Народно събрание

Джевдет Чакъров: Очаквам Министерство на културата да намери средства за ремонт на читалищата. Те са съхранили духовността

Въпрос относно възможностите за финансиране на ремонти на читалища в област Силистра зададе народният представител от ДПС доц. д-р Джевдет Чакъров на културния министър проф. Велислав Минеков.

Излишно е да ви казвам, че област Силистра е рамо до рамо с област Видин в България на последните две места по стандарт и развитие, за съжаление. Читалището е типично българска обществена институция, която няма аналог в Европа, а и по света, която е създадена още преди Освобождението на България, с цел да изпълнява учебно-просветителски функции, заяви народният представител от ДПС.

Читалищата в България са се превърнали в институция, която е развила и съхранила духовността ни като народ и като нация. На много места, особено в селата, читалищата са единственото място, където младите хора и останалите жители могат да отидат да ползват компютри, защото не всички семейства могат да си позволят да имат такива в домовете си, изтъква Чакъров.

Той посочи, че читалищата са място, където младите могат да учат езици, да посещават извънкласни форми на обучение, да развиват своите заложби. За селата читалищата са и концертни, изложбени и кинозали, както и места за тържества по повод различни празници.

Заради всички тези свои функции неслучайно повечето читалища в страната продължат да изписани като „Народно читалище”, т.е. народна национална институция. Немалко от читалищата в област Силистра са и исторически паметници, а вероятно и паметници на културата, защото имат над стогодишна история, каза Чакъров. И даде за пример читалищата в село Иширково и село Бабук в община Силистра, читалище „Никола Йонков Вапцаров” в град Дулово, читалището „Йордан Йовков” в град Алфатар, читалище „Вапцаров” в град Тутракан.

В област Силистра общо 42 читалища имат належаща необходимост от ремонт. Най-много от тях, за съжаление, са в една от големите общини, в Дулово – 23. 3 са в община Тутракан, 3 в община Ситово, 2 в община Силистра, 4 в община Алфатар, 2 в община Кайнарджа и 5 в община Главиница, съобщи народният представител. И попита какви са възможните източници за финансиране на ремонти на тези читалища, а и по принцип на читалищата като цяло? Има ли възможност тези ремонти да се финансират от държавния бюджет и/или от бюджета на Министерството на културата, или от програмите, финансирани от европейските фондове през програмния период 2021-2027 г. И ако да – кои са възможните източници за финансиране, респективно и кои са програмите, попита още доц. Джевдет Чакъров.

Съгласно чл. 2 от Закона за народните читалища, народните читалища са традиционни самоуправляващи се български културно-просветни сдружения в населените места, които изпълняват и държавни културно-просветни задачи. Читалището придобива качество на юридическо лице с вписването му в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, отговори министър Минеков.

Законът за народните читалища регламентира начините за финансиране на тези културно-просветни сдружения, които съгласно чл. 21 могат да набират средства от следните източници: Членски внос, културно-просветна информационна дейност, субсидия от държавния и общинския бюджет, наеми от движимо и недвижимо имущество, дарения, завещания и други приходи. В допълнение, читалищата могат да развиват и допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната им дейност, в съответствие с действащото законодателство, като използват приходите от нея за постигане на определени в устава им цели. Народните читалища не разпределят печалба, продължи да цитира закова културният министър.

Възможностите за поддръжка и ремонт на сградния ремонт на читалищата са предвидени на първо място в Закона за народните читалища, като съгласно разпоредбите на чл. 23, ал. 2, при недостиг на средства за ремонт и поддръжка на читалищната сграда, средствата се осигуряват от общинския бюджет, каза Минеков. Той информира, че Министерството на културата предоставя целева финансова подкрепа за извършване на специализирани консервационно-реставрационни дейности за недвижими културни ценности по Програма „Опазване на недвижимото културно наследство”. Правилата за кандидатстване за целева финансова подкрепа са публикувани и достъпни на интернет страницата на Министерството на културата.

Средства за реставрация на читалища е възможно да се отпуснат в случай, че сградите на читалищата са регистрирани като недвижими културни ценности. За обновяване и ремонтни дейности на своя сграден фонд читалищата биха могли да се възползват от възможностите на ОП „Развитие на регионите” за периода 2021-2027 г. на МРРБ. В конкретния случай читалищата в област Силистра биха могли да кандидатстват като бенефициенти с проекти, изготвени в партньорство с общината, на чиято територия се намира читалището. По програмата ще има възможност за финансиране на дейности за енергийна ефективност на сгради с културно предназначение, увери министърът.

Той допълни, че МРРБ официално е публикувало насоки за кандидатстване по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции BG-RRP-4.020 – „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт”, в изпълнение на инвестиция C-4.11, което е допълнителна актуална възможност на читалищата за подготовка на проекти със срок до 28 април 2023 г.

Информацията, която поднесохте, е публична, коментира Джевдет Чакъров. Но ние като държава и вие като Министерство на културата трябва да бъдете по-активни, по-съпричастни към поддържането на читалищата с оглед на функциите и съдържанието им. Трябва да има загриженост от страна на държавата, на всички ни, за да функционират, категоричен бе народният представител от ДПС.

Идеята беше да видите и вие, може би до този момент не се е помислило точно по какъв начин да се подобри поддържането на читалища, които са в общини, които и да имат желание, нямат тези възможности, нямат съответните приходи. Не говорим за четирите най-големи града в България – София, Пловдив, Бургас, Варна, където има възможности това да се случва, а за места, където има потребност държавата да бъде на мястото си, било то по линия на Министерството на културата, било то по линия да се намерят съответни пера, коментира още Чакъров.

Бил към в много читалища, където мен ме е страх, че ще влязат деца и ще станат някакви проблеми. Да не говорим, че тези институции не могат да изпълняват предназначението си, функциите си. Те са рискови обекти. И всички носим отговорност за това. Очаквам от страна на Министерството на културата, и аз ще продължа да следя този процес, да се намери някакво разумно решение, заяви Чакъров.

За съжаление бюджетът на Министерството на културата мога да го определя като изключително тъжен. Но има над 3 млн. лв. средства за консервация и реставрация, които могат да бъдат използвани в посока към читалищата, отговори министър Минеков. Допълнително съвсем наскоро подписахме литература за читалищните библиотеки за около 3 млн. лева. Това беше наистина много сериозен ход, който беше направен 2021 г., допълни той.

Вероятно наистина общините не са способни да се погрижат, но трябва да има специален бюджет в читалищата, който да бъде насочен към Министерството на културата. Това ще стане с промяна в действащия закон, каза още министърът на културата.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност