Дебатите по технологията със сканиращите машини се водят от 2014 година. Това заяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ по време на второто четене на промените в Изборния кодекс, след като "Продължаваме промяната" демонстративно напуснаха пленарната зала.
За тези, които напуснахаа и не се опитват да решават проблеми, а се опитват да експлоатират всяка тема и ситуация с частна употреба и които твърдят, че дебати за тази технология не са водени в България, не е така. Дебатите се водят от 2014 година насам, подчерта Карадайъ.
Че тези хора не са участвали в дебатите и че до днес не са се вълнували от тази тема, не означава, че дебати не са водени. Напротив - водени са. Нещо повече - през 2016 година с тази технология беше проведен и експеримент в България и то с положителен резултат, припомни председателят на ДПС. И изтъкна, че от години ДПС настоява да машини с оптични сканиращи устройства. Такива ползват най-развитите демокрации в света - САЩ и Великобритания.
С цел да се елиминира субективния фактор при броенето на бюлетините, с цел да се елиминира субективния фактор при писането на протоколи, ние сме търсили формулата и начина това да се прави с машини без да затрудняваме българските граждани и избирателите за начина на гласуване, каза Карадайъ.
Ние виждаме, че от април 2021 г. досега над 600 хиляди български граждани по-малко гласуват. Една голяма част от тях не отиват да гласуват заради начина на гласуване с досегашните машини. А тези избиратели имат конституционното право да гласуват и ние трябва да им дадем възможност да упражнят правото си вот без да се притесняват, че ще се изложат, че няма да успеят да го направят и да отидат да гласуват, изтъква председателят на ДПС.
От друга страна, естествено, че трябва да минимизираме и елиминираме недействителните гласове. Затова в предвидената и предложената от нас технология сме разписали бюлетините да бъдат приети от машината, когато са действителни гласовете в тях, за да няма недействителни гласове. И естествено, за секционните протоколи машината ще ги отпечата, каза още Мустафа Карадайъ. И допълни: "Аз разбирам тази истерия, която в момента някои от колегите народни представители, които напуснаха залата, се опитват да внушат на обществото.".
Карадайъ припомни двата примера, които даде в пленарната зала на парламента. При тях броят на подписите и броят разписки от досегашните машини съвпада, но електронният вот е различен. В единия случай електронният вот беше по-малък от подписите и разписките, в другия - по-голям.
"Сега ще ви дам още един пример, в който брой подписи, брой разписки и брой гласове от машинното гласуване съвпадат, и трите показателя съвпадат. Ще кажете – къде е проблемът? Веднага ви го чета. Общият брой на действителните гласове е различен от електронния вот. Тук вече става въпрос за машината. И какво е станало с онези гласове, които не са в действителните? Гласове от машината 168, действителни гласове 166, два гласа липсват. Тук вече става въпрос изцяло за машината, защото физическите носители броят подписи са 168, броят разписки са 168, електронния вот е 168, а действителните гласове 166. Ще кажете, че са гласували за „не подкрепям никого“ – те са част от действителните гласове. Има три гласа „не подкрепям никого“ и 163 гласа разпределени по кандидатски листи, съобщи Мустафа Карадайъ.
И констатира: "Сега вече разбираме защо се държи на този софтуер и на тези машини и манипулации. Сега разбираме защо напускат залата, когато това вече няма да се случва!".