Народно събрание

Повишиха прага за регистрация по ДДС на 100 000 лв., ДПС вдигна обсъждането на ниво Европейски съюз

Прагът на облагаемия годишен оборот за регистрация по ДДС се увеличава от 50 000 лв. на 100 000 лв. от следващата година, реши днес парламентът с приетите на второ четене промени в Закона за данък върху добавената стойност. В рамките на обсъждането на промените в Закона за ДДС не бе прието обаче предложението на зам.-председателя на ДПС и на ПГ на Движението Йордан Цонев облагаема доставка с нулева ставка с място на изпълнение на територията на страната да е и доставката на ваксини изобщо, а не само доставката на имунизационни средства срещу COVID-19 и услугите, пряко свързани с тези ваксини, както е в момента.

Предложението аргументира и икономическият експерт на Движението доц. Петър Чобанов, бивш министър на финансите. Идеята на ДПС е не само ковид ваксините, но и всички, които са във ваксинационния календар, да бъдат обхванати от промените в Закона за ДДС. Идеята е те да бъдат с нулева ставка, тъй като са много важни за здравето на хората и не заслужават затруднението и оскъпяването, което облагането с ДДС създава.

В момента ситуацията е такава, че до 31 декември имаме нулева ставка по отношение на ваксините за Ковид, но за съжаление виждаме, че ситуацията с пандемията все още не е разрешена. И като цяло виждаме, че в момента броят на заразените се увеличава не само в България, а и в Европа“, разкри Чобанов. Затова според него нулевата ставка (дерогацията от нормалния размер на ДДС) трябва да се запази поне до 31 декември тази година.

Доц. Петър Чобанов смята, че и на европейско ниво трябва да се предприемат необходимите действия този срок да бъде удължен и през следващата година. „Ясно е, че ние като национален парламент и тук като управление, като цяло в държавата, трябва да се съобразим с европейските изисквания. Но нищо не пречи и ние да бъдем, в участието на изпълнителната власт по съответните формати на Европейския съюз, инициатори на подобна промяна“, каза Чобанов.

Той иска страната ни да бъде инициатор на промяната на ниво Европейска комисия, защото в момента няма как промяната да се приеме само в България, тъй като ще влезем в противоречие със съществуващи европейски норми. „Но затова обърнахме внимание на този въпрос и нашето предложение, наистина на ниво изпълнителна власт, е да се предприемат необходимите действия и да се инициира поне дискусия в съответните европейски формати и да се обърне внимание на този много важен проблем“, подчерта доц. Чобанов.

Другите предложения, които бяха оттеглени, засягат някои неуредени въпроси по-отношение на това, че прагът за регистрация се вдига на 100 000 лева, но за дерегистрация остава на 20 000 лева. Тоест ако вдигаме единия праг е логично да помислим и по отношение на другия праг, така че да има реципрочност, някаква промяна и там, поясни Петър Чобанов, като допълни, че подобни промени може да се инициират и през есента с данъчните закони за идната година.

Това, което депутатите отложиха, е да се облекчат условията и изискванията за регистрация на физически лица по ДДС, тъй като в момента физическо лице, което има хонорари, надхвърлящи прага за регистрация в рамките на 12 месеца, трябва да се регистрира по ДДС. Това трябва да стане по-негова инициатива, но пътят за регистрация е доста сложен, обясни доц. Петър Чобанов. Изисква се много документация, а повечето от нея очевидно е недостъпна за физическото лице. Тоест съответният получател на хонорари нямам как да знае, че ще надхвърли този праг или рядко може да си направи подобна сметка. Не си води счетоводство през това време на физическо лице, няма и изисквания за това. Когато дойде време да бъде регистрирано по ДДС, на това лице му се изискват всички тези документи, с които то не разполага.

Изисква му се достъп до банкови сметки за последните 5 години, независимо, че срокът е една година и редица други документи, които на практика поставят в неравностойно положение физическото лице и то рискува да не бъде регистрирано по ДДС независимо, че е надхвърлило прага и да бъде глобено затова, че не може да предостави тези документи с които то така или иначе не разполага“, уточни експертът от ДПС.

Според него през есента, когато отново се обърне внимание на този въпрос, е необходимо, да се направи всичко възможно регистрирането и дерегистрирането на физически лица да бъде в по-облекчен режим, с което да се намали и административната тежест.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност