Йордан Цонев от Велико Търново: Карадайъ е пазител на Конституцията, Радев я гази

Наистина е исторически моментът за ДПС, макар че думата е станала клише. Но тя е такава, заради хора, които не разбират нейното съдържание. Както не разбират съдържанието на думите идентичност, заедност, патриотизъм и Родина. Това каза заместник-председателят на ДПС Йордан Цонев в концептуална реч по време на предизборна среща във Велико Търново. Цонев е втори в търновската листа на Движението след водача Делян Пеевски, води и листата на ДПС в Пазарджик.

Бедата на нашата Родина е в това, че твърде много хора не разбират значението на тези думи и ги смятат за клишета. Затова Родината ни е на последно място в класациите по жизнен стандарт. Ние силно вярваме, че с кандидатурите на Мустафа Карадайъ и Искра Михайлова, ще ги накараме поне това да осъзнаят - че думите не са клишета. Думите са съдържание, думите могат да бъдат камшик. Но думите могат да бъдат и ласка. Думите могат да взривяват мостове, но могат и да съграждат мостове. Това е нашата кампания днес, подчерта Цонев. И обясни твърдата позиция на ДПС към сегашния държавен глава Румен Радев:

"През 2016 г. ние, ДПС, взехме едно решение. Знаехме отдавна, че Борисов и ГЕРБ са вреден модел за страната и бяхме посочили защо. Нещо повече - 2012-2013 г. ДПС свали Борисов от власт. Върнаха ГЕРБ тези, които сега наричат себе си партии на промяната. Върнаха го под претекста, че водачът на листата ни г-н Пеевски бил предложен за шеф на ДАНС. А той беше предложен, защото имаше куража да каже, че ако трябва ще арестува Цветанов и Борисов, но ще покаже вината им. Излязоха на протест и под този претекст свалиха правителството на Орешарски. И върнаха Борисов на власт - партиите на промяната, за тях говоря. Не само го върнаха, станаха му коалиционни партньори. Закрепиха го във властта. Имаха министри - в първия му кабинет, във втория. В първия - без изобщо да участват в коалиция, във втория - официално. Всъщност тези партии са марионетки в ръцете на един кръг, който от години управлява задкулисно България - кръга "Капитал". Винаги, когато започна да говоря за Иво Прокопиев, който е лице на този кръг, много от медиите, включително и в студиата оф дъ рекърд ме питат: "Абе, не му ли придавате прекалено голямо значение, кой е той?" Ами, той е никой. Той наистина е никой, но той олицетворява един модел на задкулисно управление, който не е модел само в България. Той не е сам. Той е логистикът на този модел. Но този модел има мислител - например, Иван Кръстев. Без да се явяваш на избори - министри във всеки кабинет. Самият министър-председател Борисов каза: "Той ми даде 4-5 министри в първия кабинет". Във втория знаем колко бяха. В двата служебни кабинета на Плевнелиев колко бяха? 100 процента.

И да се върнем на Радев. Колко са в двата кабинета на Радев сега и в предния? Без да се явяват на избори, без да печелят избори, без да обикалят страната като нас, без да ходят по студиата, без да пишат декларации пред КПКОНПИ и да ги проверяват през 20 дни, без живота им да е като екран пред всички медии - а така трябва да бъде. Животът на всеки политик, който иска да участва във властта, трябва да е прозрачен за хората.

Ето срещу този модел на задкулисно управление се борим ние.

Защо ние от ДПС смятаме, че президентът Радев не изпълни конституционната представа за президент на Република България?
През 2016 г. ние решихме, че ще подкрепим Румен Радев, за да разградим модела Борисов, за да не е поне президентът човек на ГЕРБ. А и защото си мислехме, че Радев ще бъде нещо различно от Борисов. Да ви кажа ли кога се появи първото съмнение? Когато влезе в Народното събрание на няколко дни избран президент и се обърна към народните представители - към върховната институция в Република България, с думите: "Остават ви няколко дни". Каква проява беше това? В България всички са забравили това. Всички имат къса памет, медиите имат къса памет. Само за ДПС нямат къса памет, за Пеевски нямат къса памет!

Още тогава ние от ДПС си казахме: Тук май много сбъркахме. И се оказахме прави, уви. Много сбъркахме. Защото това продължи не само с вземането на страна в политическия процес.

Радев се лиши от възможността да е мостът за диалог между институциите, стана страна във войната между институциите. Това са неговите грехове и затова той не влиза в рамката президент на Република България. И тези неща не са клише. Той трябва да олицетворява единството на нацията, да олицетворява Конституцията, да бъде гарант за нейното спазване, да бъде медиатор, мост между политическите партии в диалога им за доброто на хората и между институциите за правилното функциониране на държавата. Радев е всичко друго, но не и това."

Йордан Цонев с факти посочи и как Радев нарушава Конституцията.

"Назначи министър, който има двойно гражданство. И не е вярно, че не е знаел. Знаел е. Научихме го от неговите уста. Защото каза на нашия председател преди да му зададе онзи въпрос, който няма място в устата на никой българин, камо ли на държавния глава, и очите му блестяха. Каза: "Аз още като разбрах, че е двоен гражданин го попитах вие кого носите в сърцето си..." А ти още като разбра, че е двоен гражданин защо го назначи? А, ако си разбрал по-късно, защо не го уволни? Защо Конституцията за българския президент е врата в полето? Той не е ли гарант за спазване на Конституцията?", възмути се Цонев.

Ето какво още каза зам.-председателят на ДПС:

"Още един пример ще ви дам, защото искам много ясно да обоснова позицията на ДПС за нашата визия за българския президент и по-точно какъв не трябва да е той. И да обоснова нашето решение защо говорим твърдо срещу Радев. Говорим само с аргументи и факти. На 15 април той свика 45-тия парламент с указ. На 20 април връчи първия мандат. Ние още смятахме, че в рамките на 45-ия парламент ще има правителство. Защото каква беше волята на народа (втората част от клетвата) и в 45-ото и в 46-ото НС? Да има редовно избран кабинет. На 21 април въпросният министър Кирил Петков пише до канадските власти, че иска да се освободи от канадското си гражданство с мотив: "Има голяма вероятност да бъда назначен за министър". Да бъда назначен, означава от президента, иначе е избран.

Значи ние, баламите, простете за този израз, от Народното събрание и ние народните представители от ДПС по това време работихме и нашият председател излезе и каза: Ще подкрепим кабинет на новите партии без никакви условия - без да участваме, без да поставяме условия. Ние вярвахме, че те ще направят кабинет. А те, зад гърба на хората, са знаели, че няма да правят. Че ще си назначат служебен кабинет, че ще отидем посред лято на едни избори и същото повториха в 46-ото НС по друг начин. Прикъткаха БСП, защото нямаха 121, харесаха си БСП и когато третият мандат отиде в БСП - "не искам да танцувам с теб". Това е бламиране! Бламиране на втория български парламент за тази година. И отидохме на трети избори.

Това стана по волята на действащия български президент Румен Радев. Съзнателно, с нездрав вкус към властта, в комбинация със задкулисието на кръга "Капитал".

Затова ние сме на трети избори тази година, затова сме без редовен кабинет, затова еврокомисарите ни казаха, че ще приемат Плана за възстановяване и развитие само от редовен кабинет, закова нямаме приет план, затова сме в такава тежка комбинация от кризи. Защото сегашният български президент категорично не се ръководи от Конституцията и законите, нито от волята на народа.

Затова, ако се налагаше до 4 април да разграждаме модела Борисов, сега се налага да разграждаме модела Борисов и модела Радев. Защото Радев с нищо не се показа по-различен от Борисов. И общият знаменател на тези двамата е кръгът "Капитал" и Иво Прокопиев.

Затова ние ще следваме нашия път. Нашият път е да разобличаваме задкулисието, за да го отстраним от политическите процеси в България, защото то компрометира демокрацията като си назначава министри без да са ходили на избори. Защото няма никакво значение кой ще спечели изборите, някъде другаде се определя кой ще управлява. Ние искаме да имаме президент, който наистина олицетворява единството на нацията, който ще бъде гарант за спазването на Конституцията и законите. Ние искаме да имаме президент, който ще обича еднакво всички български граждани и еднакво ще се грижи да тях, който ще бъде мост между партиите, между гражданите и институциите в интерес на гражданите.

Аз смятам, че ние имаме такава кандидатура. И само ние имаме такава кандидатура. Застанахме с лицето си, с истинското си лице - лидера ни Мустафа Карадайъ. Ще ви разкажа само две неща за него, които много ме впечатлиха. Първото е, когато през 2016 г. бе избран за председател на партията, г-н Карадайъ влезе в пленарната зала с една малка синя книжка в ръка. Когато седна до мен видях, че това е Конституцията на Република България. Всички парламентаристи оттогава насам знаят, че г-н Карадайъ не влиза в пленарна зала без Конституцията на Република България в ръка. И многократно са го виждали от трибуната как я показва и кой член се нарушава и как напомня на другите, че Конституцията трябва да се спазва.

Второто нещо вече като партиен активист мога да кажа, че Мустафа Карадайъ е един от редките вече изчезнали видове политици - политик-идеалист, на когото цялата кариера е в ДПС, минал е по цялата йерархическа партийна стълбичка и е превърнал обществения, политическия живот в личен. Всички знаете, че г-н Карадайъ през седмицата работи в парламента и в нашата централа, но събота и неделя той не е у дома. Той е по малките селца и градове, в малките кафененца, където дори не се обажда на общинския и областния председател, че е пристигнал, а отива, сяда, пие едно кафе с обикновените хора и иска да чуе какви са им проблемите и къде бъркат нашите активисти. Затова казвам, че той би могъл да бъде държавникът, който да олицетвори единството на нацията и спазването на конституцията и законите. България има нужда от политик-идеалист. Затова ние сме горди и ще направим всичко възможно на тези избори да представим достойно кандидатурата на нашия председател."

alde party logoALDE Charter of Values

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“. Политика за поверителност