УВАЖАЕМА Г-ЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
Във най-новата история на България, започнала със прехода от комунизъм към демокрация, като стратегическа цел за страната ни се явява процесът, започнал с приемането ни в НАТО с участието на ДПС с председател д-р Ахмед Доган в коалиционно управление през 2004г., преминал с акта на присъединяване към институциите на ЕС с правителство с мандат на ДПС и с председател д-р Ахмед Доган през 2007, за да завърши с предстоящото ни приемане в Европейския банков съюз и Еврозоната, отново с изключителното участие на ДПС с вече почетен председател д-р Ахмед Доган. Доста лековато се пропускат или забравят тези достижения на българската демокрация, но не поради лоша памет, а поради наслагването в публичното пространство на груби спекулации чрез откровени лъжи и изопачени факти. Опитите да бъдат подмени тези истински аргументи, с фалшиви от рода на страх от нови избори или натиск за получаване на властови постове и назначения, за съжаление вършат своята отвратителна функция, и обществото остава с целения ефект от лъжите, да компрометира зрялата държавническа политика на автентичното ДПС.
След последните седми извънредни парламентарни избори на 27.10 2024г. страната ни отново изпадна в управленска безпътица, на средата на поредната политическа криза. Водени от чувството си за отговорност пред всички български граждани, предложихме спешен вариант за сформиране на редовно правителство между първата и втората партии по резултат, в духа на демократичните традиции в други европейски страни, което ДПС-ДПС да подкрепи през парламентарно мнозинство, без да има претенции за участие в състава му. Партията мандатоносител отказа този формат и стартира преговори с по-широк формат от партии, всички от които с подписана декларация за присъединяване към политически кордон на изолация на най-неприятните явления в българския политически живот през последните десетилетия – Делян Пеевски и неговото ново начало. След провала и на тези опити за парламентарно мнозинство, председателят на ГЕРБ два дни преди връчването на мандата ни покани да се присъединим и създадем заедно мнозинство за управленска програма на правителство с премиер Росен Желязков и веднага след това в първите проведени разговори поименно представен състав на министерски съвет. Имайки ясно изградено през 35 годишната си история държавническо разбиране за важността на момента и вслушвайки се в гласа на народа и неговото желание за излизане от безплодните цикли на служебни правителства и избори през няколко месеца, ние взехме трудно за нас, но важно за България решение, да способстваме формирането на мнозинство заедно с ГЕРБ, БСП и ИТН. Основен наш аргумент беше и си остава възможността за реализирането на политически кордон срещу превзетата държава и през приемането на редовен бюджет на страната, да бъде изпълнен последния стратегически приоритет по присъединяването на България към ЕС – приемането на страната в Еврозоната.
Законодателният отговор по синхронизирането на правото ни с това на Европейския съюз и изграждането на държавни институции и органи за борба с корупцията и лошите практики е по скоро работа на Народното събрание, но това да даде последващ реален резултат и ефективност, за да получи доверието на българското общество, както и на европейската и световна общност, с които сме партньори е пряко задължение и тест за ефективност на българското правителство. Без силни и независими институции, способни да се справят с корупцията, олигархията и организираната престъпност няма как да очакваме практически реално върховенство на закона и възстановяване на общественото доверие, достигнало вече до исторически дефицит.
Проблемът на създаденото недоверие към настоящия момент в парламентарното мнозинство по никакъв начин не е в ПГ на ДПС-ДПС, а в неизпълнените декларирани позиции на ГЕРБ, БСП и ИТН, които игнорираха изолирането на Пеевски и способстваха избирането на доказано близки до неговия интерес лица на ключови позиции в държавни органи за регулация и контрол, както и с нищо неаргументирани негови предложения в държавния бюджет, за сметка на наши изключително важни за обществото такива. Ние от ДПС имаме богат опит в коалиционни взаимоотношения и естествено бяхме наясно още от самото начало, че с нашето съгласие да създадем мнозинство, ще станем само формално част от управлението на страната, което доказва истинността за нашият аргумент да го направим. Не случайно и не сме предлагали масово наши професионални кадри за позиции в нивата от зам.- министър надолу. Трите коментирани имена на наши представители в три министерства бяха само лакмус за да се убедим в нашите предположения. За съжаление се оказахме прави и изпаднахме в положение невиждано в световната практика, да имаме решаващо значение за избор на правителство, без да имаме и един наш кадър в неговите структури. И към настоящия момент трите партии от споразумението броят гласовете на ДПС-ДПС в мнозинството за избор на правителство, но не ги броят в това за свалянето му. Това ясно показва, че разчитат на други такива, тези на НН на Делян Пеевски. Няма политическа изолация на модела Пеевски, няма комуникация за взимане след обсъждане и с консенсус на всички управленски решения според клаузите на споразумението и неговото приложение. Нито една от тези клаузи, зад която стоят подписите на четирите партии и коалиции не беше изпълнена в цялост.
При това положение, с яснотата за скорошното получаване на положителен конвергентен доклад и дата за приемане на еврото в България от 01.01.2025г., нашето участие в парламентарно мнозинство за изпълнение на управленска програма е изчерпано.
Детайлно описаните примери за корупция, пряка търговия с влияние и такава през държавния бюджет на Република България в мотивите на този вот на недоверие към правителството на г-н Росен Желязков, избрано с мандат на коалиция ГЕРБ/СДС и с парламентарно мнозинство формирано от ПГ на три коалиции и една партия, за голямо съжаление е ярко поредно доказателство за симптомите на тоталния разпад на демокрацията в страната. Симптоми, за които ние от автентичното ДПС многократно информирахме българската общественост през последните осем месеца. Търсехме съмишленици и сред парламентарно представените партии и коалиции, за да избегнем рецидива на тези пороци. Търсехме консолидация на политическите усилия от всички които подписаха декларация за присъединяване към политически кордон на изолация.
Подобни модели са в генезиса на блокажа на българската държавност и нейните институции, приносителите и разпространителите на този гибелен за страната ни корупционен вирус. Констатацията не е плод на моя или на моята ПГ духовитост, а е категорично заявено становище, облечено в конкретни санкции от водещи демократични държави и техните компетентни органи по темата за корупция в световен мащаб.
Провал в борбата едва ли са точните думи, предвид факта, че много малко от приведените примери на корупция в мотивите на вота са факти от тримесечното съществуване на това правителство, но и за това кратко време българската общественост не видя дори минимални усилия от страна на изпълнителната власт, да предприеме действия за промяна на това трагично за страната ни състояние в тази сфера. Въпреки големите очаквания с което беше натоварено това правителство при съставянето си, то не само не предприе спешни и радикални промени в ключови сектори призвани да възпрепятстват заразата от корупционния вирус, но и сами създадоха още по охолна хранителна среда за него. Моделът Пеевски продължи да се храни обилно и да се надгражда, възползвайки се от покорството и малодушието на голяма част от представителите на изпълнителната власт на всички нива по вертикала. За голямо съжаление този пример се мултиплицира и във всички други власти на държавността, включително и тук на наша територия в Народното събрание.
УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ,
В предвид горе изложеното ние от ПГ на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС считаме, че е време за премахване на хранителната среда на корупцията, затова заявяваме, че не подкрепяме правителството и ще гласуваме ЗА вота на недоверие.