Акад. Николай Денков призова да не се връщаме назад, а да гледаме напред. Това е много добре. Но за нас, ДПС, е важно да знаем откъде тръгваме. И да правим оценки на неща, които са актуални и налични на политическия терен. С тези думи лидерът на ДПС се обърна към кандидата за премиер на „Продължаваме промяната” по време на общата среща между ПП и останалите партии в парламента за съставяне на правителство. „Продължаваме промяната” очаква втория мандат за излъчване на кабинет и номинира акад. Денков за министър-председател. В разговора участваше и зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов.
За да стартираме разговорите, трябва да очертаете основата, от която тръгваме. И да имате оценка за нея, подчерта Мустафа Карадайъ.
Бихме искали да чуем Вашата персонална оценка за Кирил Петков, който бе министър в нарушение на Конституцията - защото седите до него, заяви лидерът на ДПС. И обясни: „Вие казвате, че трябва да повишим доверието в правовия ред, затова тези актуални теми трябва да получат своята оценка, независимо каква е тя. Ние не искаме да внушаваме нашата оценка. Посочваме факт, на който Вие трябва да направите оценка.”.
Карадайъ даде и други примери, за които настоя да чуе оценката на акад. Денков.
Как оценявате всички онези незаконни нахлувания по домовете на възрастни хора, извършени в предизборни кампании по указания на Бойко Рашков, попита Карадайъ. И заяви: „Тук не става въпрос за борбата срещу купения вот. Ние също водим борба с купения вот. Ние най-много сме ощетени от него!”.
Но незаконните действия, които се извършиха по указания на Рашков, са факт. Българският съд ги е обявил за незаконни, категоричен бе Карадайъ.
Третата тема, която лидерът на ДПС постави, бе правосъдната реформа. Като говорим за реформи в правосъдната система, ние винаги изтъкваме, че има две теми и бихме обсъждали и двете. Едната са правилата и реформите, другата – кадруването. И по двете теми бихме участвали в дебат. Но когато ги смесваме, особено когато става дума за съдебната власт, понятието реформа девалвира, заяви Карадайъ. Той припомни, че още миналата година ДПС изготви проект за промяна в Конституцията, свързан с правомощията на главния прокурор, който бе предоставен на всички групи в парламента. Те, и най-вече „Продължаваме промяната”, отказаха да го разгледат.
Някои хора с партийно-политически популизъм ползват много теми, но когато дойде време за действия, ги няма на терена, отсече Карадайъ. И заяви, че ДПС предложи с поправки на Конституцията главният прокурор да няма никакви правомощия за намеса в работата на прокурорите.
Когато говорим за добри намерения, би било добре да те бъдат подплатени с действия, а не действията да са обратното на намеренията, каза лидерът на ДПС.
Мустафа Карадайъ заяви, че за ДПС е много важно какво се прави и кой го прави. Затова освен цели, приоритети и програма на кабинета, за Движението е изключително важно какъв ще е персоналният състав на проектоправителството на Денков.
Програмата и съставът са много важни. Казахме го на г-н Габровски, казваме го и на вас, заяви Карадайъ.
Намеренията са добри, но по някои теми трябва да има и ваша оценка, за да видим колко всъщност добри са ви намеренията, допълни той.
Освен множеството кризи, освен геополитическата криза, в България сме свидетели и на политическа криза. България има нужда от правителство. За да се решават другите кризи, трябва първо да се разреши политическата криза. България има нужда от нормалност. Призоваваме от 2016 г. за нормалност. В основата на нормалността стои диалогът, даде политическата си оценка Карадайъ.
България има нужна от промяна, но не от незаконен реваншизъм и незаконни прищевки. Борбата с престъпността не може да се води по престъпен начин независимо от кого, категоричен бе той.
Има нужда от промяна на промяната. Защото заведохте страната ни в по-лоша посока от гледна точка на държава, държавност и нормалност. Когато сме давали дефиниция на модела ГЕРБ, я даваме и на вас. Вашата "промяна" е същият модел - на ГЕРБ, но от лошо към по-лошо, каза Карадайъ и отново подчерта, че оценка е необходима, за да се знае от каква база тръгва разговорът.
С интерес ще наблюдаваме какво се случва, правим нашите оценки и сме последователни в действията си, каза Карадайъ. И обобщи: „Нормалността, защитата на демокрацията, което включва защитата на правата и свободите от една страна и върховенството на закона от друга, са в основата на демокрацията и възстановяването на държавността, за което ние работим и ще работим в тази посока.”.
Николай Денков отговори, че законността трябва да се спазва, и че не може престъпността да се бори с престъпни средства. Но защити Кирил Петков като каза, че включвайки се в кабинет в трудно време, Петков е направил много лични жертви.
Мустафа Карадайъ и Станислав Анастасов напуснаха срещата.