Народно събрание

Хамид Хамид: Декларациите пред секционните комисии в чужбина ограничават правото на глас

Предложението на ПП лицата, които се дописват в избирателните списъци, да попълват декларации на място пред секционните комисии и да се подписват лично, ограничава правото на глас, особено когато става въпрос за вот в чужбина. Това заяви зам.-председателят на ПГ на ДПС Хамид Хамид по време на дебатите в парламента по второто четене на промените в Изборния кодекс.

Докато в страната дописванията са рядкост и малък процент, то в чужбина, в секции, които са открити с примерно 40 заявления, гласувалите са 800 или 900. Тоест тук говорим за над 90% дописани лица, подчерта Хамид.

Представете си как върви изборният ден в една секция в чужбина и ще видите, че възможността тези 600, 700 или 800 лица да гласуват е наистина нищожна. В тази секция няма да могат да гласуват повече от 100 души заради времето за попълване на декларациите, категоричен бе народният представител от ДПС.

Той изтъкна, че българските граждани попълват всякакви декларации и попита пленарната зала колко от тези документи се попълват и подписват лично пред органа, пред който се подават, каквото е изискването в Изборния кодекс. Смятам, че няма необходимост от това, каза Хамид Хамис.

За юриста съществува и конституционен проблем. Въвежда се образователен ценз за лицето, което гласува. Има лица, които не могат да пишат на български език, това е факт. Но има лица, които не по своя вина не могат да пишат на български език, посочи Хамид. И изтъкна: "Конституцията казва, че е право и задължение на всички български граждани да изучават и ползват български език. Но създава ли българската държава гаранциите, които Конституцията дава? Създаваме ли възможности навсякъде по света българските граждани да изучават български език?".

Имаме ли училища - нямаме. Ще чуем реплики как българската държава няма възможност. Така е за съжаление - няма възможност навсякъде да има училища. Но когато въвеждаме санкции и задължения за нещо, трябва да създаваме и условия за упражняване на права, категоричен бе Хамид Хамид.

Ако едно лице не може да попълни тази декларация, то няма да има право да гласува, посочи депутатът. И попита как се преодолява това противоречие с Конституцията, която казва, че българският гражданин независимо къде се намира - в страната или по света, има едни и същи права.

Смятам, че въвеждането на това изискване няма да реши някакъв проблем. Напротив това е пречка и лишаване на голям брой български граждани да упражнят конституционното си право да гласуват, обобщи Хамид.

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност