Народно събрание

Доц. Джевдет Чакъров с въпрос към здравния министър за лечението на пациенти с редки болести

Въпрос за лечението на хора, страдащи от редки заболявания, зададе народният представител от ДПС доц. Джевдет Чакъров, заместник-председател на Здравната комисия в паралмента, към ресорния министър проф. Асена Сербезова.

Министерството на здравеопазването подготви през септември миналата година Проект на закон за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, заедно с целия пакет от документи, необходими за неговото приемане в Министерски съвет. Проведено е обществено обсъждане през септември и октомври миналата година. Законопроектът предвижда държавата да поеме разходите за лечение на автоимунните заболявания с лекарствени продукти, получени от човешка кръв или човешка плазма – имуноглобулини, заплащани извън обхвата на задължителното здравно осигуряване и предлагане извън условията на разрешението за употреба, представи темата на въпроса доц. Чакъров.

Българското законодателство вече е регламентирало употребата на лекарствени продукти извън условията на разрешението за употреба – т.нар. офлейбъл употреба, като изрично е посочено, че лекарствен продукт, предлаган извън условието на разрешението за употреба не се заплаща с публични средства. В редица случаи обаче тези лекарствени продукти според медицинската практика са единствените, които са подходящи за лечението на определени пациенти, но на този етап те трябва сами да си ги плащат. Точно затова е толкова важно това изключение за имуноглобулините при лечението на автоимунните заболявания да бъде законово предвидено, за да може държавата да осигури лечението на тези болни хора и те да не бъдат лишавани от такова поради липса на лични средства, подчерта народният представител от ДПС.

Притеснение буди фактът, че единствено системният лупус еритематозус на този етап е включен в листата за лечение. Добре е и останалите, които биха могли да се лекуват, да бъдат включени в този обхват. Още повече, че регламентация по този въпрос в европейското законодателство няма и той може да бъде уреден на национално ниво. В тази връзка, според мен считам, че е коректно да бъдат обхванати и другите болни, подлежащи на такова лечение, каза доц. Джевдет Чакъров. И попита: „Предвиждат ли се съответните нормативни промени и предвижда ли се това да бъде включено в бюджета? Все още не сме разгледали бюджета за следващата година. Редно е и е коректно тези болни също да бъдат с необходимото внимание и да бъдат включени за лечение, защото невинаги с лични средства те могат да се лекуват за техните заболявания.”.

 „Както правилно отбелязахте, през 2020 г. най-после бе регламентирана употребата на лекарствени продукти извън условията на разрешението за употреба, т.нар. офлейбъл употреба. Предвиди се лечението с такива продукти да се осъществява само по изключение, при липса на алтернатива за конкретен пациент и само в интерес на неговото здраве и задължително под контрола на лекар, който всъщност носи цялата отговорност за последващите ефекти от офлейбъл употребата”, отговори проф. Сербезова.

И обясни: „В закона изрично е предложено да бъде създадено изключение от забраната на лекарствени продукти, получени от човешка кръв или човешка плазма – имуноглобулини, заплащани извън обхвата на задължителното здравно осигуряване и прилагани извън условията на разрешението за употреба на лекарствените продукти за лечение на някои автоимунни заболявания. Първоначално се е предвиждало сред заболяванията, за които се реимбурсират тези лекарствени продукти, да бъдат системният лупус и множествената склероза, но според постъпило становище от акад. проф. Иван Миланов, главен координатор на Експертния съвет по нервни болести, съветът не намира за необходимо заплащането на този лекарствен продукт, тъй като не са проведени достатъчно клинични изпитвания, които да потвърждават неговата безопасност и ефикасност. Становище, което, разбира се, с натрупването на достатъчно клинични данни може да претърпи промяна.”.

Но предвид това с проекта се предвижда горепосочените лекарствени продукти да се реимбурсират за пациентите със системен лупус еритематозус. Болните от заболяването лупус еритематозус са около 5000 души. От тях около 300 болни подлежат само на лечение с интервенозни имуноглобулини. Предвид факта, че с проекта се изисква разходването на публични средства за заплащане на посочения продукт, при извършения анализ на предоставената от НЗОК и Експертния съвет по ревматология, информация, се установи, че общият разход за посочения брой 300 пациенти със средна доза на приложение 80 мг. на 1 кг. телесно тегло при определена средна маса, възлиза на около 16 400 124 лева, съобщи здравният министър.

По време на общественото обсъждане постъпиха предложения от различни пациентски и други организации с предложение да бъдат субсидирани и други лекарствени продукти, прилагани като офлейбъл за лечение на различни заболявания. Те ще бъдат разгледани в най-кратък срок, обеща проф. Сербезова.

Виждам, че има позитивна нагласа този проблем да бъде решен. И е редно да бъде решен. Естествено, във всички случаи като лекари ние знаем много добре, че трябва да минат съответните клинични изпитания и трябва да сме убедени в това, че съответното лекарство – медикамент, в случай имуноглобулини, ще доведат до позитивен лечебен ефект. В това никой не се съмнява, каза доц. Чакъров. И допълни: „Този аспект естествено аз не съм предвидил в моя въпрос, но добре, че получихме информация. По-важното е, че по принцип трябва да се подхожда по този начин. В случая става дума за малка група пациенти и финансирането на тяхното лечение наистина не би ощетило така съществено бюджета, така че се радвам, че ще можем да отделим необходимото внимание чрез министерството и чрез всички колеги, да бъдат лекувани такива пациенти.”.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност