Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ посети тюрбето на Пати, което ежегодно събира хиляди граждани от България и чужбина. То се намира в Североизточна България, на границата между Добруджа и Лудогорието, в непосредствена близост до град Дулово. Едно от най-големите села в Силистренска област – с. Черник, е прочуто не само с динамичното си развитие, което се дължи на задържащото се младо население, но и с тюрбето на Пати.
Започнахме кампанията си от Видин. Посетихме църква, джамия, синагога, сега – тюрбе. За нас различието е богатство. Различният трябва да отстоява своето различие, ако се налага – да му помагаме да прави това, но пак да бъдем заедно, заяви Карадайъ.
Тюрбето на Пати е първата построена след 1989 г. гробница на човек живял през 20 в.. Намира се в двора на старата джамия в селото.
Тюрбето представлява гробница или мавзолей в ислямската архитектура. Характерно е за хетеродоксните мюсюлмани. Особено характерно е за традицията на суфите ( мюсюлмански аскети, езотеристи ) и за алевите (къзълбаши), последователи на религиозно течение в неортодоксалния ислям, представляващ езотерична форма на суфизма.
Тюрбето на Пати е построено през 1994 г. с доброволния труд и дарения на населението на с. Черник и околните населени места. В тюрбето са погребани освен Пати още двама почитани от населението водачи – Хашъм ага и Ибрям ага. Трите гроба са разположени успоредно и по оста югозапад-североизток. Те са дълги около 2.20 метра и широки 1,05 метра.
Гробът на Пати е на десния фланг. Трите гроба са отрупани с везани кърпи и малки плюшени килими, донесени от Турция.
Мотивът за построяването на това тюрбе е пряко свързан с местния култ към Пати, Хашъм и Ибрям, които преживее са имали чудотворни способности.
Най-популярна сред тях е била Пати, която се отличавала и с най-ярка индивидуалност. По тази причина тюрбето се свързва предимно с нейното име.
Но коя е тя? С какво е известна? Защо е почитана от населението от района?
Родена е през 1909 г. в с. Черник. Родителите й починали твърде рано. Отгледана е от братята си. Тя била от алевите (къзълбашите). Била ниска, късо подстригана, зиме и лете ходела боса, облечена с дълга рокля или дълги бели ризи.
Истинското й име е Фадиме. Пати е съкращение от Фадиме на делиормански диалект. Неграмотна и неговореща жена. Пати никога не е говорила през живота си, просто е казвала "майка ми". Хората от района я признават като любим Божи слуга. Когато в дадено семейство имало болен човек, я викали. Ако човекът е на смъртно легло и няма надежда да оздравее, Пати не влизала вътре и започвала да плаче. Ако болният щял да оздравее, заставала до леглото и чудото наистина се случвало.