С решение на Министерски съвет беше наложена забрана за внос в България на определени продукти – 27. По решение на Европейската комисия от вчера е наложена забрана само на 4 – пшеница, царевица, рапица и слънчоглед. Това каза народният представител от ДПС Димитър Аврамов по време на изслушване на земеделския министър Явор Гечев в парламента.
От името на ДПС Аврамов попита: "Какво става с останалите продукти, които бяха забранени с решение на Министерски съвет, отпада ли автоматично забраната за тях? Ако не отпада автоматично и подлежи на ново решение на Министерски съвет, какво е вашето решение, ще бъде ли взето такова решение?".
Решението беше взето на 19 април. Бяхме третата държава, която го наложи – първа беше Полша, последваха Унгария и Словакия. В първия възможен момент след празниците българското правителство наложи по същия начин забрана. Списъкът е от 27 продукта. Той бе сходен на практика с всичко, което другите държави бяха възбранили. Това, което се наблюдава, е, че в различните държави има различни аномалии, каза министър Гечев. И обясни: "В България нямаме количества от почти нищо от някои от продуктите от 27-те. Имаме аномалии с някои други. Ние, например, нямаме аномалия с пилешкото месо, нямаме почти никакви количества, които влизат като пилешко месо. Яйца имахме определени партиди, не бяха много големи, няколко милиона, тоест консумацията за един ден. Но превантивно ние спряхме абсолютно всичко, защото нашата информация беше, че със спирането на коридорите всичко ще се пренасочи като транспортни коридори през България и съответно можеше да има прекалено пренасищане.".
Европейската комисия при воденето на разговори декларира няколко неща. Първо, че сме на границата на законността при въвеждането на такъв тип мерки. Второ, това беше и сигнал към самата Европейска комисия, че трябва да се вземат мерки, и те не са само парични, подчерта земеделският министър.
Той обясни, че по принцип, когато има аномалии на пазара, ЕК отпуска средства. Тук само средства не вършат работа. Имаме продукция за няколко милиарда, съответно компенсациите не вършат кой знае каква работа. Комисията декларира, че ще направи европейски регулации, при положение че държавите оттеглят собствените си такива. Иначе ще вземе предвид нашите неща, но ще почне и съответни процедури, които не са много приятни – така да се изразя, каза Гечев.
Всяка от държавите има собствените си аномалии. Полша, примерно, е искала задължително пилешкото месо, яйца, ябълков сок и допълнителни продукти, които да бъдат обследвани за нейната територия. Ние сме поискали няколко други продукти.
Нещо, което казах, но може би не се разбра много правилно – ЕК вчера на практика вдигна забрана за петте държави, с тези четири продукта. Ще обследва още допълнително продукти, включително и десетина продукта от нашето решение. Има решение на МС, което ще трябва да се отмени при европейската забрана, заяви Явор Гечев.
Ще бъдат обследвани допълнителни продукти, ние сме представили вече допълнителната информация за анализ към ЕК, чакаме тяхното становище. Надявам се сухото мляко и съответно медът да попаднат. В петък имам среща с украинския ми колега министъра на земеделието, с който ще коментираме слънчогледовото олио и двустранни споразумения, които можем да направим, подчерта министърът.
Пренасищането на пазарите в Черноморския регион не прави услуга нито на Украйна, нито на България, нито на Румъния, нито на другите държави. Когато има локално пренасищане на пазара, се свалят цените както на украинската, така и на българската продукция. А коридорите трябва да отиват там, където им е мястото, където има нужда от тях. Иначе България по отношение на пшеницата произвежда между 7,5 и 9 млн. тона годишно, а потребява някъде около 1 – 1,2. Тоест ние сме тежко експортно ориентирана държава. Малко по-различно е при слънчогледа, обобщи министър Явор Гечев.