвиденият срок по ал.5 на чл.111 от Закона за горите, регламентиращ, че ежегодно в срок до 31 януари държавните горски предприятия, учебно-опитните горски стопанства и общинските горски структури публикуват на интернет страниците си информация за определените количества дървесина, които могат да се добиват по реда на ал.2, т.2 по обекти, подоотдели и землища, съобразно одобрените годишни планове за ползване на дървесина, е нецелесъобразен предвид обстоятелството, че януари месец на всяка календарна година съвпада с най-тежката част от зимният сезон, особено в планинските райони, където горските насаждения (подотдели) са недостъпни или труднодостъпни по това време на годината, поради което не могат да бъдат инвентаризирани от съответните държавни и местни горски структури за наличието на възможност за дърва за огрев, обясни Яхова.
Затова срокът, в който горските стопанства и общините следва да предоставят информация се променя от края на януари на края на февруари, тъй като до края на януари е срокът за освидетелстване на насажденията от предходната година.