- Какво се промени във Вашата община през последните 4 години, г-н Шабан?
- Ардино претърпя значителни промени благодарение на непрекъснатите строителни дейности, които продължават и в момента. Този процес превърна общината в едно от изключителните места за живеене, развитие на бизнес и туризъм с европейска визия и подобрена околна среда. Доказателство за това е общинският център в гр. Ардино. По моя инициатива бе изготвена изцяло нова концепция за обновяване на централната градска част. Оформиха се площадно пространство с модерна сцена, кръгово кръстовище и паркинги; обнови се централният парк с нова детска площадка; извърши се ремонт на централния мост; атракция на новата визия е и изграденият смарт фонтан. Обновеният общински пазар в гр. Ардино създава комплексни условия за обслужване на гражданите и отговаря на европейските изисквания за стандарт. Ще изброя и по-важните изпълнени проекти и дейности по различните сфери:
По отношение на техническата инфраструктура:
• Извършихме реконструкция и рехабилитация на пътища, улици и тротоари в населените места на община Ардино;
• Ремонтирахме инфраструктура в сферата на водоснабдяването и канализациите;
• Изградихме паркинги и подпорни стени;
• Ремонтирахме кметства и обредни домове;
По отношение на образование и здравеопазване:.
• Ремонтирахме, оборудвахме и обзаведохме училища и детски градини;
• По време на пандемията от COVID-19 организирахме безпроблемното дистанционно обучение на учениците;
• Реализирахме проект за образователна интеграция, с който предоставихме безплатни учебни пособия и материали на деца от детските градини и ученици от 1-ви до 7-ми клас от училището в гр. Ардино. Назначихме помощник на учителите и образователен медиатор в подкрепа на педагогическия персонал за учебната 2022/2023 г. Имаме сключен договор и стартираме същия проект за учебната 2023/2024 г.
• Ремонтирахме трансформираното АГ отделение в Ковид отделение в МБАЛ „Ардино“;
• Разкрихме Медицински център за предоставяне на здравната услуга „Рехабилитация за нуждите на населението“ на община Ардино и съседните общини с високо специализирани лекари специалисти и съвременна медицинска апаратура;
• Отворена е лаборатория „Рамус“, която е съвременно оборудвана.
По отношение на социалните услуги:
• Продължихме предоставянето на социалните услуги с помощта на:
- Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост;
- Дневен център за пълнолетни лица с увреждания;
- Център за обществена подкрепа;
- Проект „Топъл обяд“;
- Социална услуга „Личен асистент“ по Закона за личната помощ;
- Проект „Приемна грижа“;
- Проект „Ранно детско развитие“;
- Клуба на пенсионера и на хората с увреждания в гр. Ардино.
• Извършвали сме периодични ремонти на материалната база на социалните услуги в гр. Ардино.
• Разкрихме и нови социални услуги:
- Социална услуга „Асистентска подкрепа“;
- Проект „Патронажна грижа +“;
- Проект „Грижа в дома“;
• Разкрихме фронт-офис на социалните услуги за подобряване на обслужването на хората, които ползват или искат да ползват предоставяните от общината социални услуги.
• Във връзка с новия Закон за социалните услуги изготвихме Анализ на потребностите от социални услуги. Той ще бъде част от Националната карта на социалните услуги, която предстои да бъде приета.
• Имаме подписан договор и ще стартираме изпълнението на проект по процедура „Бъдеще за децата“, с който ще продължим предоставянето на услугите за ранно детско развитие.
По отношение на туризма, културата и спорта:
• Изградихме, оборудвахме и обзаведохме нов Туристически информационен център в гр. Ардино;
• Изградихме първия за пределите на България „Музей на тютюна“. Подобни музеи има само в Самсун, Република Турция и в Кавала, Република Гърция;
• Въведохме дигитално представяне на туристическите забележителности в новия ТИЦ и нова дигитална експозиция в Старата Барутчийница, чрез специална мултимедия, софтуер и холографски вентилатори;
• Изградихме въжен атракцион в ТК „Белите брези“;
• Осигурихме цялостна асфалтова пътна достъпност с паркинг до Дяволския мост на р. Арда;
• Изградихме нови беседки за туристи в с. Дядовци;
• Извършихме ремонти на съществуващите беседките и заслоните по пътя за Орловите скали;
• Въведохме в експлоатация нова екопътека от с. Дядовци до Дяволския мост по стария кервански път;
• Прокарахме нова пряка пътна връзка до Тракийското скално светилище „Орлови скали“ и подновихме табелите с творби на местни и регионални творци по пътеката на поезията;
• Приехме нова Програма за развитие на туризма 2022-2025 г. и Стратегия за опазване на културното наследство 2023-2027 г.;
• Направихме постъпки пред ЮНЕСКО за включване на Дяволския мост в списъка на Световното културно и историческо наследство;
• Извършихме реконструкция на градския стадион, като допълнително финансирахме ремонт на трибуните и закупуване на машини, съоръжения и оборудване. Изградихме и стрийт – фитнес съоръжение за активен спорт на открито.
• Ремонтирахме спортни площадки в гр. Ардино и по населени места;
• Ремонтирахме читалища и закупихме качествена озвучителна техника за нуждите на най-голямото читалище в общината НЧ „Родопска искра“;
• Трансформирахме традиционните тридневни Есенни и културни празници на Ардино в „Дни на Ардино“ и „Фестивал на чистите храни от Родопите“ под мотото „Ръка за ръка за Ардино“, които продължават не три, а седем дни. Общинският съвет взе решение и за периода на тяхното провеждане – всяка втора седмица на месец август. По това време град Ардино се превръща в център на екологичните чисти храни от Родопите с участието на представители от млекопреработвателни предприятия и селскостопански производители. По време на фестивала посетителите имат възможност да разгледат изложби на местни хора. Съществена
страна на това голямо събитие е и културната програма. В нея се включват фолклорни и музикални групи, както и индивидуални изпълнители от Дунава до Родопите.
По отношение на екологичната устойчивост и опазване на околната среда:
• В условията на икономическата криза и драстичния скок на цената за електроенергия въведохме енергоспестяващо улично осветление. Към настоящия момент 90% е с фотоволтаични лампи и 10 % с LED осветление;
• Имаме издадени визи за проектиране на проекти за изграждане на
фотоволтаични системи върху покривните конструкции на съществуващи сгради в гр. Ардино и 10 населени места;
• Закупихме нови контейнери за разделно събиране на отпадъците и за събиране на текстилни материали и обувки;
• Разполагаме с площадки за строителни отпадъци, както и едрогабаритни отпадъци от бита;
• Изцяло е обновен машиннияj парк, необходим за поддържане на чистотата;
• Закупихме преса за пресоване на пластмасови отпадъци;
• Изградихме система за капково поливане на зелените и цветни площи;
• Имаме приета нова Програма за управление на отпадъците 2022-2028 г.
По отношение на развитие на бизнеса, земеделието и селското стопанство:
Значителен принос за това има СНЦ „МИГ Ардино-Джебел“, чрез което като партньор на общината се реализират проекти за подпомагане на малкия и среден бизнес, земеделските производители, НПО и др.
По линия на Стратегията за ВОМР са финансирани проекти:
- в областта на бизнеса за дървопреработване и производство на пелети;
- в областта на бизнеса, свързан с рекламната дейност;
- в областта на бизнеса за обществено хранене;
- в областта на бизнеса с текстил;
- в областта на бизнеса с млекопреработването и производството на млечни продукти;
- в областта на земеделието и селското стопанство за отглеждане на трайни насъждения от сливи, ябълки, череши, за отглеждане на пчелни семейства;
- в областта на животновъдството.
Общият публичен принос към Стратегията за ВОМР за изпълнение на проекти е над 5 млн. лв.
По отношение на управлението на общината с гордост споделям, че община Ардино, заедно с други 11 общини в България, беше удостоена с престижната награда „Европейски етикет за иновации и добро управление“ от Съвета на Европа. Това е признание за високото качество на управлението на общината ни.
В резултат от системната и последователната ни работа в областта на туризма пък е забележителното увеличение на потока от туристи към природните и културно- историческите забележителности на Ардино през последните години. Така през 2022-ра г. Ардино стана победител в седмото издание на годишните награди на Министерството на туризма. Тогава бяхме обявени за Туристическа дестинация № 1 в България.
А през 2023-та г. по покана на министерството изпратихме своята кандидатура за участие на град Ардино в инициативата на Световната организация по туризъм за най-добри туристически селища. Предстои да вземем участие и в 20-то юбилейно издание на Швейцарското международно ваканционно изложение, което ще се проведе в град Лугано, и е най-значимият по рода си туристически форум, който ни дава възможност да популяризираме своя богат туристически потенциал на международната арена.
Община Ардино бе наградена и с Отличителния знак за значими постижения в изпълнение на политиката по равнопоставеност на жените и мъжете в Република България. Наградата бе връчена от вицепремиера и министър на труда и социалната политика на специална церемония в София.
- „Време е за ново начало“, гласи слоганът на ДПС за изборите. Кое ще бъде новото начало във вашия град в новия Ви мандат?
- В продължение на 4 години работихме, за да направим община Ардино по- добра, по-устойчива и по-развита. Но има още много работа пред нас, и аз съм готов да поставя ново начало и да управлявам общината с максимална отговорност.
С ново начало и свеж старт ще продължим реализацията на концепцията ни за обновяване и модернизиране на централната част на гр. Ардино и превръщането му не само в привлекателно място за живеене, но и в едно от световните туристически Селища. За целта очакваме резултати от кандидатурата ни за участие на град Ардино в инициативата на Световната организация по туризъм за най-добри туристически селища.
Ново начало ще поставим по отношение на изпълнението на функциите на общината като административно- териториална единица, като фокус ще се постави на иновативните подходи в териториалното развитие, административното обслужване на
населението, здравеопазването, социалните дейности, културата, спорта и туризма.
Със съвсем нови иновативни проекти ще стартира новият мандат. Те са свързани с изграждане на инфраструктура за туризма.
Ново начало ще бъде развитието на микрорайон Боровица, където предвиждаме изграждане на туристически съоръжения и инфраструктура.
Ново начало ще има и за преобладаващото възрастно население, чрез две нови социални услуги от резидентен тип за лица в надтрудоспособна възраст без увреждания и такива с физически увреждания.
Моят опит и предишни постижения в области, свързани с общественото благоденствие, ме подготвиха да поема отново този път, по който предизвикателствата са големи. Но вярвам, че с подкрепата на нашата партия и със сътрудничество, ще можем да ги преодолеем в името на нашите избиратели, на които сме избрани да служим.
- Как ще надградите досегашната си работа? Кои са основните приоритети в програмата Ви?
- Извършеното досега е забележително, но все още не достига до своя пълен потенциал поради политическата нестабилност, икономическата криза и епидемична обстановка, пред които бяхме изправени през последните години. Затова моята кандидатура е не само за още един управленски мандат, а за дългосрочна визия за продължаване на устойчивото развитие на община Ардино. Ще положим максимални усилия за подобряване устройството и развитието на територията на общината и на населените места, благоустрояването и комуналните дейности, опазването на околната среда, управление на отпадъците, образованието, здравеопазването, културата, социалните услуги, спорта, отдиха, туризма, селското стопанство, горите, създаване на добри условия за инвестиции. Основните ни приоритети през мандат 2023-2027 г. ще бъдат:
1. Оптимално функциониране на образователните институции.
2. Подкрепа на местната икономика при реализация на иновативни инвестиционни намерения, базирани на модерни технологии, водещи до повишаване на добавена стойност.
3. Подобряване на бизнес средата и подкрепа на предприемачеството.
4. Развитие на конкурентни сектори, базирани на местни ресурси. Развитие на устойчиво земеделие.
5. Развитие на устойчив туризъм. Реализиране на инвестиционни проекти за изграждане на туристическа инфраструктура. Популяризиране на туристическите обекти и подобряване на туристическите услуги.
6. Модернизиране на публичните услуги за населението, НПО и бизнеса.
7. Работа с фокус върху превантивните дейности в здравеопазването. Функциониране на лечебното заведение в общината. Създаване на условия за телемедицина.
8. Създаване на условия за дългосрочна социална грижа и намаляване на социалното изключване. Увеличаване на броя на социалните услуги и обхвата на нуждаещите се.
9. Създаване на условия за оптимално използване на поземлените и горските ресурси.
10. Опазване на културното наследство и подкрепа на институциите в сферата на културата – читалища, общински музей-Ардино. Утвърждаването им като културно-просветни организации.
11. Подобряване на състоянието на ВиК инфраструктурата. Реализиране на инвестиционни проекти в гр. Ардино, с. Бял извор, с. Падина, с. Жълтуша. Допълнително водоснабдяване на група населени места – Долно Прахово, Чернигово, Дедино, Богатино, Хромица. Извършване на проучвателни сондажи за минерална вода в гр. Ардино, с. Кроячево.
12. Оптимизиране на дейностите, свързани с управление на отпадъците. Работа в посока за постигане на „нулев отпадък“.
13. Поддържане и изграждане на енергийна инфраструктура.
14. Превенция и защита от рискове и бедствия.
15. Създаване на условия за по – добра свързаност и подобряване на жизнената среда.
16. Подкрепа за балансирано пространствено развитие.
17. Разширяване на междуобщинското сътрудничество.
- Привличането на инвеститори е основна предпоставка за разкриването на нови работни места и развитие на населените места. Каква е визията Ви?
- Привличането на инвеститори е важен процес за стимулиране на икономическия растеж и създаване на нови работни места в малките общини, което обаче не е лесен процес. За да се постигне тази цел, е важно да се предприемат важни стъпки като:
1. Обновяване и подобряване на инфраструктурата в общината, включително пътища, като най-важният път например, е републиканският път Кърджали –Ардино -Смолян, за да се улесни транспортът на стоки и хора.
2. Осигуряване на достъп до вода, електроенергия, интернет, природен газ и други необходими удобства.
3. Подкрепа от страна на държавата за създаване на инвестиционно приятелска среда чрез подобряване на регулациите и смекчаване на административните бариери. Предоставяне на данъчни облекчения, за да се привлекат инвеститорите.
4. Изграждане на специализирани индустриални зони или паркове, където фирмите могат да развиват своя бизнес.
5. Обучение на работници в съответните сфери и технологии, които са привлекателни за инвеститорите.
6. Провеждане на маркетингови кампании и промоции за привличане на чуждестранни инвеститори.
7. Осигуряване на информация и съвети за инвестиционни възможности и процеса на инвестиране в региона.
8. Подкрепа за развитие на местните индустрии и бизнеси, които са в съответствие със стратегическите приоритети на общината.
Привличането на инвеститори изисква стратегически и дългосрочен подход, както и сътрудничество между централната, местната власт и бизнеса, което ще допринесе за стимулиране на икономическия растеж и подобрение на условията на живот в населените места. Ще разработим опознавателен материал за възможностите за инвестиции, работна ръка, инфраструктура и въобще основно информация за потенциални инвеститори. Същата ще бъде качена на интернет страницата на общината.
Наш приоритет през новия управленски мандат ще бъде търсенето на стратегически инвеститори за преобразуване на прехвърлените сгради (16 на брой с 4 468 кв.м застроена площ) на закритото поделение в гр. Ардино в база за туризма.
Понастоящем се осъществява взаимодействие с Българската агенция за инвестиции и има изграден работен екип.
Освен войскови имот на закрито поделение в гр. Ардино – 71 дка с 16 сгради с 4 468 кв.м. застроена площ - в общината има и други имоти, които могат да бъдат предоставени на потенциални инвеститори. Това са Индустриалната зона в гр. Ардино с площ 9 дка и учебният корпус на бившата Професионална гимназия в гр. Ардино.
- Към какви европейски проекти ще се насочите?
- Евросредствата са важни за решаването на основни проблеми не само в техническата инфраструктура, но и в други области като образование, култура, спорт, социални дейности. Чрез тях на територията на общината сме реализирали много проекти от местно значение. Особено внимание заслужават инфраструктурните проекти, с реализацията на които се обнови и подобри не само обликът на град Ардино, но и на селата на територията на общината.
Ние сме готови със своите проектни идеи, които планираме да осъществим през следващите четири години и които ще имат голямо въздействие върху различни аспекти на обществения живот. Тези идеи обхващат както инфраструктурни, така и социални проекти, които се отнасят за подобряване на условията за живот на населението и са в областта на: техническата инфраструктура, подобряване на спортната и културната инфраструктура, подобряване на туристическата инфраструктура, осигуряване на водоснабдяване в населените места, благоустрояване на улици, паркове, междублокови пространства и детски площадки и др.
Планираме и разкриване на нови социални услуги на областно ниво от резидентен тип.
В сферата на земеделието предвид наличието на значителни общински земи, плановете ни са за тяхното ефективно оползотворяване и развитие на био земеделие.
Ще целим екологична устойчивост чрез внедряване на мерки за енергийна ефективност, включително саниране на многофамилни жилищни сгради, изграждане на инсталации за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници.
Ще продължим да работим и за „нулев“ битов отпадък.
Усилено ще работим и във всяка област водеща до икономически растеж, развитие на инфраструктурата, по-добри образователни и здравни услуги, културен обмен, привличане на туристи, подобряване на жизнения стандарт.
Ще се кандидатства по всички Европейски програми за привличане на финансови средства, по които община Ардино ще бъде допустим бенефициент. Особен принос за привличане на европейски средства ще има и Сдружение с нестопанска цел „МИГ Ардино-Неделино“, чрез което ще се реализират значими инвестиционни проекти за изграждане и подобряване на инфраструктура, подпомагане
на малкия и среден бизнес, НПО, земеделски производители и др. по различните мерки на новата Стратегията за водено от общностите местно развитие.
- Създаването на възможности младите хора да останат в родните си градове е основна цел на всяка местна власт. Какви мерки в подкрепа на младите семейства и на децата ще предприемете?
- Положително е нашето отношение към младите хора. Предвиждаме активното им включване към местната власт. Амбицията ни е да бъде провокирана гражданската осъзнатост на младежите като реални участници в процеса на вземане на решения и тяхното реализиране на местно ниво. Очакваме да се ангажират с предложения за конкретни решения и действия. В тази връзка сме подготвили проект „Да задържим младите хора в община Ардино“ с мотото „Остани тук“.
Основите цели на проекта са:
1. Активно участие на младите хора в община Ардино за разрешаване на проблема с негативното въздействие на миграционните процеси;
2. Оказване на съдействие на общината за подобряване на условията на живот на младите хора на доброволен принцип;
3. Участие на младите хора в изготвянето на стратегическите документи на общината, внасянето и реализирането на инвестиционни и социални проекти, с цел създаване на трайна трудова заетост и взаимодействия с малкия и среден бизнес за разкриване на нови работни места. Разглеждането на въпроса за предпоставките за задържане на младите семейства на
територията на общината трябва да става в цялост, а не на парчета. Затова за целта ние считаме, че трябва да разработим и реализираме стратегия за задържането на младите семейства, респективно младежите в общината.
Културно-историческият туризъм е шансът за превръщането на България в дестинация за четирите годишни сезона? Какви проекти имате?
- Културно-историческият туризъм е ключов инструмент за развитие на туризма в Община Ардино. Той ще допринесе за по-доброто качество на живот – не само за туристите, но и за местната общност, както и за развитието на дейностите, извършвани на цялата територия на туристическата дестинация. Културно-историческият туризъм има за цел да задоволява специфични, естетични, интелектуални и психологически потребности на личността и предполага засилена любознателност и наличието на изследователски дух у практикуващите го туристи. Практикуващите културно-исторически туризъм са склонни към оставане по- продължително време в дадена дестинация. От тази гледна точка, културното наследството се превръща в “неограничен” ресурс за устойчиво развитие не само на туризма, но и на общото благосъстояние в даден регион – повече приходи за местната икономика, повече възможности за развитие на малкия бизнес по естествен път, по-добър климат за външни инвеститори и т.н. На територията на Ардино има цели 3 паметника на културата с национално значение: „Дяволският мост“ на р. Арда, Тракийското скално светилище „Орловите скали“ и Археологическа недвижима културна ценност „Късноантична и средновековна крепост“ при устието на р. Боровица, землище на с. Дойранци, община Ардино, област Кърджали.
През изтеклия мандат 2019-2023 г. освен работа по изграждане, подобряване и усъвършенстване на туристическата инфраструктура, се извършиха и значителни дейности за популяризиране и социализация на туристическите обекти „Дяволският мост“ и „Орловите скали“. Остава да съсредоточим усилията си и към останалите туристически обекти за осигуряване на достъп и тяхното популяризиране. Особено внимание през следващите 4 години ще обърнем на АНКЦ „Късноантична и средновековна крепост“ при устието на р. Боровица, землище на с. Дойранци, община Ардино и на Средновековната крепост в местността „Асара“, село Башево. За тази цел планираме изграждане на кабинков лифт от с. Стар читак за достъп до крепостта. В момента изграждаме кът за отдих – панорамна площадка за наблюдение меандрите на р. Арда до с. Сухово.
В областта на туризма и културните атракции планираме още засилване на рекламата за природните красоти на региона и културното наследство, не само на местно, регионално и национално ниво, но и на световно. Ще продължим с реставрационните проекти на исторически обекти и културни паметници. Планираме изграждане на туристическо селище „Стар читак“.
С цел развитието на туризма ще продължим и с проучванията за наличие на минерална вода. Разполагаме с хидрогеоложки проучвания за минерална вода в град Ардино, за които има изготвен доклад и търсим финансиране.
- Кое ще е първото нещо, с което ще се захванете, спечелвайки изборите?
- Като кмет на община Ардино, първото нещо, с което ще се захвана е изготвянето на Програма за управление на общината за мандат 2023-2027 година въз основа на конкретните нужди и приоритети на общината. Тъй като обаче предизборната кампания е време на диалог, на идеи и обещания, които трябва да бъдат осъществени, приоритет за мен ще бъдат и обещанията ми към моите съграждани. Защото аз искам да бъда не само кметът на община Ардино, но и техният партньор, който слуша и взема решения с общо съгласие. Аз като представител на партия ДПС съзнавам, че съм се ангажирал да представлявам техните интереси и да създавам условия за подобряване на живота във всяко едно селище и квартал на нашата община. Моята цел е да работя за благополучието на всеки един жител на общинат Ардино и в това си усилие ще насърчавам активното им включване – с идеи, съвети и критики.
Защото заедно ще бъдем по-силни и по-способни да преодолеем всякакви предизвикателства. Независимо от нашите произходи, вярвания и убеждения, сътрудничеството и диалогът ще бъдат основният път към успеха ни да създадем община, в която всеки е важен и може да допринесе за общото благо. Нашата обща цел ще бъде да изградим динамично и устойчиво бъдеще за всички – за младите и възрастните, за бизнеса и образованието, за здравеопазването и културата, за туризма.