Народно събрание

Министър Явор Гечев в отговор на Ализан Яхова: Над 26 милиона евро за най-засегнатите сектори в земеделието

Въпрос, свързан с финансовото подпомагане на най-засегнатите сектори в земеделието, зададе народният представител от ДПС Ализан Яхова по време на изслушване на ресорния министър Явор Гечев в парламента днес.

Част от предприетите от Европейската комисия извънредни предпазни мерки за петте държави членки – това е финансов ресурс в размер на 100 млн. лева. До момента вече има един първи финансов пакет в размер на 16,7 млн. евро. С възможността за допълнително съфинансиране от страна на държавата членка и в двата пакета – това е ресурс от порядъка на 63 млн. евро, каза Яхова.

И поиска да знае има ли вече яснота тези средства по какъв начин ще бъдат разпределени, какви са критериите за подпомагане, как ще бъде подпомагането – на декар или на произведено и складирано нереализирано количество продукция?

И тъй като успоредно с всичките тези предпазни мерки има и поет ангажимент от страна на държавите членки за отмяна на едностранно предприетите мерки, напомням ви, че не отговорихте на въпроса на колегата Аврамов: Кога такова решение ще бъде взето от българския Министерски съвет, каза още Яхова.

България, ако не отмени едностранните забрани, няма да може да се възползва от съответните средства, затова е важно решението на държавите, отговори министър Явор Гечев. И поясни: "Правят се консултации с другите държави за допълнителни искания към комисията, всеки със собствените си искания и продукти. Затова преговорите продължават.".

Вчера вечерта министър Гечев е пуснал съгласувателно писмо към министъра на икономиката.

16,750 млн. и 9,770 млн. са двата транша, първият плюс вторият. Тоест това прави грубо около 26 и малко милиона евро, еквивалентът в лева съответно, каза Гечев.

ЕК има изискването да бъдат, първо, много прозрачни съответните средства, и второ, да не бъдат давани, образно казано, на калпак, включително и на декар като такива, обясни министърът. Той съобщи какво е направила държавата. Тя разработва в момента няколко варианта, които ще бъдат обсъдени със самите зърнопроизводители. Защо? Защото ние имаме складовите количества към Нова година, имаме ги и към 31 март. Тоест те са засечени по държавните инструменти като такива. Само че освен това ние правим допълнителни засичания, съответно тези залежали продукти дали са на земеделските производители или не са на земеделски производители, каза Гечев.

Защото те могат да са складови наличности на преработватели или износители. Тоест засичаме ги с данните в ИСАК, за да видим по средните включително добиви, дали съответстват на дадените количества, че са само на земеделски производители, защото някои от складовите наличности включително са с фючърсни сделки, тоест те са продадени, платено е капарото, но вече не е на самите земеделски производители, обясни Явор Гечев.

Разработваме няколко варианта. Първо, само за слънчоглед; второ, за слънчоглед и пшеница – на съответни земеделски производители, които към определените моменти са имали складови наличности и, разбира се, за да няма злоупотреба със средства, правим пълни чекове с данните, които държавата има, предимно с данните от съответно ИСАК, с виртуални или реални средни добиви, включително и по области, ако се наложи, за да може да направим четири или пет варианта, които ще послужат на практика за плащането. Но окончателните варианти ще бъдат обсъдени и с бранша, за да имаме и тяхното мнение, преди да се вземе окончателното решение, каза земеделският министър.

Имам предварителните данни, искам да погледна какво се получава като финансиране, защото, ако е на декар площ, първо не е най-правилно, второ, някои си продадоха зърнените култури – примерно слънчогледът имаше цени от 1200 лева на тон, в момента са някъде около 80. Има разлика и в това, не всички са пострадали по един и същи начин. Тъй че и аз самият ще се ориентирам на базата на цифрите в петте метода, кой всъщност е най-равноправен, подчерта той. И допълни, че ведомството му търси максимално ефективния метод, който да е най-близко до действителността. В момента, в който имаме данни, се ангажирам на народното представителство, на бъдещата комисия, надявам се скоро сформирана, по земеделие, да предоставим данните и съответно да чуя и вашето мнение, каза Гечев.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност