Трябва да сте подготвени за професиите на бъдещето. Живеем в епохата "Учи, за да работиш". Това каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ на среща с младежи в Смолян.
В това отношение държавата ни се развива по-бавно в сравнение със света. Но днес вече всеки е гражданин на света. Затова трябва сами да се ориентираме, посъветва лидерът на ДПС.
Роботизацията и изкуственият интелект навлизат изключително бързо в световен мащаб. Не е далече времето, когато всички рутинни и повтарящи се физически дейности ще се извършват от роботи, а много интелектуални - от изкуствения интелект, предупреди Карадайъ.
Но обясни, че човекът не може да бъде напълно изместен от машината. Затова казваме, че трябва да обърнем поглед към новите професии, категоричен бе Карадайъ.
Европейският съюз ни налага да имаме електронно управление. В съседна Турция, която не е в ЕС, всички услуги са вече електронни. А ние, в малка България, изхарчихме над 3 милиарда и половина евро, за да говорим за електронно управление. Но колко електронни услуги получаваме? Това е парадоксът, ние хитруваме във всичко, заяви Мустафа Карадайъ.
Той акцентира върху качеството на образованието и призова да се промени сегашният порочен модел - парите следват ученика и студента.
Важно е качеството, не количеството. Трябва да подготвяме младия човек за пазара на труда, за реализацията в живота, посочи лидерът на ДПС.
Образование и бизнес трябва да бъдат в един общ пакет, за да има реализация на младия човек, за да има качествено образование, посочи още Мустафа Карадайъ.
Той даде за пример т.нар. IT номади - IT специалисти, които изкарват много пари без значение къде се намират. Те предпочитат райони като нашите – чист въздух, чисти храни, здравословен начин на живот, каза Карадайъ.
Оценката за роботизацията и изкуствения интелект е, че в момента те се развиват два пъти по бързо от интернет. Ако за 20 години сме станали зависими от интернет, това означава, че след 10-15 години ще бъдем зависими от роботи и изкуствен интелект. Вие ще живеете в тази среда, няма значение, че България се развива по-бавно, посочи още Карадайъ.