Народно събрание

Джевдет Чакъров: Имало е недоглеждане с Плановете за управление на речните басейни и Плановете за управление на риска от наводнения. Да се поучим от грешките си

Въпрос за приемането на Плановете за управление на речните басейни и Плановете за управление на риска от наводнения за периода 2022-2027 г. зададе народният представител от ДПС доц. д-р Джевдет Чакъров на министъра на околната среда и водите Росица Карамфилова-Благова.

Съгласно разпоредбите на чл. 146, ал. 1 и на чл. 159, ал. 1 от Закона за водите, Плановете за управление на риска от наводнения и Плановете за управление на речните басейни се преразглеждат и актуализират на всеки 6 години.

На 29 декември 2016 г. и двата плана за периода 2016-2012 г. са приети с решение на МС за всеки от четирите района на басейново управление.

На 1 януари 2022 г. започна следващия Планов период 2022-2027 г., за който следва да се приемат нови Планове за управление на риска от наводнения и Планове за управление на речните басейни. Тъй като към 1 януари 2022 г. такива планове не бяха приети, беше изменен Законът за водите и съгласно разпоредбите на параграф 6 от Закона за изменение и допълнение на Закона за водите, тези планове се прилагат до приемането на актуализираните планове по реда на чл. 106 и чл. 159 от Закона за водите. Близо една година след началото на новия период плановете все още не са приети, за съжаление, посочи доц. Чакъров.

И попита: "На какъв етап е разработването на Плановете за управление на речните басейни и Плановете за управление на риска от наводнения за периода 2022-2027 г.? Кога очаквате тези документи да бъдат приети от МС?". На какво се дължи голямото забавяне на процеса на подготовката и приемането им, поиска още да знае народният представител от ДПС.

Към настоящия момент е в ход процедура по актуализация на Плановете за управление на речните басейни и Плановете за управление на риска от наводнения за периода 2022-2027 г., която се извършва в съответствие с изискванията на Рамковата директива за водите и Директивата относно оценка на риска от наводнения, отговори министър Росица Карамфилова-Благова.

Актуализацията на плановете е с финансовата подкрепа на ОП „Околна среда”. Основните дейности, свързани с актуализацията на двата планови документа, се изпълняват в рамките на споразумение за представяне на помощни услуги в подкрепа на изготвяне на съответните планове, което е ратифицирано от НС 2018 г., 3 август. В сила от 5 септември 2018 г. Още в началото на мандата на настоящото правителство извършихме детайлен анализ и установихме значимо забавяне при изпълнение на дейностите по споразумението с Международната банка, както вие сам отбелязахте, каза още министърът на околната среда.

Констатирано е, че към месец август тази година не са предприети действия съответно за своевременното завършване на дейностите, както по удължаването на срока на споразумението с краен срок 5.12.2022 г., оставащите броени месеци към онзи момент, допълни Карамфилова.

И продължи: "Въпреки многото стартирали дейности, резултатът към август е изключително незадоволителен, тъй като от втори етап на споразумението, свързан с актуализацията на плановете, няма приета нито една цяла дейност, а само частични резултати.".

"Първите резултати от усилията на настоящия кабинет бяха получени съвсем скоро по отношение на плановете за риска от наводнения приехме картите на заплаха на риска от наводнения на 20 септември. Това е свързано с наказателна процедура за забава при актуализацията и по този начин ние стартирахме и процедурата по нейното затваряне. На настоящия етап за плановете за управление са разработени всички методики, които са изискуеми, събрани са необходимите документи, изготвени са докладите за междинен отчет. Освен това, първи стъпки, които предприехме – редица срещи още в началото на мандата, проведени са над 5 срещи на най-високо ниво, включително с представителя на Световната банка, 2 едноседмични мисии с Международната банка", отмете министърът.

В резултат – за съжаление, освен неглижирането и редица други проблеми, има и обективни причини поради забавяне. Но в крайна сметка през месец октомври тази година банката заяви готовност за извършване на всички дейности, приключване, включително удължаване на споразумението до края на 2023 г., без промяна на финансовите параметри, като по този начин ангажиментът е поет да се приключи към 2023 г. Със свое решение от 16.11 МС одобри изменението, предложи на НС да ратифицира изменението. На 2 декември НС ратифицира със 176 гласа „за”, издаден бе указ и всъщност с публикуването в Държавен вестник се удължи срокът, като казвам, единствено и само е изменен срокът. Към момента от страна на МОСВ са предприети всички действия за завършване на плановете и най-късно до края на следващата година трябва да се осигури завършване и по този начин ще се изпълнят и ангажиментите и съответно препоръките към ЕК, каза още Карамфилова.

Благодаря Ви за изчерпателния отговор и за усилията, които видимо вие полагате да бъде преодоляно това изключително сериозно закъснение и пропуските, които са допуснати. Видно е, че сте в много напреднала фаза и се очертава да преодолеем този сериозен пропуск в дейността на МОСВ, с оглед на всички последствия, коментира Чакъров.

Той изтъкна и усилията на ресорната комисия в парламента, както и на пленарната зала. Приветствия за това, което правите, но е добре да бъде анализирано, да се види къде по какъв начин вие ни посочвате пропуските, които са направени, не с оглед на това да се търсят виновни, а с оглед на това да се учим и от грешките си и негативният опит да не се повтаря, каза Чакъров. Според него явно е имало недоглеждане.

 

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност