Народно събрание

Джевдет Чакъров: Готови сме да участваме в разговори за правителство

Декларация на доц. д-р Джевдет Чакъров от името на ПГ на ДПС-ДПС
 
Откриваме зимната сесия на 51-вия парламент изправени пред сериозни предизвикателства. Най-голямото предизвикателство е излъчването на редовно правителство. Ние от ДПС изразяваме готовност да участваме в разговори за такова, ако бъдем поканени и при положение, че тези разговори са публични и изключват модела "Пеевски" и "Ново начало", както и "Възраждане".
 
Ясно показахме при избора на председател на парламента, че сме диалогични, конструктивни и принципни. Считаме, че страната има огромна потребност от редовно правителство, защото липсата на политическа стабилност е причина за нестабилност на икономиката и за оттеглянето на чуждестранни инвеститори.
 
Дори да не бъдем поканени за разговори за съставяне на мнозинство, което да излъчи правителство, ние имаме готовност да участваме в разговори за постигане на едно по-широко съгласие за реализацията на важни за страната приоритети. Едни от тях са мерки за преодоляване на закъснението за получаване и реализация на средствата от Европейския съюз по Плана за възстановяване и устойчивост. Едва ли е необходимо за припомня, че почти всички страни-членки получават следващи траншове, а ние сме още в началото на усвояването и реализацията на тези средства. Трябва да се ускори и работата по оперативните програми от европейските фондове. Необходимо да приемем законодателство, свързано с получаването на следващи траншове по Плана за възстановяване и устойчивост.
 
Сериозно предизвикателство е извършването на реформа съдебната система. Тя освен, че условие за отблокиране на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и оперитаивните програми, е условие и за привличане на чуждестранни инвестиции. Недоверието в съдебната система и бавното съдопроизводство в България са едни от основните причини за липсата на чуждестранни инвестищии у нас през последните 3 години, както и за тяхното оттегляне от страната.
 
Необходими са и спешни мерки за ускорено икономическо развитие на страната, за повишаване на стандарта на живот, за преодоляване на различията между регионите и на равнопоставеност на общините. Всички трябва да работим за преодоляване на демографската криза, за извършването на реформи в здравеопазването и в системата на социални политики.
 
Реализацията на такива мерки е свързана с друго сериозно предизвикателство, което стои пред нас - приемането на бюджет за настояшата 2025 година. Трябва да излезем от тази комплицирана ситуация, в която се намираме по отношение на предлагането, разглеждането и приемането на бюджета. Отговорността е на всички ни. Да се приеме един балансиран бюджет, който да има ефект по отношение на ускоряване на развитието на икономиката и на инвестициите в страната. Именно в него трябва да бъде заложено изпълнението на съответните реформи.
 
Необходимо е най-после да бъдат попълнени регулаторите, а за това се изисква едно по-широко мнозинство, в каквото ние имаме готовност да участваме, но на принципна основа и да дадем своя принос за обективност и правилно и принципно функциониране на тези органи.
 
България трябва да продължи да следва своя евроатлантически път на развитие и ние сме за това. Във външнополитически план пред страната ни продължават да стоят като предизвикателства войната Украйна и в Близкия Изток. Необходимо е България да продължи да бъде стабилен партньор на демократичната евроатлантическа общност в усилията й за прекратяването на тези военни конфликти.
 
Тези войни поставят страната и пред предизвикателството да бъдат осигурени енергийни източници на цени, които да не доведат до непосилно поскъпване на електроенергията и енергийните ресурси.
Друг много важен проблем е водната криза в множество места в страната и то за доста сериозен период от време. В това отношение всички ние и правителството трябва да направим необходимо, а не да се подхожда кампанийно. Трябва да има програма за устойчиви инвестиции в населените места и подобряване на водопреносната мрежа. Тук мога да посоча възможността, която ни предоставят оперативните програми и еврихоризонта ни. Но за съжаление това не се реализира в максимална степен. Ако погледнем и анализираме хода и реализацията на европейските програми и специално там където има възможност за инвестиции във ВИК сектора, не се извършват на необходимото ниво. Напротив, от там се пренасочват средства в други сфери.
 
Не на последно място е изключително важно между нас като политически сили в 51-вия парламент да има диалог. В диалогична среда да се поставят проблемите и преоритетите, за които да постигаме консенсус за развитието на страната. В противен случай нито едно от тези предизвикателства няма да може да бъде преодоляно. В тази връзка се надяваме всички да бъдем на висотата на нашите отговорости и да постигаме съгласие по важните за България приоритети, да търсим допирните точки, а не да чертаем разделителни линии.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“. Политика за поверителност